(16.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání ústavněprávnímu výboru jako výboru garančnímu a usnesení výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 853/2. Prosím, aby se slova ujal zpravodaj ústavněprávního výboru poslanec Jeroným Tejc, informoval nás o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňující návrhy odůvodnil. Prosím.

 

Poslanec Jeroným Tejc: Vážený pane místopředsedo, děkuji za slovo. Budu velice stručný. Ústavněprávní výbor se zabýval tímto návrhem na své 82. schůzi 2. března tohoto roku. Byly přijaty pozměňovací návrhy, které jsou uvedeny pod č. 289 a které byly doručeny všem poslancům. Částečně o nich hovořil už můj předřečník. Jeden z nich a ten nejrozsáhlejší pozměňovací návrh se dotýká poskytování právních služeb. Dnes je tato věc řešena pouze trestním zákonem, tzn. pokud někdo poskytuje právní služby v rozporu se zákonem soustavně a za úplatu, tak se dopouští neoprávněného podnikání jako trestného činu. My se domníváme, že tato věc by měla být řešena spíše přestupkovým právem. To znamená, zavádí se nový přestupek. V této věci ale bude legitimována příslušná komora, rozhodovat o této věci bude Ministerstvo spravedlnosti, což považujeme za řešení systémové.

Byly částečně upraveny i návrhy, které zde zazněly při tom úvodním podání před několika měsíci. Například měl být redukován maximální počet advokátních koncipientů u jednoho advokáta tak, aby se jim mohl věnovat, na tři. Po debatě, která byla v ústavněprávním výboru, je to nakonec číslo pět. Tedy nebude návrh tak přísný, jak se původně předpokládalo, a upravila se také na základě připomínek řady studentů a advokátních koncipientů alespoň částečně i otázka zkoušek. Takže v tomto smyslu jsme se snažili vyhovět připomínkám, které zazněly jak od laické, tak odborné veřejnosti, a za ústavněprávní výbor tedy v tuto chvíli děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Také vám děkuji. Otevírám obecnou rozpravu a s přednostním právem se hlásí pan ministr. Prosím, pane ministře.

 

Ministr spravedlnosti ČR Robert Pelikán Děkuji, vážený pane předsedající. Vážené poslankyně, vážení poslanci, vzhledem k tomu, že to je poslanecký návrh, ale dost úzce se nás týká, tak považuji za vhodné se vyjádřit jak k návrhu, tak k jeho dosavadnímu projednávání.

My ten návrh podporujeme. I v ÚPV proběhla dělná diskuse za naší aktivní účasti, tzn. plně souhlasíme se závěry ÚPV.

Zrovna tak podporujeme i pozměňovací návrh, který ještě načte paní poslankyně Válková, nebo se k němu přihlásí, a který zase vznikl z debaty na ÚPV, kde poslanci napříč spektrem nechtěli čekat na to, až předložíme vládní návrh rozšíření bezplatné právní pomoci, a toto je tedy tímto návrhem inkorporováno do návrhu poslaneckého. Takže k tomu všemu se hlásíme a všemu vyjadřujeme podporu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Také vám děkuji. Nyní je řádně přihlášena do obecné rozpravy paní poslankyně Helena Válková. Prosím.

 

Poslankyně Helena Válková: Děkuji, pane místopředsedající. Milé kolegyně, milí kolegové, tady už to bylo řečeno panem ministrem spravedlnosti, že v rámci projednávání tohoto tisku na ústavněprávním výboru byla využita možnost připravit ještě poslanecký pozměňovací návrh, v rámci kterého bychom z hlediska časového lépe, než kdybychom teď na sklonku volebního období museli projít celou fází legislativního procesu, splnili svůj slib, který máme v programovém prohlášení, a to zajistit bezplatnou právní pomoc tam, kde to vyžaduje zákon a kde je to dosud velmi neuspokojivým způsobem, roztříštěným způsobem a navíc způsobem, kdy se přenáší odpovědnost státu na někoho jiného, konkrétně na Českou advokátní komoru. Prostřednictvím tohoto poslaneckého návrhu naplníme ten slib konkrétním činem, a jsem velmi ráda. Na tomto místě také chci poděkovat předkladatelům novely zákona o advokacii, kde je dlužno ještě - jako advokátka, byť s přerušenou činností, musím říci, že jsem sledovala osud této novely, a ona opravdu vznikala několik let - že souhlasili s tím, abychom v této fázi, relativně pokročilé, ve druhém čtení, tam načetli, a doufám, že to i podpoří, ten poslanecký pozměňovací návrh, kterým bezplatnou právní pomoc inkorporujeme do našeho právního řádu.

Konkrétně největší diskuse a spor se vedly ohledně rozsahu té bezplatné právní pomoci, kterou hradí stát, a nakonec bylo zvoleno, řekněme, takové nechci říci přímo minimalistické řešení, ale užší pojetí té pomoci v paragrafu 23 odst. 3. Nakonec to znění vypadá asi takto: Pokud je advokát určen k poskytnutí právní služby a hradí ji stát, tak bude spočívat v zastoupení v řízení před orgány veřejné správy a v řízení před Ústavním soudem. Pak tu odměnu hradí stát. V té ostatní, tzv. zbytkové agendě to bude i nadále záležitostí komory. V podstatě jde o to, že i já jsem si původně myslela, že by bylo možné prosadit širší variantu, i řízení před vyššími soudy, ale s ohledem na to, že ČAK a Ministerstvo spravedlnosti se nakonec dohodly na tomto kompromisu, tak s tím souhlasím a v tom mém návrhu je toto užší pojetí. To pro vysvětlenou.

Jinak si myslím, že to není světoborná norma, která by změnila velmi výrazně systém poskytování právních služeb v České republice, je to spíše splnění dluhu z minulosti a zejména u té klientely, která je relativně početná, těch sociálně nejslabších, a samozřejmě potřebuje v řadě případů kvalifikovanou právní pomoc a nedosáhne na ni, tak v těchto případech se jim to řízení výrazně zjednoduší. A mají také větší jistotu, že se prostřednictvím kvalifikovaného zastoupení svých práv doberou.

Takže v té obecné části si myslím, že to stačí. Prosím vás o podporu toho pozměňovacího návrhu, který uvádí náš právní řád do souladu s tím, co by v každém civilizovaném právním státě mělo být. Solidarita s těmi sociálně nejslabšími a poskytnutí a garance státní pomoci k jejich kvalifikovanému právnímu zastupování. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Také vám děkuji. Faktickou poznámku má přihlášenou paní poslankyně Jana Lorencová. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Jana Lorencová: Pane předsedající, kolegyně a kolegové, asi víme všichni, že právo na spravedlnost je garantované Ústavou. Garantované Ústavou, která platí pro každého nejenom v této Sněmovně, nejenom pro bohaté, ale i pro ty ve vyloučených lokalitách. Každý z nich má Ústavou garantované právo na spravedlnost. Myslím si, a asi mi dáte mnozí za pravdu, že tady dlouhá léta byla tato práva v některých případech přehlížena. A já jsem nesmírně vděčna kolegům, že se tím konečně začal někdo zabývat. Jsem vděčná kolegyni Válkové, že toto téma zvedla.

A poslední věta na závěr. Nedostatek toho pocitu, že se domůžeme svého práva - nezapomeňte na to, že jsme kdysi zvedali ruku pro vstup do Evropské unie. Já osobně a spousta lidí kolem mne, a o spoustě vím, jsme ji zvedli proto, že jsme byli přesvědčeni, že nám pomůže, v té době zvlášť, domoci se svých práv. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, paní poslankyně. (Mohu ještě jednu větu?) Jasně, máte ještě skoro 40 sekund. Povídejte.

 

Poslankyně Jana Lorencová: Přála bych vám vidět tisíce dopisů od lidí, kteří za ta léta se svých práv nedomohli, mnozí už umřeli mezitím, ale je pořád ještě tady naděje, abychom v této věci něco změnili, a já kolegům opravdu srdečně děkuji za to, že se tím zabývají.***




Přihlásit/registrovat se do ISP