(12.10 hodin)
(pokračuje Faltýnek)

A pokud se týká třeba místopředsedů Sněmovny, tak přece všichni víte, že podle výsledků voleb by naše hnutí mělo nárok na dva, pokud se dohodneme, nevím, nechci předjímat, že budeme mít pět místopředsedů. A my nechceme žádného. Ať je ve Sněmovně poměrné zastoupení. Takže tiskovky KDU-ČSL, veselé, v křeči - ty mě fakt baví. Děkuji. (Potlesk z levé části sálu. Poslanci sedí abecedně.)

 

Předsedající Jan Hamáček: Pan vicepremiér.

 

Místopředseda vlády ČR Pavel Bělobrádek: Vážený pane předsedo, kolegyně, kolegové, vaším prostřednictvím odpovím panu předsedovi Faltýnkovi. Kdybyste skutečně poslouchal onu zábavnou tiskovou konferenci, tak byste věděl, že jsme neodmítli jednat se všemi poslaneckými kluby, pokud by to svolalo hnutí ANO. To je prosím lež. My jsme pouze odmítli jít na partikulární jednání, které bylo bez hnutí ANO. To je pravda. Ale to je úplně něco jiného. Takže prosím lépe poslouchejte. Doufám, že se vám líbí, tak to aspoň poslouchejte, možná jste na to neměli čas.

Co se týká KSČM, spolupráce v Národní frontě byla asi taková, že z našich 46 poslanců v roce 1948 10 emigrovalo, 12 bylo uvězněno, z toho 4 byli umučeni nebo popraveni: Broj, Sochorec, Plesl, Janáček. Komunisty byl násilně dosazen předtím vyloučený člen za předsedu. Spolupráce, jak vy si ji představujete, a to, co nazýváte spoluprací v Národní frontě - my jsme samozřejmě spolupracovali v Národní frontě už v dobách před rokem 1948, stejně jako národní socialisté, sociální demokraté. A členové těchto stran, jako byla národně frontová Milada Horáková a mnozí další i z řad sociální demokracie skončili v kriminálech s těžkými žaláři i přes 10 let, byli mučeni nebo popraveni. Myslím si, že takovou spolupráci rozhodně nemůžeme označit za svobodnou a rozhodně ji nemůžeme označit za něco, co by mělo sloužit k pobavení Poslanecké sněmovny.

 

Předsedající Jan Hamáček: Děkuji. Pan předseda Bartošek, potom pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Jan Bartošek: Dvě reakce, vaším prostřednictvím, k panu předsedovi Faltýnkovi. Buď jste záměrně lhal, anebo jste neposlouchal. Ale tohle je poměrně zásadní informace a je důležité, abyste věděl, a dneska jsem veřejně řekl, že nekonáte, protože jste to slíbili, protože jste slíbili, že svoláte jednání všech zástupců parlamentních stran, a vy jste tak neučinili. A my jsme řekli, že jestliže to jako vítěz voleb svoláte, tak přijdeme za účasti všech parlamentních stran. Takže si udělejte pořádek ve svém analytickém nebo PR týmu, ať máte kvalitní informace, když už veřejně vystupujete.

A druhá věc k panu předsedovi Kováčikovi. Nikde ho zde nevidím. Ale historická fakta zde řekl Pavel Bělobrádek. Za sebe mohu konstatovat pouze to, že je mi líto, že stejným způsobem nevystupuje i sociální demokracie. Ono se snadno ukazuje na lidovce, ale je potřeba říct, že i členové sociální demokracie byli vražděni, mučeni, zavíráni a přinuceni k emigraci. Myslím, že je načase, aby i sociální demokracie začala zmiňovat tuto svoji historii, protože je její součástí a nemůže se od ní distancovat. Děkuji.

 

Předsedající Jan Hamáček: Pan předseda Stanjura, potom pan předseda Kalousek, pan předseda Faltýnek a pan předseda Fiala - všechno faktické poznámky.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Vidíme, jak se nám debata - podle našeho názoru měla být politická, slyšíme tady o zločinech komunismu, pak tady máme kandidáta, který je hrdý, že byl členem strany, která páchala zločiny - posouvá k takovému 17, 7, 4, 2, 2, 1 - my jsme se vzdali.

Říkáte jeden výbor, pane předsedo Faltýnku prostřednictvím pana předsedajícího, pro komunisty. Ale pokud budete hlasovat stejně jako na mandátovém a imunitním výboru, tak to budou dva. Ta zpráva je a já jí rozumím a nijak si nestěžuji. Jenom chci, aby bylo jasné, že hnutí ANO se vzdalo vedení výborů ve prospěch komunistů. To je ta hlasovací koalice, o které mluvíme, a vy se jenom stydíte to přiznat. Opakovaně jsme přece říkali, že když se obsazují posty ve výborech, respektive předsedové výborů, vedení Sněmovny, tak velmi často je standardní postup, že je to většinovým způsobem, vznikne vládní koalice, ta si narýsuje, jak Sněmovna bude vypadat, křížem si přidělí kontrolní výbor nebo výbory a zbytek dá opozici. Tady ovšem, a slyšel jsem to včera od Radka Vondráčka: my jsme vlastně v menšině, nejsme schopni nic prosadit. Kdyby to byla pravda, že vítěz voleb má proti sobě osm opozičních stran, které nepodporují vítěze voleb, tak tady vítěz voleb nic neprosadí. Realita je ale jiná, viděli jsme to při volbě volební komise, vidíme to při volbě mandátového a imunitního výboru, za chvíli to uvidíme při volbě předsedy Poslanecké sněmovny. My jediné, co chceme: Nestyďte se za to. Jste přece v partě, hlasujete spolu, ANO, SPD a komunisté. To je prostě fakt.

Kdo dneska navrhl pana poslance Grospiče, abych nikoho neurazil, do čela výboru? SPD s podporou ANO. Takže co vám vadí na tom, když říkáme pravdu?

Já jsem jenom chtěl pro všechny, kteří tady nebyli v roce 2011, aby věděli, jaké názory bude mít, pokud pro něj budete hlasovat, nově zvolený předseda mandátového a imunitního výboru. Pokud byl nějaký odpor, tak to byli vlastizrádci, platily je imperialistické centrály a je to ocenění obětem komunismu pět dnů po 17. listopadu. Jsme pět dnů po 17. listopadu. Kdo z vás tam všude byl a vzpomínal na oběti komunistického režimu? (Předsedající upozorňuje na čas.) A dneska pro ty, kteří říkají, že to nebylo, a ještě to byli vlastizrádci a byli placeni, jste připraveni hlasovat. A to je celé. (Potlesk z pravé části sálu. Poslanci sedí abecedně.)

 

Předsedající Jan Hamáček: Děkuji, ale opravdu prosím o dodržování času, aby to pak nevypadalo, že někomu nadržuji. Musím všem stejně, musím všechny upozorňovat, pokud čas uplyne.

Dvě minuty pro pana předsedu Kalouska.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Dovoluji si reagovat na pány poslance Filipa a Faltýnka.

Pan poslanec Filip zdůrazňoval, že vždy v minulosti mandátový a imunitní výbor vedla opozice. To nikdo nezpochybňuje. Také bych rád připomenul, že Demokratický blok, který je nepochybně opozicí, navrhl na tuto pozici pana poslance Gazdíka a SPD navrhlo pana poslance Grospiče. A budiž řečeno, kdo a proč hlasoval pro pana poslance Grospiče a kdo pro pana poslance Gazdíka. Nic více, nic méně. Teď budeme mít možnost zopakovat si to hlasování i veřejně.

K vyjádření pana poslance Faltýnka, že Demokratický blok je Kalouskův blok chci říct, že to bohužel není pravda. Protože kdyby to byl Kalouskův blok, kdyby to byl onen blok, který jsem navrhoval v listopadu loňského roku 2016, tak tady nesedí 48 poslanců Demokratického bloku, ale sedí tady 80 poslanců Demokratického bloku. Bylo by to sice bez Kalouska, protože jsem navrhoval, že na společné kandidátce nebudu, ale ANO by nevyhrálo volby a budoucí směr této země by určovaly demokratické strany a ne hnutí ANO ve spolupráci s SPD a komunisty. To by byl Kalouskův blok. Takhle máme Demokratický blok, který navrhl pouze pro účely voleb pan poslanec Farský, autorem dohody je ODS, pan předseda Fiala, a my se rádi připojili. Až budeme mluvit o blocích, tak si vždycky připomeňme, kdo co navrhoval a co bylo skutečností.

 

Předsedající Jan Hamáček: Pan předseda Faltýnek fakticky. Po něm pan předseda Fiala a další.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji za slovo. Já bych prostřednictvím pana předsedajícího poděkoval za odpověď předsedovi Demokratického bloku panu Kalouskovi. Ale já jsem při svém vystoupení zapomněl na jednu důležitou věc, proč jsem sem vlastně přišel, a to říct pro kolegy, kteří tady jsou ve Sněmovně poprvé, já jsem tady vlastně druhé volební období, čili taky krátce, ale možná ti, co jsou tady déle, jako třeba Marek Benda, by si mohli vzpomenout, a to je spíš prosba na tyto kolegy, jestli nastala někdy situace, když se nějaký výbor na svém prvním zasedání usnesl a zvolil si svého předsedu, že Sněmovna neakceptovala tohoto předsedu, abychom tím nezaložili nějakou novou tradici. Děkuji. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP