(16.40 hodin)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Ano, je zcela normální mít čtyři děti. Děkuji, paní poslankyně, za tento dotaz a poprosím pana ministra o odpověď. Prosím, pane ministře.
Ministr kultury ČR Daniel Herman Děkuji. Vážený pane předsedající, kolegyně a kolegové. Chci poděkovat, pane předsedající, vaším prostřednictvím paní kolegyni Adamové za tento dotaz a určitě to vnímám. Je to velmi důležitý postřeh a rozhodně je to věc, kterou s vedením Národního památkového ústavu budeme konzultovat. A rád využiji této možnosti, abych vás seznámil se stavem, jak to se zpřístupňováním památek právě s ohledem na rodinné vstupné a mladé návštěvníky vypadá.
Zpřístupněné státní památkové objekty, zejména hrady a zámky, spravuje, jak jsem už uvedl, Národní památkový ústav, což je příspěvková organizace zřízená Ministerstvem kultury. Jednou ze základních priorit Národního památkového ústavu je umožnit návštěvu těchto objektů co nejširšímu okruhu návštěvníků, zejména pak znevýhodněným skupinám občanů. Národní památkový ústav poskytuje vstup zcela zdarma především dětem do dovršení věku šesti let, nejedná-li se o organizovanou skupinu takovýchto dětí. Držitelům průkazu ZTP do dovršení 18 let, ZTPP a průvodcům ZTPP bez omezení. Dále držitelům karet ICOM a ICOMOS, Asociace muzeí a galerií České republiky, pedagogickému doprovodu a dozoru organizovaných skupin dětí v maximálním počtu dvou osob na jednu skupinu nebo také novinářům na pracovní cestě po předchozí akreditaci u správy příslušného památkového objektu. Snížené vstupné je poskytováno dětem ve věku od 6 do 15 let, studentům ve věku od 15 do 26 let a držitelům průkazu Fondu ohrožených dětí, seniorům po dovršení věku 65 let a držitelům průkazu ZTPP. Pro rodiny s dětmi je na základních okruzích památkových objektů zřízeno tzv. rodinné vstupné, poskytováno je také skupinové vstupné pro skupinu od 20 a více osobách.
Dále Národní památkový ústav nabízí věrnostní slevy, realizuje věrnostní program, k němuž se připojilo celkem 130 hradů, zámků, klášterů, historických pivovarů a dalších památek státních, městských i soukromých. Princip věrnostního programu je ten, že za pět vstupenek může každý návštěvník získat šestý vstup zdarma. V rámci tohoto programu také od sezony 2016 běží projekt Klíč pro školy, kdy byly Ministerstvem kultury na všechny školy v České republiky rozeslány karty opravňující k získání 50% slevy ze vstupného pro předem rezervované školní výpravy, což podtrhuje snahu Národního památkového ústavu hledat cesty k tomu, aby památkové objekty byly neodmyslitelnou součástí edukačních školských programů a také místy, která chodí navštěvovat děti a mládež.
Ministerstvo kultury na základě provedené analýzy navrhlo zavedení každoročního volného vstupného do památek spravovaných Národním památkovým ústavem ve třech vybraných dnech: 1. června, Mezinárodní den dětí, 28. září, svátek sv. Václava, Den české státnosti, a 28. října, Den vzniku samostatného československého státu.
Děkuji vám za pozornost a ještě jednou děkuji za zájem o tuto důležitou stránku zpřístupňování památek.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministrovi za jeho odpověď. Nicméně jeho jednání s památkovým ústavem nejen já budeme jistě bedlivě sledovat.
Další interpelaci přednese paní poslankyně Věra Kovářová, která bude interpelovat nepřítomného pana ministra financí ve věci rozpočtového určení daní. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Věra Kovářová: Vážený pane ministře, rozpočtové určení daní je tématem, jemuž jsme se v Poslanecké sněmovně v tomto volebním období věnovali, a věnovali jsme tomuto tématu hodně času. A já předpokládám, že se mu ještě budeme v hojné míře věnovat.
Nedávno se objevila myšlenka, podle které by se obce a města vzdaly podílu na výnosu hazardní daně výměnou za navýšení podílu na výnosu daně z přidané hodnoty na 23,58 %. Ráda bych se zeptala na to, jak tato vláda nahlíží na tento návrh a kdy a zda jej předloží Poslanecké sněmovně k projednání. Děkuji za písemnou odpověď.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji, paní poslankyně. Čtrnáctou interpelaci přednese pan poslanec Jiří Petrů, který bude interpelovat nepřítomnou paní ministryni pro místní rozvoj ve věci nového stavebního zákona. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Jiří Petrů: Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, vážená paní ministryně, často zde na plénu zaznívá kritika na zpoždění výstavby především dopravní infrastruktury, a to z důvodu posuzování vlivu staveb na životní prostředí. Při projednávání novely v prosinci roku 2014 nás váš kolega, pan ministr životního prostředí, ubezpečoval, že nehrozí zastavení staveb, je to prý mantra, protože EIA je laděna s novelou stavebního zákona, kterou připravujete společně. Pan ministr hovořil o jednotném koordinovaném povolovacím řízení jak EIA, tak územního rozhodnutí i stavebního povolení, tedy princip jednoho razítka. Koordinace stavebních úřadů obecných i speciálních, jeden závěrečný dokument, odvolávat se vůči němu by bylo možné pouze jednou. Nový návrh stavebního zákona měl také podstatným způsobem omezit tzv. zapojení veřejnosti do procesu schvalování, když jsou rozhodnutí EIA, poté územní rozhodnutí a nakonec i stavební povolení napadána ve jménu ochrany přírody teroristy, kteří v místě nežijí ani nebydlí a kteří blokují výstavbu na mnoho let. Tyto relevantní argumenty přesvědčily i mě a já jsem pro novelu EIA také zvedl ruku.
Vážená paní ministryně, potýkáme se s velkým problémem připravenosti účelných veřejných staveb pro čerpání finančních prostředků z fondů Evropské unie. V jakém stavu přípravy je nový stavební zákon a kdy bude předložen k projednání Poslanecké sněmovně? Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci, kterému bude odpovězeno písemně.
Paní poslankyně Hana Jírovcová Aulická bude interpelovat svou 15. interpelací pana ministra Jiřího Dienstbiera ve věci zákazu ústavní péče pro děti do sedmi let věku. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Hana Aulická Jírovcová: Já děkuji, pane místopředsedo. Vážený pane ministře, interpeluji vás k připravovanému materiálu vašeho resortu na téma možného zákazu umístění dětí do sedmi let věku do ústavní péče a sjednocení veškeré péče o dítě a s tím spojené služby pod jeden resort.
Jak jsem již uvedla v interpelaci na pana premiéra, tuto snahu jsme zaznamenali u paní ministryně Marksové a bohužel jsem zjistila, že tato snaha přešla legislativní iniciativou na váš resort. Pan premiér zde uváděl některé údaje, které se ale bohužel nezakládají na pravdě a byly mu připraveny právě vaším resortem. Zpráva, kterou jste jako podklad k připravenému materiálu připravil, obsahuje mnoho nepravd a záměrně zkreslených informací.
Podle reálných statistik naší republiky je v současné době 558 přechodných pěstounů, k 31. 12. 20150 byl celkový počet pěstounů 738, dětí vhodných do adopce bylo ke konci roku 2015 5 377. Nejvíce dětí v Ústeckém kraji, a to 1 001 dětí, a nejméně v Královéhradeckém kraji 83 dětí. Navíc stav a kvalita pěstounů především na přechodnou dobu je různorodá. Chybí nám především pěstouni dlouhodobí.
Vážený pane ministře, oháníte se různými analýzami neziskových organizací, ale byl se někdo z vašeho resortu podívat v kojeneckých ústavech a dětských domovech? Hovoříte, že ústavní výchova má nežádoucí vliv na vývoj dítěte, ale hovořil někdo z vašeho resortu s psychology a s psychiatry, kteří se touto problematikou zabývají, nebo stále posloucháte jen neziskový sektor nejen z naší republiky? Jak chcete zabezpečit kvalitní a dostatečný počet pěstounů v požadovaném počtu? Neměl by se především váš resort a MPSV zabývat celkovým zkvalitněním péče o dítě jako celku a naopak podpořit současný systém tak, aby v části pěstounské péče byli jen příslušně vzdělaní a psychicky zdatní pěstouni a byli vyhledáváni a vzděláváni ve spolupráci s ústavní péčí, kde jsou zatím nejvíce kvalifikovaní pracovníci jak z oblasti pedagogického, tak zdravotního.
Pane ministře, nemohu souhlasit s vaším záměrem. Vaše navrhované změny nejsou v nejlepším zájmu dítěte. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni. Prosím, pane ministře, o vaši odpověď.
Ministr vlády ČR Jiří Dienstbier Vážený pane místopředsedo, vážené paní poslankyně, páni poslanci, materiál, na který je v interpelaci odkazováno, tak je podnět Rady vlády pro lidská práva připravený z iniciativy jejího výboru pro práva dítěte. Jak na práci výboru, tak i na činnosti rady se podílejí stejnou měrou zástupci státní správy včetně dotčených resortů v této věci, tak i zástupci neziskových organizací anebo akademické obce právě proto, aby byly zajištěny různé pohledy na věc a ty materiály, které jsou zpracovány, byly co nejkvalitnější a zohledňovaly právě všechny aspekty věci.***