(12.00 hodin)
(pokračuje Bendl)
Velmi rychle u nás - jsme střechou, jsme evropským rozvodím, k nám žádná řeka vlastně nepřitéká, ale všechny od nás odtékají a my jsme i tímto krokem způsobili, že se vody v České republice rychle zbavujeme. A proto je podle mě extrémně důležité z hlediska ochrany životního prostředí, ale i z hlediska fungování zemědělství, které tady také bylo zmiňováno, abychom hledali spíše než za každou cenu výstavbu přehrad a investice v řádu desítek miliard korun do jednotlivých betonových hrází, abychom se bavili o možnostech zásadního - zásadního - investičního vkladu peněz daňových poplatníků do oblasti obnovy rybníků. Dneska vyčistit rybník, to jsou náklady neuvěřitelné a nikomu se to v podstatě nevyplatí, protože to není ekonomicky zajímavé. Ale z hlediska ochrany přírody to má svůj obrovský význam.
Chtěl jsem vás vyzvat, pane ministře, abyste spolu s kolegou ve vládě, s ministrem zemědělství, zvažovali varianty a nutili sami sebe do variantního řešení, než se rozhodnete pro to, abyste stavěli přehrady. Myslím si, že Česká republika a ochrana životního prostředí v tom rozumném smyslu slova si toto zaslouží.
Děkuji vám za pozornost.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Další přihlášky do obecné rozpravy nemám, tím pádem obecnou rozpravu končím. Zeptám se pana ministra nebo pana zpravodaje, zda si přejí závěrečné slovo po obecné rozpravě. Je tomu tak. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Děkuju za slovo, pane předsedo. Já jenom v rychlosti zareaguji na ty podněty. Děkuju za ně. Včera jsem poměrně dlouho mluvil o této zprávě v Senátu a tam padaly také podobné výzvy.
Chtěl bych ujistit pana kolegu Zahradníka vaším prostřednictvím - a jinak děkuji panu kolegovi rovněž vaším prostřednictvím, a pak mu poděkuji i bez vašeho prostřednictví, pane předsedající, za to ocenění krajských zpráv. To si určitě potom nechám podepsat ten výpis ze zápisu, když mě pan kolega Zahradník chválil.
Ale chci ujistit, že se velmi intenzivně zabýváme věcmi, jako je právě plán odpadového hospodářství. A záležitost, která je také velmi důležitá, stala se trošku ideologickou, a já ji jako ideologickou odmítám, protože ona je ryze věcná, a to je třeba právě ta alokace mezi recyklaci, třídění odpadů jako priority, předcházení vzniku a také spalování. V našem plánu odpadového hospodářství máme jasně řečeno, že tady vidíme volnou kapacitu, která by v podstatě mohla být až jednonásobkem stávající kapacity spaloven v České republice, jakkoliv pro nás nejsou prioritou, ale jsou vhodným doplněním toho, co se potom bude dít po roce 2024, až vlastně skončí možnost skládkování recyklovatelných a jinak využitelných odpadů.
Pana kolegu Bendla rovněž vaším prostřednictvím, pane předsedo, bych rád ujistil, a měl jsem to říct v úvodním slově, že problematika zadržení vody v krajině a problematika sucha je minimálně druhým, ne-li prvním nejvážnějším problémem životního prostředí, nebo vůbec kvality života v České republice, že ho takhle vnímáme a že už dnes děláme celou řadu opatření. A naprosto správně pan kolega Bendl říkal právě ta opatření týkající se obnovy menších vodních zdrojů jako právě rybníků, protože to je to nejrychlejší společně s mokřady, zakládání různých zatravňovacích pásů, retenčních nádrží atd., prostě to nejlevnější a relativně nejrychlejší, co můžeme udělat, protože každá přehrada bez ohledu na to, že je samozřejmě drahá, tak navíc její příprava a realizace se počítá v horizontu deseti i více let. A to už je něco, co má tak obrovskou setrvačnost, že samozřejmě nepomůže aktuálně v oblasti boje se suchem. Takže určitě ta opatření, která zmínil, budeme dělat, děláme.
Musím říct konkrétně na ten příklad, na který se pan kolega Bendl chce ptát. Včera jsem to také zaznamenal někde v médiích a opravdu si neumím představit tuhle aktivitu na Křivoklátsku se čtyřicetimetrovou hrází a v podstatě zlikvidováním toku řeky Berounky, tak jak ho dneska známe, byť Berounka je řeka neregulovaná. Je jasné, že obce pod Berounem by s tímhle tím asi problém neměly na tom dolním toku, naopak obce na horním toku Berounky by to považovaly za barbarské. Takže je tam samozřejmě chráněná krajinná oblast Křivoklátsko.
Na vládě jsme minulý týden diskutovali čtyři možné přehradní nádrže. Vláda vzala na vědomí jejich přípravu, dvě byly větší, dvě byly spíše menší. Postupujeme vždycky podle toho generelu vodních nádrží, který je už dlouhodobě připraven. Dneska obsahuje 65 území pro budoucí akumulaci povrchových vod. Ministerstvo zemědělství po dohodě tam případně doplňuje nové oblasti, ale vždycky každá ta oblast je posuzována právě podle toho, a to vás chci ujistit všechny, nejenom pana kolegu Bendla, že vždycky Ministerstvo životního prostředí si velmi jasně vymezuje své právo, které tam máme, abychom posoudili také, zda skutečně nelze zvolit jinou variantu. Přehrady jsou pro nás určitě doplňkem, ale určitě by to nemělo být tak, že prostě půjdeme jenom touhle tou cestou. Navíc ta cesta je dlouhá a velmi drahá, v některých případech je ale nezbytná. Takže nicméně je tady celá řada přírodě blízkých opatření a obrovské rezervy máme v potenciálu zemědělské a lesní půdy, aby udržely vodu, protože tato půda ji drží poměrně málo. A tam my máme největší možný potenciál. Takže děkuji za ty náměty.
Ještě pro pana kolegu Zahradníka vaším prostřednictvím. Ano, máte pravdu, opravdu i jaderná elektrárna je vlastně parní elektrárnou. Kolegům to určitě vyřídím a už to tam propříště bude v podobě, jak má být. Děkuji vám.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane ministře. Pan zpravodaj si nepřeje závěrečné slovo. Otevírám podrobnou rozpravu. Poprosím pana zpravodaje, aby se odkázal na usnesení, které již přednesl v rozpravě obecné.
Poslanec Josef Nekl: Ano, děkuji, pane předsedo. Odkazuji se na usnesení 28. schůze výboru životního prostředí, kdy doporučuje Poslanecké sněmovně, aby zprávu vzala na vědomí.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Děkuji, pane zpravodaji. Dále do podrobné rozpravy nikoho nevidím, takže podrobnou rozpravu končím. Závěrečná slova? Není zájem. V tom případě budeme hlasovat.
Pan zpravodaj navrhl usnesení, že Poslanecká sněmovna bere tuto zprávu na vědomí.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí s tímto návrhem usnesení, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování má číslo 94, přihlášeno je 139, pro 123, proti nikdo. Tento návrh byl přijat, končím projednávání tohoto bodu.
Budeme pokračovat bodem
77.
Návrh poslanců Zdeňka Ondráčka, Hany Aulické-Jírovcové,
Markéty Wernerové, Kristýny Zelienkové a dalších na vydání zákona,
kterým se mění zákon č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech
a exekuční činnosti (exekuční řád), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 238/ - prvé čtení
Stanovisko vlády vám bylo doručeno jako tisk 238/1. Prosím, aby za navrhovatele tento návrh uvedl pan poslanec Zdeněk Ondráček. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji, pane předsedo. Vážení členové vlády, kolegyně, kolegové, než se dostanu k představení tohoto pozměňovacího návrhu exekučního řádu, tak mi dovolte, abych poděkoval vám všem, kteří jste v úterý hlasovali pro zařazení tohoto bodu na dnešní jednání. A pro vás, kteří jste tak nehlasovali, věřím, že až se seznámíte s touto jednoduchou novelou, že tak učiníte při následném hlasování a podpoříte tento pozměňovací návrh. Nejde o žádné politikum. Je to věcná otázka, která má narovnat, řekněme, určitý nesoulad mezi vyživovací povinností, která je dneska do 26 let v případě, že se mladý člověk připravuje na své budoucí povolání, a na možnost pozastavit řidičské oprávnění. ***