(16.30 hodin)

 

Poslankyně Marta Semelová: První bod usnesení: Poslanecká sněmovna žádá vládu České republiky, aby neprodleně řešila kritickou personální situaci v sociálních službách.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 476, přihlášeno je 121 poslankyň a poslanců, proti nikdo. Tento návrh usnesení byl přijat. Můžeme pokračovat.

 

Poslankyně Marta Semelová: Druhý bod: Poslanecká sněmovna žádá vládu České republiky, aby projednala výrazné navýšení platů a mezd zaměstnancům, kteří přímo pečují o klienty, a sociálním pracovníkům.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro takto navržené usnesení, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování s pořadovým číslem 477, přihlášeno je 122 poslankyň a poslanců, pro návrh 120, proti nikdo. Tento návrh byl také přijat. Můžeme pokračovat.

 

Poslankyně Marta Semelová: Třetí bod: Poslanecká sněmovna žádá vládu České republiky, aby urychleně přijala novelu nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády číslo 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů, kterou upraví mimo jiné platy zaměstnanců v sociálních službách. Pro personální stabilizaci je nutné zrušit současnou přílohu číslo 1 a 2 nařízení vlády. Zaměstnance uvedené v příloze číslo 1 se žádá zařadit do přílohy číslo 3 a zaměstnance uvedené v příloze číslo 2 se žádá zařadit do přílohy číslo 6.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 478, přihlášeno je 124 poslankyň a poslanců, pro návrh 98, proti 1. S tímto návrhem také byl vysloven souhlas. Můžeme pokračovat.

 

Poslankyně Marta Semelová: Čtvrtý bod: Poslanecká sněmovna žádá vládu České republiky, aby na zvýšení platů zaměstnanců v sociálních službách vyčlenila a zabezpečila dostatečné finanční prostředky ze státního rozpočtu.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 479, přihlášeno je 124 poslankyň a poslanců, pro návrh 120, proti nikdo. I s tímto návrhem byl vysloven souhlas. Můžeme pokračovat.

 

Poslankyně Marta Semelová: Pátý bod: Poslanecká sněmovna žádá vládu České republiky, aby zahájila proces systémové změny financování sociálních služeb.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro takto navržené usnesení, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 480, přihlášeno je 122 poslankyň a poslanců, pro návrh 95, proti nikdo. I s tímto návrhem byl vysloven souhlas. Prosím, pokračujte.

 

Poslankyně Marta Semelová: Poslední, šestý bod je rozšíření o návrh poslance Ivana Gabala a zní: Poslanecká sněmovna žádá vládu České republiky o zpracování vývoje poptávky po sociálních službách v České republice a zpracování adekvátní nabídky služeb a jejich financování.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 481, přihlášeno je 125 poslankyň a poslanců, pro návrh 61, proti 2. Tento návrh byl zamítnut.

 

Myslím, že jsme hlasovali o všech návrzích usnesení. Děkuji vám, paní zpravodajko. Konstatuji, že navržená usnesení pod pořadovými čísly 1 až 5 jsme schválili. Já vám děkuji za projednání tohoto bodu a končím tento bod.

 

Přečtu omluvy. Dnes od 16 do 18 hodin se omlouvá pan poslanec dr. Josef Novotný a dále z pracovních důvodů dnes od 16.15 do 19 hodin se omlouvá paní poslankyně Ing. Věra Kovářová.

 

Otevírám další bod dnešního jednání. Tím je

 

24.
Návrh poslanců Martina Plíška, Jana Chvojky, Marka Bendy
a Radka Vondráčka na vydání zákona, kterým se mění
zákon č. 85/1996 Sb., o advokacii, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 853/ - druhé čtení

Předložený návrh uvede za navrhovatele poslanec Martin Plíšek. Prosím, pane poslanče, ujměte se slova.

 

Poslanec Martin Plíšek: Vážený pane místopředsedo, milé kolegyně, vážení kolegové, vzhledem k tomu, že jsem k tomuto návrhu novely zákona o advokacii, kterou předkládá skupina poslanců napříč politickým spektrem, hovořil již v prvním čtení, omezím se v tuto chvíli na připomenutí základních bodů této novely zákona. Ona řeší tři základní okruhy změn.

Za prvé to je tedy příprava advokátních koncipientů a změna režimu zkoušek, to znamená, řeší se to, kolik by měl mít advokát koncipientů z hlediska školení, tak aby tady nefungovaly velké právní manufaktury, které najímají levné pracovní síly, ale aby se koncipientům advokáti náležitě mohli věnovat. Stejně tak se mění systém zkoušek, kdy se doplňuje test všeobecných znalostí. Stejně tak se řeší otázka praxe advokáta, jak dlouhou má mít praxi z hlediska toho, aby mohl školit.

Rozšiřují se také kárná oprávnění České advokátní komory, čímž se reaguje na některé situace, kdy přestože se advokáti dopustili některých protiprávních jednání, měli možnost ověřovat podpisy, to znamená, umožňuje se v případě, že je proti advokátovi vedeno kárné řízení nebo když porušil zákon, aby mohla být zabavena kniha podpisů, nebo podpisová kniha. Stejně tak je možnost při porušení zákona pozastavit výkon advokacie na určitou dobu.

Dále se řeší samozřejmě některé technické požadavky.

Já zároveň v úvodním slově zareaguji na to, že i ústavněprávní výbor projednal tento návrh. Pan zpravodaj vás za chvíli seznámí s tím, k čemu došel, a za předkladatele mohu už teď konstatovat, že změny, které navrhuje ústavněprávní výbor, směřují k tomu, aby se liberalizovaly některé podmínky v původním návrhu, a nově se také zavádí opatření proti neoprávněnému poskytování právních služeb, takzvanému vinklaření, protože víme, že tyto činnosti jsou často poskytovány nelegálně přes internet a klienti těchto služeb nejenže se nedomohou svých práv, ale dokonce na to vynaloží nemalé finanční prostředky a je to pro ně k ničemu. Takže chceme po vzoru některých evropských států řešit i neoprávněné poskytování právních služeb.

Tolik moje úvodní slovo ve druhém čtení. Děkuji za pozornost. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP