(14.20 hodin)
(pokračuje Mihola)
Protože stejně ta záležitost pokračování mít bude. Ale nechci tady opravdu slyšet, že někdo nemá o něco zájem. Pan předseda Stanjura dobře ví, že KDU-ČSL tento bod prosazovala a chce ho dokončit, vnímá to jako vážný problém. Zároveň právě z opozice jsme tady velmi často slyšeli takové připomínky - neustále měníte program. To je jedna věc. A druhá - není tady premiér nebo ministr vnitra atd. Já považuji za důležité, aby u tohohle bodu jak pan premiér, tak pan ministr vnitra, ideálně i pan ministr zahraničí byli. To je všechno, proto jsme se takto koaličně dohodli. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ještě pan předseda Stanjura.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Nejdříve reakce na pana předsedu Miholu. Vlastně jste potvrdil má slova, přestože jste asi činil. Vy berete koaliční dohodu za něco vyššího, než je zájem občanů České republiky. Já to tak nevidím. Pokud vím, tak se pan premiér, ministr vnitra a ministr zahraniční omluvili ve čtvrtek. Proto to navrhujeme na středu, ne na čtvrtek. Ve čtvrtek té vaší argumentaci rozumím. Já jsem říkal, že jsme původně mysleli ve středu. Pokud se tito tři členové vlády omlouvají, tak jsme nenavrhli čtvrtek, navrhli jsme středu. Nebo to má znamenat, že tady nebudou ani zítra? O tom já nevím. Ale máme plánované zasedání Poslanecké sněmovny. To budou interpelace na premiéra ve čtvrtek, že ano, když tady není. Uvidíme, kolik tady bude ministrů. Takže to, že jste se koaličně domluvili, že to načtete, to je jedna věc. Ale tím hlasováním, kterým budeme hlasovat za chvilku, dokážete, jestli to chcete přednostně řešit, nebo ne. Tak jednoduché to je. Už vidím, jak zas přijdete 22., co zas máte důležitého a důležitějšího než tohle.
A jen tak mimochodem, ten návrh na to, abychom přijali pravidla rozpravy, jsem učinil já. Ale nechtěl jsem o tom mluvit, když jsme se na tom shodli. Tak to tak nepodávejte, že KDU prosadila něco. Prosadili jsme to společně, Jak zařazení toho bodu, tak ta pravidla jsme prosadili společně a nebudu s vámi hrát soutěž o to, kdo to řekl dříve.
Já jsem se ale přihlásil do rozpravy s tím, abych navrhl zařazení nového bodu, který nejdřív načtu a pak ho zdůvodním. Navrhuji, abychom podle zákona o jednacím řádu § 48 zařadili bod zřízení vyšetřovací komise k vyšetření okolností propuštění Alího Fajáda do Libanonu.
Víte, že o tom se ve veřejném prostoru mluví už skoro pět týdnů. Vzpomeňte si na to, co jste tady říkali, když to tady bylo poprvé: Dejme to do výboru, tam to patří. V okamžiku, kdy se pokusil - a já mu za to děkuji - pan poslanec Gabal svolat na podpisy, protože předseda výboru - nebo na podpisy tuto schůzi výboru, aby se o tom jednalo, podívejte se, jak se k tomu postavili vládní poslanci. Buď se nepodepsali, anebo do kolonky podpis napsali nesouhlasím. To znamená, vy o tom mluvit nechcete - ani na plénu, ani na výboru. A my jsme tady byli - a prosadili jsme zase společně, že to bylo v neveřejném režimu. A protože my to nechceme nechat padnout pod stůl, tak navrhuji, abychom zařadili tento nový bod. Naše představa je, že komise bude sedmičlenná, každý poslanecký klub pošle jednoho člena. A předsedou bude někdo z opozičních poslanců. To si myslím, že je správný formát, když už například komisi pro kontrolu vojenského zpravodajství vede vládní poslanec a ne opoziční, což by bylo mnohem lepší.
Navrhuji variantně, abychom to zařadili zítra odpoledne jako druhý bod, pokud projde můj návrh na pokračování debaty o bodu 202 - migrace. Pokud neprojde, tak navrhuji variantně, aby to bylo zítra odpoledne od 15.30 hodin první bod. Myslím, že rozprava může být velmi krátká, protože bychom jenom rozhodli o zřízení té komise. Pak bychom na nějaké další schůze museli rozhodnout o jejím personálním složení. A zase se ukáže, zda se před tím problémem schováváte, nebo jste o něm připraveni mluvit. Odmítli jste na plénu, dokonce i v tom neveřejném zasedání Poslanecké sněmovny, první vládní činitel, což byl premiér, vystoupil po skončení schůze. Po skončení schůze! Úspěšně jste se tím promlčeli. A platí v tomto případě, že někteří ministři mluvili tam, kde mluvit nemají, a mlčeli tam, kde mluvit mají. To znamená na zasedání Poslanecké sněmovny. A jasně se ukázalo, že ta vějička a ta výmluva, "my to nechceme na plénu, my to chceme nejdřív projednat ve výboru", byla prostě lež. Protože když jste měli šanci ten výbor svolat a projednat to na výboru, tak jste tu šanci nevyužili. (Odchází od řečniště a ukazuje předsedajícímu desky s poznámkou "tady je těch 41 podpisů".)
Předseda PSP Jan Hamáček: Nyní prosím pana poslance Miholu, respektive pana předsedu Miholu s přednostním právem, potom pan předseda Faltýnek, potom pan předseda Černoch. To jsou všechno přednostní práva. Vás, pane poslanče, registruji s řádnou přihláškou.
Poslanec Jiří Mihola: Já se opět, podruhé, obracím na pana předsedu poslaneckého klubu ODS Stanjuru prostřednictvím pana předsedajícího, aby opravdu nevybíral jenom to, co se mu chce, z toho, co člověk řekne. Já jsem tady sděloval minimálně dva argumenty, proč ten bod je navržen na termín, na jaký je navržen koalicí. A jednou částí té argumentace bylo i to, že je tady často ze strany opozice slyšet: neustále měníte program. Víte dobře, že středa je důležitý den, prostor pro třetí čtení, není jich tam málo. A celá řada dalších bodů, která třeba už dlouho čeká v řadě, což také často slýcháme od opozice, jak už dlouho některé body čekají v řadě, tak i vládní návrhy, některá první čtení atd. čekají v řadě. A potom, pane předsedo, poslouchejte dobře. Někdy k tomu nabádáte jiné - (Předsedající: Mým prostřednictvím na pana předsedu prosím.) Vaším prostřednictvím. Nabádáte jiné, tak já nabádám vás, abyste dobře poslouchal nebo se koncentroval. Já jsem vám nic neuzurpoval, nic nebral. Naopak to tady klidně řeknu: Ano, vy jste přišel s tím návrhem. Já jsem mluvil o tom, kdo prosazoval bod, nikoli kdo prosazoval tady - přečtěte si to, prosím, ve stenozáznamu. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Faltýnek.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Hezké odpoledne. Kolegyně, kolegové, dovolte mi, abych jménem našeho poslaneckého klubu a klubu sociální demokracie vznesl veto na návrh pana poslance Stanjury. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Top se týká, předpokládám, toho nového bodu. (Navrhovatel souhlasí.) Ano, dobře. Takže veto registruji. Nyní se hlásí pan předseda Černoch a potom pan předseda Stanjura.
Poslanec Marek Černoch: Hezké odpoledne, dámy a pánové. Já bych si dovolil jménem poslaneckého klubu Úsvit navrhnout pevné zařazení bodu 202, tedy Informace vlády České republiky o migrační krizi, a to na zítřek za již pevně zařazené body, tak aby to nebylo vedle návrhu ODS. Bereme jako velmi stěžejní včerejší jednání summitu s tím, že informace vlády o tom, jaké tam byly řečeny body, jakým způsobem se bude dál Evropská unie a Turecko chovat, co z toho vzejde - protože unikly nějaké informace o tom, že částka, kterou Turecko požaduje, už je dvojnásobná, už je to 6 miliard eur, že se mluví o bezvízovém styku atd. Těch informací je samozřejmě víc. My jsme před tím varovali, a proto bychom byli velmi rádi, abychom se k této otázce dostali a samozřejmě premiér, ministři měli možnost se vyjádřit ne až 22., ale co nejdříve, tedy už zítra. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pane předsedo, prosím, vydržte. Vy navrhujete zařadit na zítra po pevně zařazených bodech. Kolega Stanjura chce 15.30 hodin. Samozřejmě já nechci upírat právo návrhu, ale možná by bylo jednodušší podpořit návrh pana předsedy Stanjury, protože jinak bychom o tom museli hlasovat tak, že ten váš návrh by byl řazen za bod 152, jaksi do času třetích čtení. Je to samozřejmě hlasovatelné, ale jenom dávám ke zvážení, zda to nezjednodušit a nepřihlásit se k podpoře pana předsedy Stanjury.
Poslanec Marek Černoch: Jednodušší by to určitě bylo, ale pokud by neprošel návrh ODS, tak je to druhá varianta a druhý variantní bod. Díky.
Předseda PSP Jan Hamáček: Dobrá, tak to chápu jako alternativu. Dobře, budeme o tom hlasovat. Takže za bod 152.
Teď s přednostním právem, ještě pan předseda Stanjura. Potom pan vicepremiér.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Skoro bychom si to mohli říct přes uličku s panem předsedou Miholou. Ale zítra jsou vyčleněny hodiny pro třetí čtení od 9. do 14. hodiny. Vy říkáte "potřebujeme jednat ve třetím čtení", ale my jsme to navrhli na 15.30 hodin. V čem vidíte problém, pane předsedo prostřednictvím pana předsedy Hamáčka? Taková vzácná snaha o to, neměnit program - všiml jste si toho, co i s mým souhlasem přečetl pan předseda na začátku? Ten seznam bodů, jak měníme program, na kterém jsme se shodli? Tak nepoužívejte tyto zástupné problémy. ***