(Jednání pokračovalo v 11.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, členové vlády, budeme pokračovat po přerušení. Připomínám, že po ukončení bodu 223 máme již pevně zařazené body, opakuji: 140, sněmovní tisk 656, 141, sněmovní tisk 659, 148, sněmovní tisk 722, bod 217, sněmovní tisk 667 a bod 77, sněmovní tisk 238. Pokud je vyčerpáme, mohli bychom se věnovat bodům z bloku smlouvy v prvém a druhém čtení, pan ministr zahraničí je přítomen, případně dalším bodům z bloku zprávy, návrhy a další.

Ale nyní je čas podle jednacího řádu, kdy mohou vystoupit poslanci ještě se změnami schváleného pořadu schůze. Prosím, nyní pan kolega Marek Černoch. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Marek Černoch: Hezké dopoledne, dámy a pánové. Děkuji za slovo. Já bych si dovolil navrhnout jménem poslaneckého klubu Úsvit zařazení bodu číslo 202, Informace vlády České republiky o migrační krizi, a to na příští čtvrtek na 11. hodinu s tím, že pan premiér odjíždí na evropský summit v pondělí a myslím si, že by tento termín byl přijatelný. Samozřejmě v případě, že tady pan premiér bude. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Čili ve čtvrtek 10. března v 11 hodin. Ano? Ale připomínám, že byly vyčerpány všechny písemné interpelace, čili příští čtvrtek budeme jednat od devíti hodin, tak se dostaneme do potíží. Pana kolegu Černocha žádám, aby mi věnoval pozornost. Protože jsou vyčerpány všechny písemné interpelace zařazené na tuto schůzi, můžeme jednat od devíti hodin. Ptám se tedy, jestli pan kolega Černoch trvá na té 11. hodině. Protože v době toho pevného zařazení bodu můžeme v tu chvíli projednávat něco, co bychom museli přerušovat. (Poslanec Černoch mimo mikrofon: Můžeme po interpelacích.) Písemné interpelace jsou vyčerpány. Dnešním dopolednem se vyčerpaly písemné interpelace zařazené na tuto schůzi, na 42. To znamená, že budeme jednat od devíti hodin od rána ve čtvrtek 10. března. Ptám se na to, jestli trváte na té jedenácté hodině. (Poslanec Černoch odpovídá mimo mikrofon.) Na devátou. Takže na devátou hodinu jako první bod. Dobře.

Ještě někdo další k programu schůze? Pokud ne, tento návrh kolegy Černocha budeme hlasovat bez rozpravy. Já vás odhlásím a požádám o novou registraci. Prosím přihlaste se svými identifikačními kartami, abychom zjistili aktuální přítomnost v jednacím sále.

 

Jakmile se ustálí počet přihlášených, o návrhu pana poslance Marka Černocha dám hlasovat.

Hlasování pořadové číslo 90, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 90, z přítomných 112 pro 55, proti 22. Návrh nebyl přijat.

 

Předpokládám tedy, že musí dojít k té dohodě předsedů poslaneckých klubů, která byla avizována v úterý, a v zastoupení předsedy poslaneckých klubů vás k takové dohodě vyzývám.

Nyní se tedy budeme zabývat pevně zařazenými body, protože dnešní ani další program jsme zatím nezměnili. Prvním zařazeným bodem je tedy

 

140.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Prozatímní dohoda o hospodářském partnerství
mezi Evropským společenstvím a jeho členskými státy na jedné straně
a smluvní stranou střední Afrika na straně druhé
/sněmovní tisk 656/ - prvé čtení

Předložený návrh postupně uvedou ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, pokud bude chtít. Požádal bych pana zpravodaje pro prvé čtení, pana poslance Pavla Holíka, aby zaujal místo u stolku zpravodajů.

Nyní už dávám slovo ministrovi zahraničí. Prosím, pane ministře. (V sále je rušno.)

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Děkuji, pane místopředsedo. Dámy a pánové, kolegové, mám dojem, že pan ministr Mládek tady není. Ten je myslím někde mimo, takže mě asi nedoplní. Ale myslím si, že jsem to schopen předložit sám. Jedná se tedy o dohodu o hospodářském partnerství mezi Evropským společenstvím a státy střední Afriky. Já bych jenom upřesnil, že ty státy střední Afriky, abyste věděli, o které státy se jedná -

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane ministře, já vás ještě na chvilku přeruším a požádám sněmovnu o klid. Pokud diskutujete jiné téma, než je předložený návrh dohody k ratifikaci, tak prosím v předsálí.

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Dámy a pánové, je možné, že vám připadá, že ta Afrika není dostatečně silné téma, ale já vás ujišťuji, že to je zásadní téma. Afrika se nás skutečně týká. My to dneska registrujeme velice silně. Samozřejmě je to spíš negativně, protože to souvisí s tím, že z některých konfliktů na severu Afriky k nám proudí tisíce uprchlíků, ale to podle mě zdaleka není jediná věc, která je na Africe podstatná, a která ji činí důležitou.

Možná vám připadá, že dohoda o hospodářském partnerství se státy střední Afriky není významná. Ale já bych vás chtěl ujistit, že tyto dohody a snaha o komunikaci s těmito státy je z hlediska budoucnosti zásadnější, než si leckdo myslí. Vím, že byste mohli říci, že s Afrikou máme jenom jedno procento zahraničního obchodu, a tudíž to není něco, co nás dnes vytrhne. Tak já bych vám proti tomu uvedl, že Afrika je kontinent, který dnes roste nejrychleji ze všech kontinentů světa, je to růst pět, šest, sedm procent. Kdo z vás to má, bych řekl. Opakuji, je to nejrychleji rostoucí kontinent na světě. A rád bych vás požádal, abyste neviděli Afriku jenom jako zemi konfliktů. Mohl bych vám tady vyjmenovat celou řadu poměrně stabilních afrických zemí, které skutečně jdou rychle dopředu. A já si myslím, že Afrika je kontinent, kterému bude patřit budoucnost. Věřím, že bude přibývat těch zemí, které budou stabilní a které se budou rozvíjet ekonomicky i politicky.

A jenom jeden takový příklad, abyste si představili. Taková Nigérie, u ní je předpoklad, že v dohledné době 20 let bude mít 400 mil. obyvatel. Dneska má 160. Tak si to představte. Jenom jediná země Afriky bude mít 400 mil. obyvatel. To abyste si uvědomili, jakým způsobem ten kontinent dneska roste. Takže proto si myslím, že mluvit o dohodě s těmito zeměmi má smysl. A hledat způsob, jak i pomáhat stabilizovat ty režimy, pokud dokážeme najít dohody, které jsou oboustranně výhodné.

Ta jednání nejsou jednoduchá, čehož důkazem je i to, že vám sice předkládám prozatímní dohodu o hospodářském partnerství mezi Evropským společenstvím a stranou střední Afrika. Ale z těch zemí střední Afriky, což jsou tedy obě Konga, Čad, Guinea, je tam Kamerun, pak je tam ještě Gabon, tak z těchto zemí uprostřed Afriky na tu dohodu vlastně přistoupil jenom Kamerun. Takže de facto já vám říkám střední Afrika, ale je to de facto v této chvíli jenom dohoda s Kamerunem. A ty ostatní se k tomu ještě nepřipojují. Takže to je spíše taková vlaštovka, jako že to je Kamerun jako první partner, který tu dohodu podepsal. Kamerun je země, která je poměrně velmi stabilní na ty poměry. Je to země, která se opravdu vyvíjí rychlostí zhruba asi 6 % ekonomického růstu za rok. Je to země, která dokázala vytvořit systém více politických stran, a je to takový příklad pozitivně se rozvíjející africké země. Vlastně i my při dohodě s Kamerunem předpokládáme, že i ostatní země střední Afriky využijí tohoto příkladu prozatímní dohody a že se k ní později připojí.***




Přihlásit/registrovat se do ISP