(12.00 hodin)
(pokračuje Bartošek)

Je potřeba nezapomínat na tyto historické souvislosti. A je potřeba si uvědomit i současně jednu věc, a to je to, že do vedení mandátového a imunitního výboru byl zvolen člověk, který byl, jestli mám dobré informace, nominován SPD a hnutím ANO. Já se mohu pouze domnívat, že to je skutečně půdorys nové koalice, která tady vzniká. A to je regulérní. Je potřeba říct, že jsou strany v opozici a jsou strany v koalici. To je prostě politická realita. Ale tak se nestyďte a veřejně řekněte ano, hnutí ANO, SPD a KSČM koordinují společně volby a obsazování pozic ve výborech, ať to vědí. Ať to vědí, členové hnutí ANO. Já znám v rámci hnutí ANO spoustu slušných lidí, kteří např. nejsou úplně identifikováni s tím, že společný postup je koordinován s SPD a s komunisty, s KSČM. Ale to není nic proti ničemu. Jen to řekněte veřejně, prosím vás. Nehrajte si tady na schovávanou. Děkuji.

 

Předsedající Jan Hamáček: Pan vicepremiér Bělobrádek, po něm pan předseda Kováčik.

 

Místopředseda vlády ČR Pavel Bělobrádek: Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, já jsem rád, že tady Pavel Kováčik řekl, že by se neměly dávat nálepky, že bychom neměli být osobní. Já to velice vítám a doufám, že se toho budou držet především komunisté. Například pan ministr Herman tady není, a to, co jsme si vyslechli vůči němu z vaší strany, tak myslím si, že přesně odpovídalo té definici, kterou jste kritizoval.

Já tedy nebudu osobní a budu hovořit o tom, co se tady stalo. Zopakuji, že bylo deklarováno z hnutí ANO, které dodnes nesvolalo žádnou schůzku všech klubů, které jsou zastoupeny v Poslanecké sněmovně, abychom se dohodli na tom, jak budou rozděleny výbory. Samozřejmě že hnutí ANO vyhrálo volby. My to akceptujeme. Ale nemá přes padesát procent. To znamená, že musí mít další hlasy. Ty další hlasy evidentně získává od SPD a KSČM. V tom případě, pokud i KSČM přiznalo, že uvažuje o podpoře menšinové vlády hnutí ANO, pak se nemůže tvářit jako opoziční strana.

Druhá věc, která tady je. Nejdříve bylo deklarováno ze strany hnutí ANO, že nikdo neprojevil zájem o tento mandátový a imunitní výbor. V okamžiku, kdy neformálně probíhají různé verze toho, jak by mělo být uspořádání výborů, které strany by měly mít předsedy kterých výborů, protože definitivně jsme to nikdy neslyšeli, ale proslýchá se, že některé strany jsou už dohodnuty na vzájemné podpoře, že už mají hlasovací koalici, tak se ukázalo, že opozice je schopna vygenerovat kandidáta na vedení tohoto výboru. V okamžiku, kdy regulérní opozice, protože KSČM za ni nepovažuji z tohoto hlediska, tak v okamžiku, kdy regulérní opozice má svého kandidáta, tak najednou je tady z hnutí ANO a SPD navržen další kandidát, který je z KSČM. A tím pádem zřejmě KSČM bude mít dva předsedy výboru, pokud už jim byl slíben další, protože původně měli mít jednoho předsedu výboru, a najednou budou mít dva předsedy výboru. My úplně nevíme. Ale pokud tomu tak je, pak to zase neodpovídá úplně poměrům výsledku voleb.

To znamená, oproti stranám, které měly lepší výsledek, tak budou mít stejně dva. Tím méně zbude na opozici. Myslím si, že právo na názor má každý. Myslím si, že to ještě neznamená, že ten názor je správný. O tom se jistě můžeme přít. Ale domnívám se, že je dobře říci si některá fakta. A já jenom uvítám, když diskuse nebude osobní, ale věcná. Ale myslím, že by to mělo platit i pro ty, kteří to navrhují. Každý by měl začít sám u sebe.

 

Předsedající Jan Hamáček: Tak. Teď tu jsou dvě faktické poznámky. Pan předseda Kováčik, potom pan poslanec Filip fakticky.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Jenom k panu kolegovi Bartoškovi vaším prostřednictvím, pane předsedající. Pane kolego, já jsem chtěl lidovce šetřit ze starého přátelství, ještě z Národní fronty, víte. (Smích v sále.) Co se týká onoho mýtu, že tady deklarujeme podporu nějaké vznikající vládě. Opět musím vyvrátit. Nikdo z nás nemluvil o tom, že bychom podporovali vznikající menšinovou či jakoukoliv jinou vládu hnutí ANO konstruovanou. Ani jednání se o tomto směru s námi nevede. Ani my nevedeme v tomto směru, vědomi si svého poněkud nižšího volebního výsledku, s nikým dalším o vznikající vládě.

Čili prosím pěkně, jestliže jsme se někdy vyjádřili k této vládě, tak tvrdíme, bude-li nejhůř, tak můžeme takovou vládu tolerovat. Můžeme se o tom bavit, že ji budeme tolerovat. Ale v žádném případě jsme nikdy nikdo z nás neřekli a ani neuvažujeme o tom, že bychom takovou vládu podporovali.

A o oné koordinaci, o které tady mluvil pan předseda Bělobrádek. Víte, v minulém volebním období se koordinovala ta vláda hnutí ANO, sociální demokracie a KDU-ČSL, až se dokoordinovala tam, kam se dokoordinovala. Takže dnes se holt při sestavení Poslanecké sněmovny a jejích orgánů může někdy zdát, že se koordinuje nejen s vámi, ale třeba i s námi. Děkuji.

 

Předsedající Jan Hamáček: Pan poslanec Filip.

 

Poslanec Vojtěch Filip: Děkuji. Vážený pane předsedající, vážení členové vlády, paní a pánové, já bych chtěl některým osvěžit historickou paměť. Tady se diskutovalo o tom, co náleží opozici a co náleží koalici. Koalice tady nevzniká. Jsme na ustavující schůzi. A pokud bych chtěl připomenout, tak např. požadavek, aby kontrolní orgány náležely opozici, ten platil dlouhou dobu. Princip poměrného zastoupení v této Poslanecké sněmovně byl vždycky odmítnut. Až teprve výsledek voleb v roce 2002 vedl k tomu, že se tady prosadil.

A chci připomenout těm, kteří mluví o mandátovém a imunitním výboru, o kontrolních orgánech, že např. mandátový a imunitní výbor samozřejmě měla tehdejší vládní koalice v roce 1996 až 1998, pana doktora Čerbáka z ODA, což byl součást vládní koalice. Stejně tak použití operativní techniky Policie ČR. ODA, která byla také součástí. Kontrolní výbor tenkrát ani neexistoval. Boj o kontrolní výbor probíhal tři volební období, než vznikl.

A to jsme tady argumentovali prosím v roce 2002. Už tenkrát jsme argumentovali tím, že minimálně ty systémy jsou srovnatelné v EU. Podívejte se např. do Dánska, kde existuje kontrolní systém, který bychom si mohli převzít. Ve druhém volebním období roku 1996 až 1998, v tom dvouletém volebním období, které skončilo neslavně předčasnými volbami, mandátový a imunitní výbor vedla paní doktorka Anna Röschová z ODS. Součást vládní koalice. Stálou komisi pro kontrolu BIS - pan kolega Bašta ze sociální demokracie. Tak prosím, abychom při té argumentaci, byť na tiskových konferencích, ale zejména tady v této sněmovně, používali pravdivé argumenty. Děkuji vám.

 

Předsedající Jan Hamáček: Pan předseda Faltýnek, pak pan vicepremiér Bělobrádek, pan předseda Stanjura, pan předseda Kalousek, všechno faktické. Přihlášku pana předsedy Michálka beru jako řádnou. Takže pokud si nepřeje faktickou, tak po vyčerpání faktických dostane slovo.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Hezké dopoledne, vážené kolegyně, kolegové, pane předsedo. Já jsem nechtěl vystupovat, omlouvám se za to. Nicméně pár čísel. Tady pořád zní ze strany KDU-ČSL na jejich veselých tiskovkách, že nejednáme, nemakáme, blábolíme. A jak máme makat, jednat a neblábolit, když třeba zrovna tady tato strana si k jednomu stolu s komunisty a s SPD nesedne? To je prostě fakt, pane místopředsedo, bývalý. Tak to je. Ale nechci být osobní.

My jsme zvolili taktiku bilaterálního jednání se všemi subjekty. A pokud budeme vycházet z té matematiky, že je tady 17 výborů bez organizačního, tak podle výsledků voleb ANO má nárok na sedm. My jsme pustili jeden, mandátový, protože jsme řekli od začátku, že by ho měla mít opozice. Čtyřblok, nebo K blok pana Kalouska, čtyři. A bude mít čtyři. Piráti dva, SPD dva, komunisti jeden, sociální demokracie jeden. Tam je to všechno vyřešené. Nevím, proč se tady pořád dohadujeme, když bilaterálně jsme se de facto všichni dohodli. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP