(12.40 hodin)
(pokračuje Hájek)

Je třeba říci, kdo má máslo na hlavě. Máslo na hlavě má Demokratický blok, který změnil to, co tady bylo připravováno. A teprve v pondělí oficiálně Demokratický blok přinesl podpis, že skutečně bude postupovat podle jednacího řádu a bude se chtít sloučit. Teprve v pondělí. To znamená, já jsem místopředsedou klubu, kde jsme opravdu tvrdě pracovali, těch variant bylo několik. Ale ještě opakuji, Demokratický blok teprve v pondělí oficiálně potvrdil, že bude opravdu prosazovat toto zastoupení ve výborech, což samozřejmě mění tu koncepci. Protože ten Demokratický blok jsou čtyři subjekty a je pravda, že opravdu je nutné o tom diskutovat. A dneska budeme volit předsedu Sněmovny a já bych potom požádal předsedu Sněmovny, pokud bude zvolen, aby se ujal té negociace nebo toho vyjednávání. Děkuji.

 

Předsedající Jan Hamáček: Nyní fakticky pan ministr Jurečka a po něm pan předseda Bartošek.

 

Ministr zemědělství ČR Marian Jurečka Já se omlouvám. Kdo mě znáte za poslední čtyři roky, tak víte, že sem nechodím mluvit zbytečně a snažím se vždycky mluvit k věci. Ale abychom si tady opravdu řekli věci tak, jak jsou.

Před dvěma a půl týdny, kdy jsme byli na druhém a posledním jednání jako zástupci KDU-ČSL se zástupci vítězného hnutí ANO, jsme řekli priority - řekli jsme školský výbor, hospodářský výbor a výbor pro evropské záležitosti. Tehdy se pan předseda Faltýnek podíval do papírů, pokýval hlavou a říká: Tak školský výbor bude asi priorita ODS, hospodářský je volný. To tehdy zaznělo. A my jsme se až dnes oficiálně dozvěděli, že nám byl přidělen výbor evropský. A jediné, po čem tady voláme - je takový problém říct jako vítězové voleb: ano, tedy s nějakým zpožděním, ale svoláme to jednání? Protože jak bylo řečeno, my sice mluvíme tady k bodu Návrh na potvrzení předsedy mandátového a imunitního výboru a mohl by na první pohled říct někdo: ta debata s tím nesouvisí. Ale ta debata s tím souvisí, protože tuhle debatu potom povedeme u každého dalšího výboru nebo na každém dalším jednání ke konkrétním výborům.

Tak prosím vás pěkně, začněte jednat konstruktivně a začněte jednat už. Já se omlouvám všem nově zvoleným poslancům, ale prostě taková situace by tady nebyla, kdyby ta jednání probíhala.

A tady bylo řečeno něco o Demokratickém bloku, že v pondělí. Prosím pěkně, my jsme jako Demokratický blok vyzvali k jednání, které se mělo uskutečnit v pondělí, a podle mých informací bylo půl hodiny před jednáním jednání ze strany představitelů hnutí ANO zrušeno. Takže prosím vás pěkně, já budu spokojený, když řeknete: ano, dneska, zítra, sejdeme se, pozveme všechny představitele politických stran ve Sněmovně a posuneme se dál.

 

Předsedající Jan Hamáček: Pan předseda Bartošek, potom pan vicepremiér Bělobrádek a potom pan předseda Faltýnek.

 

Poslanec Jan Bartošek: My se ocitáme v poměrně paradoxní situaci, kdy všichni říkáme a voláme po tom, abychom se navzájem dohodli a aby vítěz voleb konal. A já se nemůžu zbavit dojmu, že vycházíte ze starého latinského přísloví divide et imperia, rozděl a panuj. Jediný, kdo z toho těží, jste vy.

A je potřeba také říct, že to je jasný vzkaz lidem této země. Tak jak se chováte ke svým partnerům, kteří jsou malí - a my to respektujeme, my respektujeme vítěze voleb -, tím, že nectíte a nerespektujete malé partnery, tak stejným způsobem se budete chovat k lidem této země. Protože od hlavy se to řídí. A takhle to bude vypadat. Ten, kdo je malý a nejde vám na ruku, tak se k němu budete tímto způsobem chovat. Jediné, po čem my voláme, je normální lidská slušnost. To, po čem voláme, je normální demokratické chování, abychom i jako malí byli přizvání k tomu, že se jedná, a abychom se normálně slušně lidsky domluvili. To, po čem my voláme, je normální lidská slušnost, pane předsedo Faltýnku prostřednictvím pana předsedajícího. Jediné, po čem voláme a co žádáme: svolejte to jednání, chovejte se slušně i k těm, kteří jsou malí, s veškerým respektem k výsledku voleb.

 

Předsedající Jan Hamáček: Děkuji. Pan vicepremiér.

 

Místopředseda vlády ČR Pavel Bělobrádek: Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové. Vaším prostřednictvím, pane předsedo, k panu místopředsedovi Hájkovi.

My jsme tady stejně dlouho v Poslanecké sněmovně. A tady je přece rozdíl mezi faktickou poznámkou a přednostním právem. Pokud se nepletu, tak dneska jsme ani já, ani pan ministr zemědělství nevyužili svého přednostního práva, pouze jsme použili faktickou poznámku, kterou můžete využít taky. Tak prosím, aby to veřejnosti bylo jasno, žádní nadposlanci apod. tady ničeho nevyužívají. My se řádně hlásíme prostřednictvím faktické poznámky.

A skutečně opakuji, my jsme nikdy nedostali žádnou oficiální odpověď, který výbor máme mít. Jak říkal Masaryk, diskuse je vlastně demokracie. A ta diskuse nám prostě chybí. Vy jste se nějak dohodli a berete to, jako že to je jasné. Ale nám jste to nedali vědět. Mohli jsme si odpustit jak pondělní více než jedenapůlhodinovou debatu navíc, kdybychom se prostě sešli a věci si vyjasnili. Ale vy jste se s námi nesešli a s Demokratickým blokem jste odmítli jednat. Odmítli jste s námi jednat. A potom se tedy nedivte, že se nám to nelíbí. A vzpomeňte si, jaká blamáž tady byla právě v pondělí. A zase si to opakujeme. A bude to pořád pokračovat dál, protože my dnes jsme poprvé slyšeli, že jste nám přidělili nějaký výbor. A to považuji za velmi tristní a považuji to za šlendrián.

 

Předsedající Jan Hamáček: Pan předseda Faltýnek.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Já jsem tedy moc nerozuměl vystoupení kolegy Bartoška, nicméně když si sedneme ke stolu a tam zazní, že s fašistou si nesednu ke stolu a s komunistou taky ne, tak pro mě to prostě je nějaký signál, pane kolego prostřednictvím pana předsedajícího. A můžete si tady povídat, co chcete.

Jinak bych poprosil, zkusme se dohodnout zítra třeba v 11 hodin, ve 12, ve 13, jak to bude většině vyhovovat, potkat se k výborům a dořešit tuto situaci, ať už se trošku pohneme v tom dnešním programu. Děkuji.

 

Předsedající Jan Hamáček: Pan předseda Kováčik, pan předseda Bartošek.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Pan předseda Faltýnek mi slíbil před chvílí, že to bylo naposledy, a nebylo. Ale to, že řekl, že vyzývá - zve, pardon, zve k té schůzce.

Pane předsedo, prosím pěkně prostřednictvím pana předsedajícího, myslíte tím skutečně všechny poslanecké kluby ve formátu předsedů klubů? (Ozývá se ano od poslance Faltýnka.) Já totiž jsem byl už jednou pozván na jednání, které svolavatelé nazvali kulatým stolem, ale tam nebylo pozváno hnutí ANO a někdo, a teď nevím úplně přesně, kdo to od lidovců byl, se vyjádřil, že s komunisty si za stůl nesednou. Proto jsem se omluvil, aby s tím nebyl nějaký problém. A stejně to nebyl žádný kulatý stůl, protože kulatý stůl zpravidla bývá za účasti všech. Já tedy vítám ten návrh. Jde o to, že se konečně dostane na skutečný kulatý stůl. Pozdě možná trošku, ale přece. Děkuji.

 

Předsedající Jan Hamáček: Teď pan předseda Bartošek.

 

Poslanec Jan Bartošek: Jenom krátce k mé chybě, kterou jsem zde řekl. Správně je divide et impera. To je má chyba, kterou jsem zde řekl a ke které se přiznávám.

Druhá, a to prostřednictvím pana předsedajícího k panu předsedovi Faltýnkovi. Nikdy jsem neřekl slovo fašista. Opět špatně. V tom si zase udělejte pořádek vy. A druhá věc. Řekl jsem, že v případě, že vítěz voleb svolá jednání za účasti všech parlamentních stran, přijdeme. Řekl jsem to dneska na tiskové konferenci a řekl jsem to opakovaně. Takže zde nelžete. Já jsem jasně deklaroval veřejně, že KDU-ČSL se zúčastní jednání v případě, že ho svolá vítěz voleb. Nepřekrucujte zde fakta. Děkuji.

 

Předsedající Jan Hamáček: Tak a teď to vypadá, že nejsou žádné faktické poznámky, takže slovo má pan předseda Michálek s řádnou přihláškou. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP