(Jednání zahájeno ve 14.00 hodin.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 60. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.

Prosím, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání karty náhradní.

Chtěl bych vás informovat, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci a členové vlády: pan poslanec Adámek do 16. hodiny, osobní důvody. Pan poslanec Babiš pracovní důvody, pan poslanec Běhounek pracovní důvody, pan poslanec Birke do 16. hodiny pracovní důvody, pan poslanec Blažek bez udání důvodu, pan poslanec Číp zdravotní důvody, pan poslanec Fiala pracovní důvody - pan poslanec Novotný Josef hlasuje s kartou číslo 72 - paní poslankyně Fischerová pracovní důvody, paní poslankyně Golasowská bez udání důvodu, pan poslanec Grebeníček pracovní důvody, pan poslanec Grospič od 16. hodiny pracovní důvody, paní poslankyně Hnyková do 17. hodiny pracovní důvody, pan poslanec Holeček rodinné důvody, paní poslankyně Jelonková do 15. hodiny pracovní důvody, pan poslanec Kasal do 17.15 osobní důvody, pan poslanec Klán osobní důvody, pan poslanec Kolovratník od 14.30 až 19 hodin pracovní důvody, pan poslanec Korte pracovní důvody, pan poslanec Kořenek do 15. hodiny pracovní důvody, pan poslanec Kostřica zdravotní důvody, paní poslankyně Lorencová zdravotní důvody, paní poslankyně Nováková od 16.30 až 19 hodin pracovní důvody, pan poslanec Nykl zdravotní důvody, paní poslankyně Nytrová bez udání důvodu, paní poslankyně Pastuchová pracovní důvody, pan poslanec Rykala osobní důvody, pan poslanec Skalický do 18. hodiny pracovní důvody, pan poslanec Šrámek bez udání důvodu, pan poslanec Urban bez udání důvodu, pan poslanec Váňa pracovní důvody, pan poslanec Vondrášek osobní důvody, pan poslanec Vozka bez udání důvodu, pan poslanec Zahradníček zahraniční cesta, pan poslanec Zemánek pracovní důvody. Ještě se omlouvá paní poslankyně Aulická Jírovcová, a to z celého jednacího dne z osobních důvodů.

Z členů vlády se omlouvá pan vicepremiér Bělobrádek od 16. hodiny, pracovní důvody, pan ministr Brabec pracovní důvody, pan ministr Herman - ale toho tady vidím. Zeptám se pana ministra Hermana... Pan ministr Herman! Předpokládám, že rušíte svoji omluvu. (Ministr Herman odpovídá mimo mikrofon.) Tak pan ministr Herman je přítomen a ruší omluvu. Pan ministr Chovanec zahraniční cesta, pan ministr Štech zdravotní důvody, pan ministr Ťok pracovní důvody a pan ministr Zaorálek rovněž pracovní důvody. Tolik tedy omluvy.

Dnes bychom se měli věnovat bodu 28, smlouvy druhé čtení, což je sněmovní tisk 1000, smlouva Kanada - EU, a dále bodům z bloku zprávy a další. Z grémia žádný návrh nepadl a mám zde zatím dvě přihlášky, pan poslanec Plíšek a potom paní poslankyně Černochová.

 

Poslanec Martin Plíšek: Vážený pane předsedo, milé kolegyně, vážení kolegové, já vám jménem vyšetřovací komise navrhuji, abychom dnes jako první bod dnešního jednání zařadili Závěrečnou zprávu vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny k prověření, zda nedocházelo k protiprávnímu jednání v souvislosti s možným neoprávněným získáváním spisů orgánů činných v trestním řízení nebo informací z těchto spisů a zda informace takto získané nebyly zneužívány k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci demokratického právního státu. Odkazuji na sněmovní dokument 6740, pod kterým jsou tato zpráva a návrh usnesení obsaženy v systému Poslanecké sněmovny. Navrhuji tuto závěrečnou zprávu jako první bod dnešního jednání. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Děkuji. Paní poslankyně Černochová a připraví se pan poslanec Ondráček.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane předsedo. Hezké odpoledne dámy a pánové. 23. května letošního roku Poslanecká sněmovna přijala usnesení k politizaci organizace UNESCO ohledně Jeruzaléma. Navrhli jsme toto usnesení společně s panem kolegou Bartoškem a řadou dalších kolegů. V tomto usnesení jsme vyzvali vládu České republiky, aby zastavila veškeré platby členských příspěvků České republiky organizaci OSN pro vzdělávání, vědu a kulturu UNESCO ze státního rozpočtu v letošním roce a aby tyto platby byly zastaveny i v letech nadcházejících, pakliže tato organizace bude pokračovat ve své nenávistné rétorice vůči Státu Izrael a bude i nadále podléhat politizaci.

Co se nestalo. Po několika týdnech poslal pan ministr Lubomír Zaorálek dopis předsedovi Poslanecké sněmovny panu Hamáčkovi, kdy nabízel rozšíření konzultací kvůli některým hlasováním Sněmovny, která - cituji přesně - nejsou zcela komfortní s uplatňovanou zahraniční politikou vlády, mohou vyvolávat napětí a případné negativní dopady mohou poškodit bilaterální vztahy České republiky se zahraničními partnery. Překvapilo mě to stejně jako většinu z vás, kteří jste to dostali, takže jsem se obrátila na pana ministra zahraničních věcí s interpelací. Dotazovala jsem se, co tím básník chce říct. Jaká konkrétní usnesení poškodila zahraničněpolitické zájmy, který stát a na jaké úrovni a jakým způsobem si na předmětné či předmětná usnesení stěžuje, a dozvěděla jsem se následující. Ministr Zaorálek reagoval tím, že jej skutečně popudilo usnesení Poslanecké sněmovny, které bylo kritické k politizaci UNESCO a které vyzvalo vládu, aby zvážila zastavení financování této organizaci, pokud nepřestane její politizace ze strany arabských států a pokud budou pokračovat v nenávistné rétorice směrem k Izraeli. Ministr zahraničí Zaorálek se zřejmě zalekl diplomatické nóty, kterou se ohradilo palestinské velvyslanectví v Praze, a předvolání vedoucího styčného úřadu v Ramalláhu k vysvětlení na palestinské ministerstvo zahraničí. Zároveň v odpovědi na interpelaci pan Zaorálek píše, že Česká republika nemůže přestat platit příspěvky mezinárodní organizaci UNESCO, protože by to bylo v rozporu s mezinárodním právem, a tedy v rozporu s Ústavou České republiky. (V sále je hlučno.)

Nechala jsem si, kolegyně a kolegové, zpracovat analýzu Parlamentního institutu, zda neplacením příspěvku UNESCO skutečně dojde k porušení Ústavy České republiky či závazku dodržovat mezinárodní smlouvy. Tato analýza toto tvrzení ministra zahraničí Zaorálka nepotvrdila. Následně jsem interpelovala pana ministra znovu -

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Já se velmi omlouvám a prosím sněmovnu o klid!

 

Poslankyně Jana Černochová: - s dotazem, co bylo obsahem zmíněné diplomatické nóty a jaký byl obsah vysvětlení vedoucího styčného úřadu České republiky v Ramalláhu na palestinském ministerstvu zahraničních věcí. V odpovědi na tuto interpelaci ministr zahraničních věcí Zaorálek uvedl, že nóta palestinského velvyslanectví obsahovala znepokojení nad projednáváním věci kolem UNESCO v Poslanecké sněmovně České republiky, kdy způsob projednávání se prý nezakládá na historických faktech a mohl by vytvářet iluzi, že Jeruzalém je sjednocené hlavní město Izraele a že Česká republika podporuje - cituji - okupaci a etnické čistky praktikované Izraelem. Byla též vyjádřena obava ze zneužití jména České republiky v izraelsko-palestinském konfliktu, neboť Izrael jednání a usnesení Poslanecké sněmovny vydával za velký průlom v mezinárodní politice. Zároveň vláda byla požádána, aby odmítla diskusi, která probíhala na pléna Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Kolegyně, kolegové, připadá vám to normální? (V sále je stále velký hluk.)

Obdobná je i informace ze schůzky vedoucího styčného úřadu České republiky v Ramalláhu se zástupci -

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ještě jednou prosím sněmovnu o klid! Prosím, abyste se usadili na svá místa jak vlevo, tak vpravo. A ty, co patří doprava a jsou teď vlevo, prosím, aby se přesunuli doprava. Pan kolega poslanec ví, koho tím myslím. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP