(14.30 hodin)
(pokračuje Stanjura)

Vám se to prostě zítra nehodí, vy o tom zítra mluvit nechcete. Pokud chcete, tak hlasujte s námi. Je to přece jednoduché.

Přece princip jeden za jednoho, který zazněl včera, jsou přemalované kvóty. Tato sněmovna opakovaně odmítla systém kvót. A to je dobře. A aby to mohla odmítnout, museli pro to hlasovat i vládní poslanci, to je přece samozřejmé. Já bych chtěl, aby pan premiér dostal mandát od Sněmovny k tomu, aby odmítl princip jeden za jednoho. To přece posílí jeho pozici na příštím summitu. A já nevím, jestli to bude před dvaadvacátým. Obávám se, že to může být před dvaadvacátým. Tak buď ten princip podporujete, někteří z vás, pak pokud jste odmítali kvóty, tak jste změnili názor. Je to legitimní, my máme názor jiný. Pokud ne, tak vybavme premiéra silným mandátem, aby tyto přebarvené, přejmenované, ale pořád kvóty odmítl. Takhle jednoduché to je.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Teď prosím pana místopředsedu vlády Bělobrádka. Prosím.

 

Místopředseda vlády ČR Pavel Bělobrádek: Vážený pane předsedo, kolegyně, kolegové. Já bych chtěl k tomu vetovanému návrhu předsedy Kalouska říct, že již připravuji dopis prezidentu Putinovi jako místopředseda vlády, že se na něj obrátím prostřednictvím ruské ambasády ve věci Savčenko.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Pan předseda Sklenák.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji. Dobrý den, kolegyně a kolegové. Já mám dvě poznámky. Jedna k tomu, o čem se vede řeč, případné zařazení bodu k migrační krizi na zítřek 15.30. Není pravdou, že by to neznamenalo změnu programu. Já vás jenom chci všechny upozornit, až budete hlasovat, abyste si uvědomili, že máme ve 14.30 pevně zařazen bod 51, což je alespoň podle mého názoru velmi důležitý bod, novela zákona o důchodovém pojištění, která má umožnit vládě valorizovat důchody v případě, že je inflace a růst mezd velmi nízká. Pro mě důležitý zákon. A pokud bychom zařadili na 15.30 něco jiného, tak by zřejmě tento bod nebyl projednán. Tak to jen k tomu, jestli by to znamenalo, či neznamenalo změnu pevně zařazených bodů.

A druhá věc. Dovolte mi poznámku. Sněmovna vyzvala předsedy poslaneckých klubů, aby učinili nějakou dohodu o tom, kdy ten bod bude zařazen a jaká pro něj budou přijata pravidla. Já jsem chvíli vyčkával, jestli se některý z předsedů tohoto úkolu neujme. A protože se tak nestalo, tak jsem se toho ujal a už v neděli minulý týden jsem poslal všem předsedům poslaneckých klubů mail s návrhem, že ten bod zařadíme 22. března. Uvedl jsem tam i ta pravidla pro diskusi, na kterých bychom se mohli dohodnout. Vzhledem k tomu, že jsem neměl vysloveně negativní reakce, tak jsem komunikoval i s členy vlády, jestli by ten den zde mohli být.

Dnes jsem s tím návrhem přišel na grémium. Myslím si, že ten návrh je rozumný i v tom, že je dostatek času připravit a zkonzultovat případná usnesení, protože mám pocit, že všichni chceme ten bod ukončit přijetím nějakého usnesení, pokud možno velké většiny Sněmovny. A teď tedy do této snahy v tuto chvíli tady přicházejí jednotlivé návrhy, jestli to dát v 15.30, nebo po pevně zařazených, nebo možná přijdou ještě nějaké další. Tak já bych vás chtěl skutečně poprosit, abychom se tady nepřekvapovali a abyste podpořili zařazení toho bodu na 22. března tak, jak bylo předjednáno. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ještě přednostní právo pan předseda Kalousek, potom pan předseda Černoch.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Já si, pane místopředsedo vlády Bělobrádku, samozřejmě velmi vážím téhle aktivity, protože si zasluhuje úctu každý krok, který se snaží udělat cokoliv jiného než nic. Nicméně ve vší úctě k vaší pozici přece jenom váš dopis prezidentu Putinovi mi tak trochu připomíná Ilju Repina, kak Záporožci pisali pismo tureckomu sultánu. Přece jenom usnesení Poslanecké sněmovny je usnesení ústavní instituce, která má větší šanci oslovit ostatní partnery v rámci Evropské unie, a proto jsem tolik usiloval o to usnesení. Je mi líto, že Putinova pátá kolona v této Sněmovně ho zavetovala.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Černoch.

 

Poslanec Marek Černoch: Děkuji za slovo. Jenom ke slovům pana předsedy Sklenáka. My jsme... Já bych nechtěl...

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Já prosím levou část sálu o klid. Děkuji.

 

Poslanec Marek Černoch: ... o překvapování, protože ta situace, která je, se změnila. Změnila se velmi rychle. A ono to tady už zaznělo. Bavíme se tady o jednání, o včerejším summitu, o povinných kvótách. V létě se mluvilo o 1500 lidech s tím, že by to mohlo být konečné číslo, možná se bude navyšovat v rámci dejme tomu dvou let. Jsme pár měsíců po, a už se jedná o 4,5 tisíce lidí. A to není poslední číslo. To není konečné číslo. Stejně tak informace k Turecku, která je z našeho pohledu velmi závažná.

Já si myslím, že rozhodně nechceme nabourávat důchody. Vůbec ne. Naopak. Jestliže tady zazní, že se důchodcům přidá, tak to přivítáme. Ale čekat až do dvaadvacátého, na schůzi, kde by se měla projednávat migrace, tak nám přijde jako velmi dlouhá doba. Proto bychom to velmi rádi projednali zítra. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pokud nejsou žádné další přihlášky s přednostním právem, tak přistoupíme k těm, kteří se přihlásili řádně ke změnám v pořadu schůze. A upozorňuji, že zde platí pětiminutový limit. Prosím pana poslance Fialu, potom paní poslankyně Langšádlová.

 

Poslanec Radim Fiala: Dobrý den, vážené kolegyně, kolegové. Já jsem rád, že tady zazněly od mých předřečníků poznámky na téma summit Evropské unie na téma migrační krize a že o tom budeme mluvit, protože bod, který dnes navrhnu, s tím víceméně souvisí.

Navrhuji zařadit na jednání Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bod zavedení povinného vojenského výcviku pro občany České republiky.

Nelze nevidět dramatické zhoršení bezpečnostní situace v Evropě i ve světě. Česká republika za posledních 20 let přišla o obranné kapacity. Je třeba se podívat pravdě do očí a jednat. Nemáme síly ani na prosté uzavření hranic České republiky. Země je dokonale odzbrojena. Nejsme připraveni v situaci, kdy není pochyb o tom, že budeme čelit agresi, a to v relativně blízké době. Situace v Evropě se bude zhoršovat díky politice multikulturních šílenců. Naše země bude vystavena bezprecedentní existenční výzvě. Pokud se utěšujete tím, že nám pomůže Severoatlantická aliance, NATO, tak mám pro vás jednoduchou zprávu. Nemáme žádnou záruku okamžité ozbrojené akce v náš prospěch. Potřebujeme připravit zem a národ k obraně a k tomu nestačí malinká profesionální armáda. Budeme kromě toho potřebovat desetitisíce připravených mužů a žen.

Naše hnutí Svoboda a přímá demokracie navrhuje zavedení povinného vojenského výcviku pro občany České republiky. Povinnost by se týkala vždy jednoho ročníku zdravotně způsobilých mladých mužů s možností dobrovolného výcviku v případě žen. Každý muž, a zdráhám se tohoto výrazu v tomto případě použít, by se mohl této povinnosti vyhnout tím, že podá čestné prohlášení, že odmítá bránit Českou republiku. Za vhodnou dobu výcviku považujeme osm týdnů intenzivní přípravy a následně několik dvoutýdenních cvičení do věku 40 let. Dobrovolně by se tohoto výcviku mohly účastnit i ročníky starší, na které by se tato povinnost nevztahovala.

V navrženém bodu jednání přednesu usnesení s následujícím textem: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vyzývá vládu k návrhu změny branného zákona zahrnující zavedení povinného vojenského výcviku. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP