(14.20 hodin)
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Ještě k pořadu schůze? Pokud ne, tak budeme hlasovat. Já ještě zazvoním a přečtu několik omluv. Pan poslanec Šarapatka se omlouvá mezi 14. a 15. hodinou z pracovních důvodů, pan poslanec Skopeček z pracovních důvodů celý den a pan poslanec Gabrhel mezi 14. a 15. hodinou z pracovních důvodů. Paní poslankyně Wernerová má kartu číslo 82 a pan premiér má kartu 83.
Přistoupíme k hlasování. Nejprve tedy návrh pana poslance Plíška, a to aby bod 89, což je závěrečná zpráva vyšetřovací komise atd., byl zařazen na dnešek jako první bod jednání.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo se pro. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 110, přihlášeno je 128, pro 112, proti nikdo. Tento návrh byl přijat.
Ještě teď si potřebuji vyjasnit něco s paní poslankyní Černochovou. Vy jste říkala, pokud nebude druhým bodem CETA, tak si to přejete za ni. Teď to je v situaci, že druhým bodem je CETA, pokud samozřejmě ještě musíme...
Poslankyně Jana Černochová: Pane předsedo, na poslaneckém klubu jsem dostala informaci, že se některý z kolegů bude snažit zařadit bod CETA jako bod číslo 2. Takže pokud by bod CETA jako bod číslo 2 prošel, navrhuji, aby ten můj bod byl jako číslo 3. Ale předtím bych si férově zasoutěžila o to, aby ten můj bod byl před CETA.
Předseda PSP Jan Hamáček: Dobře, tak v tom případě o tom nechám hlasovat. To znamená, aby bod, který zní Ignorace usnesení Poslanecké sněmovny ve věci politizace UNESCO vládou České republiky a její politika ve vztahu ke Státu Izrael, aby tento bod byl zařazen jako nový bod, a to druhý bod tohoto dnešního jednání.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování má číslo 111, přihlášeno je 132, pro 43, proti 32. Tento návrh přijat nebyl.
Teď tedy máme podobnou situaci u návrhu pana poslance Ondráčka. Ten chce... (Hlasy z pléna: Ne, ještě CETA.)
Poslanec Zbyněk Stanjura: Pane předsedo, ten návrh zazněl alternativně. (Předsedající: Rozumím.) Jako druhý bod neprošel, takže alternativa. Budeme ho hlasovat jako třetí bod, to znamená po CETA.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, omlouvám se. To znamená, teď bychom hlasovali o tom, že tento nový bod paní poslankyně Černochové bude řazen jako třetí bod dnešního jednání po smlouvě CETA.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 112, přihlášeno je 132, pro 40, proti 36. Tento návrh nebyl přijat.
S přednostním právem pan předseda klubu ODS.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Milé kolegyně, milí kolegové, ten návrh byl vstřícný, abychom ty body, které vy sami jste označili jako dnes nejdůležitější, nezdržovali. Nicméně na stenozáznam chci připomenout situaci, ve které jsme.
Poslanecká sněmovna jasnou většinou zavázala vládu České republiky k nějakému kroku, načež vláda nebo ministr zahraničí, který by měl plnit usnesení Poslanecké sněmovny a který se zodpovídá Poslanecké sněmovně, dostane dopis od Palestinců a rozhodne se, že než by riskoval diplomatickou nótu, raději bude pohrdat Poslaneckou sněmovnou. A vy si to necháte líbit většinově a nechcete se proti tomu bránit. Je to velká škoda. (Potlesk z pravé části jednací síně.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Nyní tedy budeme hlasovat o návrhu pana poslance Ondráčka, který si přeje nový bod Informace vlády k aktuálním problémům ve střeženém prostoru Vrbětice, a to na dnešek jako druhý bod. Takto to bylo navrženo.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 113, přihlášeno je 133, pro 56, proti 23. Návrh přijat nebyl.
A pan předseda Faltýnek navrhuje, abychom body 82 a 86 zařadili po bodu 49.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 114, přihlášeno je 139, pro 46, proti 28. Návrh přijat nebyl.
Mám za to, že to byly všechny návrhy, které zde padly k pořadu schůze, a můžeme tedy otevřít první dnešní bod, to je bod
89.
Závěrečná zpráva vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny
k prověření, zda nedocházelo k protiprávnímu jednání v souvislosti
s možným neoprávněným získáváním spisů orgánů činných
v trestním řízení nebo informací z těchto spisů a zda informace
takto získané nebyly zneužívány k ovlivňování politické soutěže
nebo destabilizaci demokratického právního státu
Závěrečná zpráva je spolu s návrhem usnesení pro Sněmovnu k dispozici jako dokument číslo 6740. Prosím předsedu komise pana poslance Plíška, aby tento dokument a tuto zprávu tedy uvedl. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Martin Plíšek: Vážený pane předsedo, milé kolegyně, vážení kolegové, odkazuji také rovnou i na sněmovní dokument číslo 6740 a dovolte, abych vás nyní seznámil s podstatnou částí závěrečné zprávy vyšetřovací komise, jejíž název tady teď pan předseda řekl, takže já už budu jenom říkat zkratku: vyšetřovací komise.
Takže usnesením Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky číslo 1678 z 57. schůze byla podle článku 30 Ústavy a v platném znění a podle příslušných ustanovení jednacího řádu ustavena vyšetřovací komise a Poslanecká sněmovna stejným usnesením komisi ukládá prověřit, zda nedocházelo k protiprávnímu jednání v souvislosti s možným neoprávněným získáváním spisů orgánů činných v trestním řízení nebo informací z těchto spisů a zda informace takto získané nebyly zneužívány k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci demokratického právního státu.
Následně jsme tedy došli k tomu, že byla personálně naplněna tato komise, to znamená, usnesením číslo 1697 ze den 7. června na 57. schůzi byli zvoleni členové komise, a to kolegové poslanci Marek Benda, Petr Kudela, Lukáš Pleticha, Martin Plíšek, Jiří Štětina, Radek Vondráček a Josef Zahradníček. Na 59. schůzi 12. července byl předsedou komise zvolen Martin Plíšek. Tady jenom připomínám, že tedy komise s ohledem na to, že předseda byl zvolen až 12. července, měla na svoji práci zhruba dva měsíce.
V souladu se zákonem o jednacím řádu Poslanecké sněmovny a po dohodě s vedoucím Kanceláře Poslanecké sněmovny byla do funkce tajemnice komise jmenována paní Kateřina Bartošová, ředitelka bezpečnostního útvaru Kanceláře Poslanecké sněmovny. Já hned v úvodu, abych na to nezapomněl v závěru, chci současně poděkovat jejímu týmu, úředníkům příslušného odboru za administrativní úkony spojené s činností komise a za bezvadný servis pro vyšetřovací komisi.
První schůze komise se uskutečnila 13. července 2017. Hlasováním byl místopředsedou komise zvolen kolega Jiří Štětina, ověřovateli kolegové Benda a Zahradníček. Členové komise odhlasovali, že jednání komise budou neveřejná. Snažili jsme se i přesto v maximálně možné míře informovat o průběhu vyšetřování prostřednictvím sdělovacích prostředků.***