(11.30 hodin)
(pokračuje Brabec)
Přestože množství vypouštěného znečištění v oblasti vod z bodových zdrojů pokleslo, tak kvalita povrchových vod se zlepšuje, ale zlepšuje se pouze pozvolna. Má to souvislosti s přetrvávajícím značným znečištěním vodních zdrojů ze zemědělské činnosti. Toto znečištění je také ovlivněno velkou rozlohou intenzivně obhospodařované orné půdy.
Dobrou zprávou je, že stále klesá materiálová a energetická náročnost hospodářství. Postupně se snižuje význam uhelných elektráren, naopak se zvyšuje podíl jaderné energie a obnovitelných zdrojů. V důsledku těchto pozitivních trendů klesají emise skleníkových plynů a emise znečišťujících látek. Dobrou zprávou také je, že roste podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie v dopravě. Ale využívání alternativních paliv je stále relativně zanedbatelné.
Dochází také k zastavení individualizace osobní dopravy a naopak dochází k příznivému nárůstu významu veřejné dopravy.
Významně v roce 2014 vzrostly veřejné výdaje do ochrany životního prostředí, a to zejména ze státního rozpočtu a díky výrazným akceleračním opatřením, která jsme přijali také z operačního programu Životní prostředí.
Závěrem, kolegyně, kolegové. Pevně věřím, že už v roce 2015 uvidíme některé pozitivnější trendy. Musíme si ale uvědomit, že vliv jednotlivých opatření má velkou setrvačnost. Projevuje se v horizontu mnoha let. A jestliže dneska rozjíždíme klíčové projekty, jako třeba právě kotlíkové dotace pro oblast vytápění domácností nebo další, tak samozřejmě ten efekt se projeví. Já doufám, že se projeví dokonce velmi významně, ale můžeme to očekávat až v roce 2016 nebo 2017, až řekněme potenciál toho opatření bude opravdu významný v celé České republice.
Takže doufám, že v příštím období vám - nebo případně nějaký můj nástupce - budu moci říkat lepší zprávy o stavu životního prostředí v České republice. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministru životního prostředí Richardu Brabcovi. Žádám zpravodaje výboru pro životní prostředí pana poslance Josefa Nekla, aby nás informoval o jednání výboru a přednesl návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.
Poslanec Josef Nekl: Děkuji, pane místopředsedo. Vážené dámy, vážení pánové, členové vlády, než přečtu usnesení výboru životního prostředí, tak bych si dovolil jako zpravodaj vás informovat o některých věcech, které pan ministr samozřejmě ve svém vystoupení řekl a zdůraznil, ale abychom si uvědomili, v čem žijeme a co můžeme ovlivnit, doplnil bych to některými čísly. Prosím vás, neberte to jako strašení, ale berte to jako fakt.
Jak už bylo řečeno, zpráva je podávána na základě zákona o právu občanů na informaci o životním prostředí. Zde musím konstatovat, že výbor pro životní prostředí hodnotil tuto zprávu kladně jak po stránce zpracování, tak po stránce obsahové, jako že je srozumitelná, dobře členěná. Jak pan ministr zdůraznil, byly tam přidány některé nové kapitoly a některé nové podkapitoly, takže je to členění podrobnější, a proto se všichni, kdo se zajímají o životní prostředí, mohou lépe orientovat v dopadech současného světa na životní prostředí.
Dalším kladem, který výbor pro životní prostředí ohodnotil velmi příznivě, je to, že Ministerstvo životního prostředí vyslechlo požadavek výboru pro životní prostředí a tuto 220stránkovou zprávu s přílohami a tabulkami doplnil i o zprávy životního prostředí za jednotlivé kraje České republiky, což zprávu zpřehlednilo. Každý se může podívat, jakým způsobem si žije ve svém kraji.
Nyní k těm trendům. Jak bylo řečeno, není situace vyhovující. Bohužel se zastavil trend zlepšování životního prostředí z předchozích let - bylo zdůvodněno panem ministrem. A bylo také zdůvodněno, že i když klesá dopad národního hospodářství na životní prostředí, přece jenom vzrůstající vliv je dopad z domácností. Zásadní problém jsou domácnosti, doprava, vytápění a podobné věci.
Z toho vyplývá, a to jsou ta čísla, která - říkám, nechci strašit, ale ve zprávě to je, že 25 % populace naší země je vystaveno nadlimitní koncentraci částic PM10, což je ta prašnost významná atd., což přispívá k navýšení úmrtnosti a k předčasným úmrtím. Statisticky je to podchyceno - asi 5 500 občanů ročně. Více jak 50 % občanů naší země žije v oblastech, kde jsou překračovány přípustné koncentrace karcinogenních látek, zejména benzopyrenu. Více jak 50 %. Velmi pomalu se také zlepšuje situace v kvalitě povrchových vod. Bylo zde řečeno - vliv zemědělství a podobně. Na druhé straně víme, že víc jak 20 %, nebo 20 % domácností není ještě napojeno na kanalizaci, která je ukončena čistírnou odpadních vod. Myslím, že ten trend se postupně zlepší, protože - předejdu možná zprávu za rok 2016 - v letošním roce národní program v rámci Státního fondu životního prostředí počítá i s čističkami pro menší obce, které doposud na to nemohly dosáhnout.
Zajímavý údaj a taky něco vypovídající je, že dlouhodobě klesá populace více běžných druhů ptáků a živočichů v našem prostředí od roku 1982 do roku 2014. Všech druhů pokleslo o 7,6 %, běžných druhů o 18 % a třeba lesních ptáků o 27,5 Ą%. A pokračuje významná fragmentace krajiny zejména dopravou a výstavbou komplexů na zelené louce. Zastavěná plocha nyní zaujímá necelých 11 % území České republiky a zábor orné půdy v roce 2014 byl 2 441 hektarů. Je to mnohem méně než předtím. Tam to šlo i k desetitisícům, ale přece jenom ten zábor je pořád veliký.
Klady. Klesá vliv národního hospodářství na životní prostředí zejména díky poklesu energetické náročnosti. Doprava zde byla zmíněná, že klesá podíl individuální dopravy ve prospěch dopravy hromadné, ale přesto roste objem nákladní automobilové dopravy, což ovlivňuje nejen kvalitu ovzduší, ale také úroveň hluku v sídelních místech.
Kladem také je, že stagnuje produkce odpadu včetně komunálního odpadu. V nakládání s odpady převažuje materiálové využití, které je necelých 80 %, i když skládkování odpadu činí 10,5 %, ale materiálové využití komunálního odpadu stouplo na 35 % a věřím, že díky dobrému třídění a všem pobídkám poroste dále.
Bylo zde řečeno, že výdaje na ochranu životního prostředí vzrostly o 12,5 miliardy korun v roce 2014, což je skoro o 50 % více, s tím, že byl výrazně posílen Státní fond životního prostředí a všechny ty programy, které k tomu vedou.
Takže ve výboru jsme to obšírně prodiskutovali. Byly tam četné dotazy a podrobné rozbory například dálkového přenosu PM2+ z Polska na Ostravsko, což činí prakticky 40 % znečištění této oblasti. Bylo konstatováno, že je rozpracován společný projekt s polskou stranou, který bohužel současná polská vláda zastavila, a zatím se k tomu nestaví čelem. Byl také diskutován akční plán snížení dopadu dopravy na životní prostředí. Hovořilo se o ochraně ovzduší i v souvislosti s kotlíkovými dotacemi, které se právě rozjely. A zde byl diskutován zejména problém kvality topiva, tzn. kvality hnědého uhlí, i ceny tohoto kvalitního topiva do kotlů a dopad na sociálně slabší rodiny. Další problém, který tam byl velmi diskutován, bylo zadržování vody v krajině. Diskuse se dotkla i varovného poklesu živočišných druhů v přírodě. Ke zkvalitnění zemědělské půdy se také rozvinula velká diskuse zejména v otázkách toho, že z půdy mizí biomasa, že se nezaorávají zelená hnojiva apod. Proto byly časté dotazy na úzkou spolupráci Ministerstva životního prostředí s Ministerstvem zemědělství a s Ministerstvem průmyslu a obchodu.
Po těchto všech projednáních přijal výbor usnesení z 28. schůze výboru pro životní prostředí ze dne 13. ledna, kdy se usnesl, že po odůvodnění náměstka ministra životního prostředí inženýra Ladislava Smrže a zpravodajské zprávě poslance Josefa Nekla a po rozpravě výbor životního prostředí doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby zprávu o životním prostředí České republiky v roce 2014 vzala na vědomí, pověřuje mne jako zpravodaje seznámením Sněmovny s tímto usnesením a ukládá předsedovi výboru, aby s tímto usnesením seznámil předsedu Poslanecké sněmovny.
Děkuji za pozornost.