(14.10 hodin)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane předsedo. Pokud si přeje vystoupit pan předseda klubu KSČM a kolegové s tím budou souhlasit, protože předpokládám, že to je k věci, tak mu dám slovo teď.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Ano, je to k věci. Pane předsedo, vážená vládo, kolegyně a kolegové, na začátku, nebo před začátkem každé schůze Poslanecké sněmovny probíhá několik jednání na nejrůznějších úrovních od organizačního výboru přes grémium Sněmovny, přes různá koaliční jednání, opozičně koaliční a co já vím jaká všelijaká jednání, co vše se bude v následujících dnech na schůzi projednávat. Taková jednání probíhala i před touto schůzí Poslanecké sněmovny. Musím říci, že jsem měl po dlouhé době poprvé celkem dobrý pocit, že jsme se dohodli, co všechno se bude projednávat.

Víte, návrh pana kolegy Kalouska by mě nabádal k tomu, abych o něm přemýšlel, o jeho podpoře, kdyby se ta situace vyloupla zčistajasna, kdyby nešlo o věc, která běží řadu měsíců a kdyby zrovna v této chvíli nešlo o řekněme mediálně velmi prezentovanou záležitost, teď zrovna skoro bych až řekl mediální kampaň. Nejsem primárně proti tomu, abychom se tou záležitostí zabývali, ale pojďme se prvně o tom pobavit, kam dáme tento bod, abychom se mu mohli s plným vědomím věnovat, abychom mohli řešit i další věci. Máme na řadě záležitost migrační krize, řadu zákonů. A poté, co se dokážeme dohodnout, tak věřím tomu, že tato Poslanecká sněmovna může tento bezesporu závažný bod projednat a může přijmout usnesení.

V této chvíli ale nevidím nějakou, bych řekl, systémovou chvíli pro to, abychom to teď mohli zařadit. Proto si jménem dvaceti poslanců KSČM dovoluji vetovat zařazení tohoto bodu na tuto schůzi Poslanecké sněmovny. Chcete-li jména, jde o Jana Klána, Zuzku Bebarovou Rujbrovou, Jiřího Dolejše, Alexandra Černého, Květu Matušovskou, Martu Semelovou, kolegu Mackovíka, Zahradníčka, Šenfelda, Opálku, Halíkovou, Grospiče, Adama, Luzara, Valentu, Nekla, Snopka a další včetně mne. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Tento postup je v souladu s jednacím řádem, konkrétně tedy s § 54 odst. 6, kde se v poslední větě hovoří: Návrh na doplnění schváleného pořadu schůze Sněmovny nelze projednat, vznesou-li proti němu námitku nejméně dva poslanecké kluby nebo dvacet poslanců.

Pokud s tím budou souhlasit kolegové Mihola a Stanjura, kteří mají také přednostní právo, ještě dám slovo panu předsedovi Kalouskovi, abychom tuto věc ukončili, a potom pokročíme dále. Prosím.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Jenom stručná odpověď. Samozřejmě respektuji ustanovení jednacího řádu i stanovisko poslaneckého klubu KSČM. Jenom musím odpovědět na to, zda to je, či není příliš rychlé, když ta záležitost je známá několik měsíců.

Ten dopis polských a ukrajinských intelektuálů, se kterým se obrátili na evropské lídry, tedy i na nás, byl napsán včera. Včera ho napsali a včera nás všechny oslovili. Ta holka drží čtvrtým dnem suchou hladovku, to znamená bez vody.

Můžeme samozřejmě teď dlouze diskutovat, jestli to zařadíme příští týden nebo příští měsíc. Pokud jí své usnesení chceme poslat s věncem na hřbitov, tak to samozřejmě můžeme. V takovém případě doporučuji, abychom tam připojili i doušek, že Poslanecká sněmovna se přihlašuje k ideálům 25. února, protože na tom už se soudruzi nedávno usnesli. (Potlesk z pravé části sálu.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Nyní prosím pana předsedu Miholu, potom pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Jiří Mihola: Dobrý den, vážený pane předsedající, vážení kolegové. K tomu diskutovanému bodu. Mrzí nás to veto KSČM velmi. Chtěli jsme podpořit návrh pana předsedy Kalouska. Už jsem to oznamoval i dalším kolegům předsedům koaličních klubů.

A teď k mému návrhu. Chtěl bych požádat o zařazení bodu 202, což je Informace vlády České republiky o migrační krizi, a to na úterý 22. března 2016 jako první bod po již pevně zařazených bodech. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Teď má přednostní právo pan předseda Stanjura, potom pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Přihlásím se celkem dvakrát. Toto je mé první vystoupení. Nechci být dlouhý. Mám protinávrh k návrhu pana předsedy Miholy.

Opravdu, vládní koalice o tom tématu debatovat prostě nechce. Podívejte se do svých podkladů, kdy jsme tu debatu zahájili, kdy jsme ji přerušili. A zase to odkládáme podle toho návrhu o dalších 14 dní.

Chci říct právě ve světle včerejších velmi skromných výsledků, pokud takhle optimisticky nazvu, včerejšího summitu, před dalším summitem by bylo velmi dobré, abychom mohli debatovat pozici České republiky k novým požadavkům, které zazněly zejména z turecké strany. A ne že se zase něco dozvíme ex post, že už se něco stalo.

Navrhuji, abychom tento bod číslo 202 zařadili zítra odpoledne, to znamená v 15.30, protože jsme se dohodli, že třetí čtení budou do 14. hodiny, poté bude polední pauza. Jako první bod zítra v 15.30. Původní představa přece byla, že to bude ve čtvrtek. Nemáme písemné interpelace díky omluvám pana premiéra, ministra vnitra i ministra zahraničí, čtvrtek nepadá do úvahy, nejsou. Myslím si, že i vládní poslanci by měli mít zájem tuto otázku, která je opravdu otázkou posledních dní a příštích dní, diskutovat, dokud je čas. Nemáme nic urgentního na zítřejší odpoledne. Myslím si, že to je otázka a problém, který zajímá naprostou většinu české veřejnosti. Myslím si, že to nehatí žádné ostatní priority vládní koalice. Kdo chce o tom debatovat, tak může s klidným svědomím hlasovat pro náš návrh, aby to bylo zítra od 15.30 hodin.

Co tady ještě nezaznělo a co zmíním. Domluvili jsme se dneska na grémiu Poslanecké sněmovny, že bude omezení pro vystoupení poslance dvakrát deset minut a v sumě za každý klub dvacet minut. Takže za necelé tři hodiny budeme mít ten bod určitě dokončený. Dokonce jsme se dohodli na platformě předsedů poslaneckých klubů a vedení Sněmovny, že do limitu budeme počítat i faktické připomínky. A jestli to některý klub, tento čas dvaceti minut, využije tím, že bude mít deset faktických připomínek, tak už nebude mít žádné další vystoupení. Považuji to za korektní domluvu. Domluvu k tomu, abychom o tom mohli debatovat vážně, abychom to neprotahovali, a za necelé tři hodiny jsme schopni zítra případně schválit mandát vládě České republiky. Berte to jako můj první návrh. S druhým potom vystoupím později v rozpravě.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Beru to jako protinávrh k návrhu pana poslance Miholy. Teď má slovo pan předseda Kalousek, potom ještě pan předseda Mihola.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Chci poděkovat panu poslanci Stanjurovi, popřípadě dalším kolegům, kteří vyjadřují vůli něco takového usnést. Myslím, že kdybychom to zkusili bez dlouhé diskuse, tak už bychom to usnesení měli.

Nicméně pro případ, že tady bude zarputilý putinovský odpor a že se to nepovede, tak bych rád poprosil všechny poslanecké kluby, kde pro to ta vůle je, aby podepsaly podpisové archy, kterými se přihlásí k návrhu toho usnesení Poslanecké sněmovny. Nebylo by to usnesení Poslanecké sněmovny, byla by to vůle jednotlivých zákonodárců, kterých by, jsem přesvědčen, bylo hodně. A poprosil bych doyena této Sněmovny, předsedu zahraničního výboru, aby to na velvyslanectví Ruské federace doručil. To už je mimo jakékoliv usnesení, mimo jakoukoliv proceduru. Je to věc našeho osobního rozhodnutí, ale jsem přesvědčen, že těch podpisů se sejde hodně. Nicméně usnesení by mělo větší váhu.

A ještě jednou prosím o podporu toho návrhu, který tady přednesl pan poslanec Stanjura, nebo i jiných, které možná ještě padnou.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Jen abychom si vyjasnili, k čemu to vystoupení bylo. Předpokládám, že vyjádření vůle, pod které budou shromažďovány podpisy, se týká kauzy Savčenko. Ano. Protože kolega Stanjura mluvil o migrační krizi, tak aby bylo jasné, že toto je k vašemu původnímu návrhu.

Teď prosím pana předsedu Miholu.

 

Poslanec Jiří Mihola: Děkuji za slovo. Musím reagovat vaším prostřednictvím, pane předsedo, na pana předsedu Stanjuru k záležitosti migrační krize. Jsem rád, že jsme se dokázali na grémiu, nebo už vlastně předtím dohodnout na tom, aby skutečně tento bod konečně v třetím pokračováním dospěl k závěru, a že snad tady v tomto byla taková shoda bezproblémová, abychom se skutečně nemuseli scházet počtvrté, popáté a donekonečna. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP