(15.20 hodin)
(pokračuje Zahradník)

Druhým argumentem, kterým chci podpořit svůj návrh na přesunutí bodu na příští úterý, je to, že zatímco projednání této novely vrácené Senátem bylo provázeno desítkami, možná stovkami mailů, které každý poslanec, každá poslankyně dostávali od ekologických aktivistů nebo lidí, kteří byli těmito aktivisty ovlivněni, tak tady můžeme pozorovat, že se pomalu začíná projevovat ta skupina lidí, kterou můžeme nazvat mlčící většina. Pomalu si začínají celý dopad tohoto zákona uvědomovat, začínají psát dopisy poslancům, začínají i telefonicky volat poslancům. Je jich tedy méně, to je třeba říci. Tito lidé nejsou tak zruční v obsluhování internetu, nejsou tak zkušení v projevování svých záměrů a samozřejmě také nemají takové to přísné metodické vedení, které poskytuje aktivistům Hnutí Duha. Přesto by bylo dobře, kdyby dostali šanci ještě projevit svou vůli, svůj názor, aby vám mohli psát, volat vám, posílat vám maily. Proto tedy ta moje žádost o přesunutí tohoto bodu, o poskytnutí času těmto lidem, aby ještě mohli své názory poslancům před tak závažným hlasováním, jakým bude hlasování o novele zákona 114 vrácené prezidentem republiky naší Sněmovně na této schůzi.

Čili návrh je přesunutí na úterý 11. dubna jako první bod po projednání procedurálních návrhů.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Takto jste samozřejmě mohl vystoupit, já se omlouvám, že jsem vám vstoupil do vaší řeči. Je to tedy bod číslo 1, přesouváme ho na 11. 4. jako první bod jednání, samozřejmě za předpokladu, že s tím vysloví souhlas Poslanecké sněmovna.

Prosím pana poslance Kolovratníka a po něm paní poslankyni Pekarovou Adamovou.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Kolegyně a kolegové, dobré odpoledne, budu mnohem stručnější než kolegové z opozice. Vystupuji jménem volební komise a prosím pouze o vyřazení jednoho volebního bodu, a to bodu Návrh na změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny. Prosím o vyřazení tohoto bodu z programu této schůze. Je to z jednoduchého důvodu - protože jsme na komisi žádný návrh neobdrželi.

A dovolím si využít, že mám v tuto chvíli slovo, a vyhlašuji ještě jednou lhůtu pro podání návrhu na nominaci do ČTK dnes do 18.00 hodin. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Také děkuji. Pane poslanče, jedná se o bod 264. Je tomu tak? Děkuji.

Prosím paní poslankyni Pekarovou Adamovou a po ní pan poslanec Fiedler s druhou přihláškou.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Dobrý den, pane předsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové. Já budu také velmi stručná. Chtěla bych vás poprosit o předřazení bodu číslo 125, což je sněmovní tisk číslo 730, který předkládám já společně s dalšími kolegyněmi a kolegy, týká se stanovení mateřského příspěvku, peněžité pomoci v mateřství. Už jsem o toto několikrát žádala, zdůvodňovala jsem to taktéž několikrát, takže se nebudu opakovat, ale věřím tomu, že abychom stihli tuto změnu prosadit ještě v tomto volebním období, tak je nutné, aby se na ni dostala řada.

Poprosila bych tedy, abychom tento bod zařadili na příští týden v úterý jako první bod, tedy pevně zařazený po již pevně zařazených bodech, abych byla přesná. Takže vám předem děkuji za podporu tohoto mého návrhu. Věřím, že rodiny a zejména mladé maminky si toto zaslouží. Takže děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Paní poslankyně. Jen abych si to ujasnil. V té písemné přihlášce máte napsáno jako první pevně zařazený bod, takže jako první bod jednání? Protože teď tam máme čtyři pevné body, tzn. před ně.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Abych umožnila co nejlepší shodu, tak poprosím až po těch pevně zařazených bodech. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Takže po pevně zařazených bodech. Ano, děkuji. Prosím pana poslance Fiedlera.

 

Poslanec Karel Fiedler: Děkuji za slovo, opravdu to už bude tentokrát kratší. Vystupuji s návrhem na zařazení bodu s názvem Uznání genocidy arménského lidu Osmanskou říší. Malá změna oproti tomu, co jsem uváděl, a to z toho důvodu, že aktuálně to, co jistě sledujete, jak se projevuje současné Turecko, jak označuje různé státy nebo národy Evropy za fašistické, mě nenechává tak úplně klidným, obzvláště když jsem byl v Arménii, měl jsem možnost se seznámit s tím, jak tuto problematiku vidí i arménská strana, arménský národ. Myslím si, že nastala doba, abychom řekli jasné ne tomu, jak se Turecko projevuje, jaká vystavuje ultimata a jak zapomíná na to, jak se zachovalo zhruba před sto lety vůči myslím milionů Arménů, kteří byli vyvražděni.

Tento bod už tady dříve přednášel myslím poslanecký klub KSČM, navrhoval, já to nyní opakuji a myslím si, že situace, která je momentálně k tomu, dává ještě silnější důvody, abychom se nad tím zamysleli. Připomínám, že to udělala již řada jiných zemí, tuším Francie, Německo, nevidím nejmenší důvod, proč bychom my jasně neměli říct, že takovou obrovskou genocidu neuznáme a bereme to jako genocidu na lidu jiného národa.

Mohu, pane předsedo, poprosit ty termíny, které jsem navrhoval?

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Já to asi přečtu odsud. Je to 6. 4. na 11.00 hodin, 6. 4. po ukončení písemných interpelací. To je to samé, protože 6. 4. písemné interpelace končí v 11.00 hodin.

 

Poslanec Karel Fiedler: Takže jeden termín.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Takže 6. 4. v 11.00 hodin. Děkuji. Prosím pana poslance Plíška.

 

Poslanec Martin Plíšek: Vážený pane předsedo, milé kolegyně, vážení kolegové, dovolte, abych vám za skupinu poslanců Martina Plíška, Jana Chvojku, Marka Bendu a Radka Vondráčka navrhl, abychom pevně zařadili na středu 26. dubna jako první bod po třetích čteních bod číslo 27, což je návrh těchto poslanců na vydání zákona, kterým se mění zákon o advokacii, což je sněmovní tisk 853. Jen doplním, že garanční výbor projednal tento sněmovní tisk konsenzuálně, navrhuje pozměňovací návrhy, na kterých je jednoznačná shoda, a nic nám nebrání tomu, abychom druhé čtení tohoto sněmovního tisku, který předložila skupina poslanců napříč politickým spektrem a se kterým vyjádřila souhlas i vláda, abychom projednali ve druhém čtení. Takže navrhuji tedy středu 26. dubna jako první bod po třetích čteních. Je to bod 27, tisk 853. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji a prosím paní poslankyni Novákovou.

 

Poslankyně Nina Nováková: Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Dámy a pánové, ráda bych poprosila ctěnou Poslaneckou sněmovnu, aby souhlasila s tím, že ještě na dubnové schůze projednáme novelu školského zákona, která byla předložena k posouzení vládě už v červenci v roce 2016. Nejedná se o žádný opoziční návrh, ale jedná se o několik desítek poslanců, kteří společně tuto novelu předložili, a jsou to poslanci z klubu ČSSD, ANO, Úsvit, KDU-ČSL, ODS a TOP 09.

Dámy a pánové, až skončí toto volební období, budeme moci říci, že jsme schválili dva důležité zákony, které se týkají školství a vzdělávání. Jak školský zákon s inkluzí a všemi dalšími věcmi, tak také velice průlomový kariérní řád. Pokud bude schválen tento pátek, tak Poslanecká sněmovna v tomto ohledu za sebou nechá nějaký kus práce. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP