(12.20 hodin)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní zpravodajce, otevírám obecnou rozpravu, do které neeviduji žádnou přihlášku. Ani paní zpravodajka se nehlásí na zkrácení lhůty? Jak je ctěná libost. Tudíž končím obecnou rozpravu a ptám se na závěrečná slova. Není zájem.
Budeme se zabývat návrhem na přikázání výboru k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak.
Zahajuji hlasování o přikázání zahraničnímu výboru. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 78. Přihlášeno je 109 poslankyň a poslanců, pro 94, proti žádný. Návrh byl přijat.
Protože neeviduji žádné další návrhy, končím prvé čtení tohoto návrhu protokolu.
Dalším bodem našeho jednání je bod
72.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Protokol o přistoupení k Obchodní dohodě
mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Kolumbií
a Peru na straně druhé s ohledem na přistoupení Ekvádoru
/sněmovní tisk 1102/ - prvé čtení
Předložený návrh uvede z pověření vlády pan ministr Jan Chvojka. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr vlády ČR Jan Chvojka Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi představit vám protokol, kterým se připojuje Ekvádor k již existující obchodní dohodě mezi Evropskou unií a Kolumbií a Peru, z níž naše firmy čerpají výhody už čtyři roky. Protokol s Ekvádorem je prozatímně prováděn od začátku tohoto roku, poté co jej schválil Evropský parlament a ratifikoval samotný Ekvádor. Já věřím, že díky protokolu dojde k posílení vzájemné spolupráce s regionem Andského společenství. V současné době nejistoty je důležité, abychom dosahovali pozitivních výsledků, a uzavření protokolu s Ekvádorem považuji za jeden z nich.
Sjednání protokolu otevírá nové možnosti jak v oblasti obchodu se zbožím, tak se službami, dále v oblasti investic či veřejných zakázek. Obchodní prostředí bude transparentnější a poskytne, či mělo by poskytnout českým firmám vyšší právní jistotu, což je samozřejmě velmi důležité. Z lepšího přístupu na ekvádorský trh budou těžit různé obory, ať už jde o tradiční automobilový průmysl, či strojírenství, a dále sklářský či bezpečnostní průmysl. V oblasti služeb je potenciál zejména v informačních technologiích, stavebních, inženýrských a architektonických službách.
Česká republika jako exportně orientovaná země podporuje posilování ekonomických vztahů s partnery i mimo Evropskou unii a vítá ambiciózní agendu v oblasti společné obchodní politiky, která má přispět k naší konkurenceschopnosti. Proto si vás dovoluji požádat, abyste doporučili Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky dát souhlas k ratifikaci uvedeného protokolu. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministrovi. Nyní prosím zpravodaje pro prvé čtení pana poslance Karla Raise, aby se ujal slova. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.
Poslanec Karel Rais: Děkuji. Já se můžu v podstatě přiklonit k názoru pana ministra, který vlastně požaduje po Poslanecké sněmovně souhlas s ratifikací toho protokolu, s čímž samozřejmě souhlasím. Podstatné věci tedy řekl. Zdůraznil bych právní jistoty pro české firmy v prostředí Jižní Ameriky. Myslím si, že je vhodná doba na to, abychom posunuli tento materiál do druhého čtení. (Dotaz mimo mikrofon na řídícího schůze: Posuneme to do druhého čtení, ne? Nebo se znovu hlasuje o tom protokolu, o tom schválení?)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Ne, pane zpravodaji, hlasuje se o postoupení předloženého návrhu výboru k projednání.
Poslanec Karel Rais: Čili navrhuji, aby návrh šel do zahraničního výboru.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Ano, to se shodujete s organizačním výborem. Ten to navrhuje taktéž. Děkuji. Prosím případně, pokud budete chtít zkrátit lhůtu, tak v obecné rozpravě, kterou jsem právě zahájil.
Poslanec Karel Rais: Není požadavek ze strany zahraničního výboru. (Krátká odmlka.) Tak na základě konzultace navrhuji zkrácení projednání tohoto materiálu na 30 dní, ale omlouvám se, ten požadavek jsem neměl, ten vznikl až tady. Takže žádám o zkrácení na 30 dní. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pan předseda Sklenák se hlásí. Prosím, pane předsedo. Po něm s faktickou poznámkou pan poslanec Marek Benda.
Poslanec Roman Sklenák: My se tady dneska pořád zabýváme otázkou zkrácení lhůt a já mám pocit, že tady vzniká určitý problém tím, že v podkladech z jednotlivých ministerstev je obecně tento požadavek, protože většinou na projednání smluv tohoto typu stačí 30 dnů, nicméně myslím, že je dobré si uvědomit, jaké je dnes datum a jakých 30 následujících dnů, případně 60 následujících dní nás čeká. Takže pokud budeme dnes u všech těch tisků zkracovat lhůty, tak to znamená jediné - že ty výbory budou muset zasednout v červenci, když nezkrátíme lhůty, tak budou moci zasednout i později. V každém případě další schůze, která je plánovaná, je v září a to je více než 60 dnů od dnešního dne, takže jestli uvažuji správně, tak si myslím, že to zkracování lhůt v tomto případě, konkrétním, dnes nemá příliš význam.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkujeme za upozornění. Pan poslanec Benda nemá zájem, nicméně požadavek pana poslance platí. Pokud se nikdo další nehlásí do obecné rozpravy, končím obecnou rozpravu. O závěrečná slova není zájem, budeme se zabývat návrhem na přikázání výboru k projednání.
Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru.
Zahájil jsem hlasování o přikázání k projednání zahraničnímu výboru. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 79. Přihlášeno je 109 poslankyň a poslanců, pro 93, proti žádný.
Následně pan zpravodaj navrhl zkrátit lhůtu na 30 dnů.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 80. Přihlášeno je 109 poslankyň a poslanců, pro 41, proti 12. Lhůta nebyla zkrácena. Končím projednávání prvého čtení tohoto návrhu protokolu.
Dalším bodem našeho jednání je bod 73, leč pan ministr Ivan Pilný není přítomen, proto přerušuji tento bod.
Dalším bodem je bod 74, leč pan ministr Ivan Pilný není přítomen, proto přerušuji tento bod.
Následným bode je bod 75, leč pro nepřítomnost pana ministra Pilného přerušuji tento bod.
Dalším bodem je bod 76, kde taktéž není přítomen pan ministr Ivan Pilný, proto přerušuji tento bod.
Dalším bodem je bod 77, pan ministr Ivan Pilný není přítomen, proto přerušuji tento bod.
Dalším bodem je bod 78, pan ministr Ivan Pilný není přítomen, proto přerušuji tento bod.
Dalším bodem je bod 79, pan ministr taktéž není přítomen, přerušuji tedy tento bod.
Dalším bodem je bod 80, pan ministr Pilný taktéž není přítomen, přerušuji tento bod.
Dalším bodem našeho jednání je bod
81.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s odstoupením České republiky
od Charty Mezinárodního energetického fóra
/sněmovní tisk 1122/ - prvé čtení
Prosím, aby úvodní slovo přednesl pan ministr Jan Chvojka. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Pardon, s přednostním právem pan předseda Stanjura.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Já bych chtěl z tohoto místa pozdravit pana ministra financí Ivana Pilného, který včera nabádal poslance i své vlastní hnutí, aby nedebatovali, že je mnoho důležitých bodů k projednání. A těchto osm bodů se v tomto volebním období s největší pravděpodobností nestihne díky nepřítomnosti pana ministra financí. Tak až zase příště bude říkat, že je plno důležitý bodů, tak má současně ale říct: Ale ty moje důležité nejsou, ty můžeme rovnou vyškrtnout, a máme kratší program.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. A nyní tedy prosím, aby se ujal slova pan ministr Jan Chvojka a přednesl úvodní slovo k sněmovnímu tisku 1122. Prosím, pane ministře, máte slovo. ***