(Jednání pokračovalo v 15.00 hodin.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji odpolední jednání 54. schůze Poslanecké sněmovny. Než začneme projednávat další body schváleného pořadu, požádám předsedu volební komise pana poslance Martina Kolovratníka, aby nás seznámil s výsledkem voleb, které proběhly před polední přestávkou. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Martin Kolovratník: Kolegyně, kolegové, i ode mě dobré odpoledne. Rád vás seznámím s výsledky všech volebních bodů. Než tak učiním, tak chci tady veřejně na mikrofon poděkovat svým kolegům ve volební komisi. Pro vaši představu, dnes volilo 170 poslanců a poslankyň, každý měl u volby devět hlasovacích lístků, takže celkem 1 530 lístků jsme museli ručně zpracovat a dokončili jsme to sčítání před malou chvílí.
S dovolením pana předsedajícího malinko zpřeházím pořadí těch výsledků, jak vám je budu oznamovat, protože všichni, především média, už tu zprávu zčásti mají, ale většinou čekají na výsledek volby místopředsedy Poslanecké sněmovny.
254.
Návrh na volbu místopředsedy Poslanecké sněmovny
Mohu konstatovat, že z těch 170 hlasujících pro navrženého kolegu Radka Vondráčka hlasovalo 106 poslanců a poslankyň a kolega se stává novým místopředsedou. Já mu blahopřeji. (Potlesk ze středu sálu, někteří poslanci blahopřejí nově zvolenému místopředsedovi.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já gratuluji panu prvnímu místopředsedovi Poslanecké sněmovny a poprosím ho, aby zaujal místo po mé pravici. Prosím, pane místopředsedo. (Místopředsedu Vondráčka doprovází předseda Hamáček.)
Pokračujte, pane předsedo.
Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji. Už si ho vede.
A nyní tedy další volební body.
251.
Návrh na volbu člena Etické komise České republiky
pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu
Do Etické komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu jsme volili ze dvou navržených kandidátů. Stanislav Devátý obdržel 41 hlasů, Jiří Rajlich 89, takže v této volbě byl zvolen Jiří Rajlich.
253.
Návrh na volbu člena Rady Českého rozhlasu
Co se týká volby jednoho člena Rady Českého rozhlasu, i zde bylo odevzdáno 170 hlasovacích lístků. Kvorum tedy bylo 86, týkalo se to všech voleb, kvorum nutné pro zvolení bylo 86. V této volbě Miroslav Dittrich obdržel 45 hlasů, Božena Jirků 63 hlasy a Šimon Ryšavý 18 hlasů. V prvním kole tedy nebyl zvolen nikdo. Do druhého kola postupují dva kandidáti s tím nejvyšším počtem, Miroslav Dittrich a Božena Jirků. Z nich budeme vybírat. Předpokládám v tuto chvíli, že to druhé kolo bychom provedli za týden ve středu.
248.
Návrh na jmenování členů Kontrolní rady Grantové agentury
Co se týká volby dvou členů Kontrolní rady Grantové agentury, opět 170 lístků, kvorum 86. Josef Průša obdržel 32 hlasy, Jan Roda 117 a Omar Šerý 87. Tato volba tedy byla úspěšná a v prvním kole jsme zvolili hned dva kandidáty. Členy Kontrolní rady Grantové agentury se stávají Jan Roda a Omar Šerý.
249.
Návrh na volbu člena Dozorčí rady Státního fondu rozvoje bydlení
V další volbě jsme nominovali jednoho člena Dozorčí rady Státního fondu rozvoje bydlení. 137 hlasů obdržel navržený kolega pan poslanec Ivan Adamec a stává se členem této dozorčí rady.
250.
Návrh na volbu člena Dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny
U Všeobecné zdravotní pojišťovny jsme vybírali ze dvou kandidátů. Václav Štekl obdržel 122 hlasů, Petra Šupšáková 16, takže kandidát KSČM Václav Štekl se stává členem Dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.
252.
Návrh na volbu členů Nejvyššího kontrolního úřadu
Poslední volba se týkala NKÚ, tří členů Nejvyššího kontrolního úřadu, tak jak je navrhl pan prezident Miroslav Kala. Konstatuji, že Adolf Beznoska získal 137 hlasů a stává se členem Nejvyššího kontrolního úřadu. Navržený kandidát Jan Kinšt získal 62 hlasy a nebyl zvolen a Stanislav Koucký získal pouze 38 hlasů a také nebyl zvolen. Znamená to, je to tedy vzkaz na NKÚ, že jeden kandidát zvolen je a dvě místa stále zůstávají neobsazená.
Tolik výsledky voleb, děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi volební komise.
A nyní s přednostním právem požádal o slovo pan místopředseda Sněmovny Radek Vondráček. Prosím, pane místopředsedo, máte slovo.
Poslanec Radek Vondráček: Pane předsedající, děkuji za slovo. Dneska už tu zaznělo, že máme hodně práce a děláme pomalu, tak já budu velice stručný. Chtěl bych jenom poděkovat všem svým příznivcům. Chtěl bych říct, že se budu opravdu snažit, abych si tu důvěru zasloužil. Jako velký obdivovatel britské parlamentní tradice se budu snažit, abych se jako součást vedení Sněmovny choval nestranně a dodržoval veškerá demokratická pravidla naší debaty, a budu co nejmenší překážkou jako nový místopředseda hladkému jednání této Sněmovny. Ještě jednou děkuju všem. (Potlesk.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu místopředsedovi. A my se budeme zabývat prvním bodem dnešního odpoledního programu, jímž je
38.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 181/2014 Sb., o kybernetické
bezpečnosti a o změně souvisejících zákonů (zákon o kybernetické bezpečnosti),
ve znění zákona č. …/2017 Sb., a zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 984/ - prvé čtení
Z pověření vlády předložený návrh uvede pan předseda vlády Bohuslav Sobotka. Prosím, pane premiére, máte slovo.
Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, vážené poslankyně, vážení poslanci, přeji hezké odpoledne.
Vláda předkládá návrh zákona, kterým se mění zákon o kybernetické bezpečnosti a také zákon o svobodném přístupu k informacím. Tuto novelu vypracovali odborníci z Národního bezpečnostního úřadu ve spolupráci s odbornou veřejností a věcně příslušnými ministerstvy. Vláda tuto novelu schválila na svém jednání 9. prosince loňského roku v souladu se svým plánem legislativních prací. Předkládáme tuto novelu, abychom zajistili transpozici směrnice Evropského parlamentu a Rady ze dne 6. července roku 2016 o opatření k zajištění vysoké společné úrovně bezpečnosti sítí a informačních systémů v Unii.
Tato směrnice má za cíl zvýšit a sjednotit standard bezpečnostních sítí informačních systémů, na nichž je dnes do značné míry závislé fungování celé naší společnosti a hospodářství. Tyto sítě a informační systémy představují totiž jeden ze základních prvků fungování vnitřního trhu Evropské unie a také předpokladu pro realizaci svobod, které jsou prosazovány v rámci Evropy.
Z věcného hlediska novela rozšiřuje osobní působnost už stávajícího zákona o kybernetické bezpečnosti na provozovatele základních služeb, správce informačních systémů základních služeb a provozovatele informačních systémů základních služeb, kteří působí například v oblasti energetiky nebo v oblasti dopravy, také na klíčové poskytovatele digitálních služeb, jako jsou platformy pro elektronické obchodování, vyhledávače a podobně. Na tyto nově regulované skupiny subjektů jsou vztaženy povinnosti zákona o kybernetické bezpečnosti, které od nich vyžadují, aby přijali odpovídající kroky v zájmu řízení bezpečnostních rizik, oznamování případů kybernetických bezpečnostních incidentů Národnímu bezpečnostnímu úřadu a dalším instancím. Zároveň předložený návrh zákona reflektuje připomínky z praktické aplikace stávajícího, dnes účinného zákona o kybernetické bezpečnosti. Tyto připomínky formulovali zástupci odborné veřejnosti, se kterými Národní bezpečnostní úřad novelu projednával.
Součástí návrhu zákona je i změna zákona o svobodném přístupu k informacím, ze kterého se vypouští výjimka z poskytování informací v oblasti kybernetické bezpečnosti, a tato výjimka se přesouvá právě do zákona o kybernetické bezpečnosti. ***