(15.40 hodin)

 

Předsedající Jan Hamáček: Děkuji. Žádná další faktická není, takže prosím, s přednostním právem pan předseda klubu ODS.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Tak ty stenozáznamy, to je věc! Já jsem citoval z roku 2011, pan poslanec Andrej Babiš citoval moje vystoupení z roku 2013. Říkám, to je věc! Takže pro kolegy, kteří jsou tady noví: Vše, co řeknete, může být použito proti vám a taky se to určitě i stane.

Ale já začnu tím, co zmínil pan poslanec Babiš. V té době to bylo trošku jinak. Byla jasná vládní většina, sestavovala se vláda a my jsme byli v opozici. Tehdejší vládní většina přišla s kandidátem na post předsedy Janem Hamáčkem a my jako opoziční strana jsme měli dvě možnosti. Buď budeme hlasovat proti, nebo ho podpoříme. Rozhodli jsme se a já jsem tehdy tlumočil názor našeho klubu, že podpoříme Jana Hamáčka, který v té době naše hlasy nepotřeboval - za žádnou podporu na jiný post jsme to nevyměnili, nic jsme za to nedostali -, protože jsem byl přesvědčen, že Jan Hamáček bude předsedou všech poslanců Poslanecké sněmovny a ne pouze vládní většiny.

Teď udělám něco, co jsem očekával, že udělají jeho bývalí kolegové z vládní koalice.

Tak já bych chtěl, pane předsedo, i když vím, že (nesroz.) bych chtěl poděkovat za ty čtyři roky. Myslím si, že jste byl opravdu předseda všech poslanců Poslanecké sněmovny. Já jako předseda opozičního poslaneckého klubu kromě asi dvou těžkých střetů, které jsme měli, ale to je, jak říká klasik, tak maximálně dvakrát za čtyři roky nebo jednou za čas, to se dá vydržet, takže vám děkuji a budu rád vzpomínat na to období, kdy jste stál v čele Poslanecké sněmovny. A přestože jsme sváděli líté souboje mezi vládou a opozicí, tak si myslím, že té ústavní funkci třetího nejvyššího ústavního činitele dostál Jan Hamáček se ctí. Mrzí mě, že to neřekli jeho bývalí kolegové a musí to dělat opoziční předseda.

A teď k té dnešní volbě. Pro kolegy z pirátské strany. Já jsem zvyklý, a nejsem s tím smířený, velmi často se nám stávalo, že jsme chtěli po ministrech, aby odpovídali na otázky. Zarytě mlčeli. Velmi často. Čest výjimkám. Nebyli to všichni, ale naprostá většina ministrů si své vystoupení nechávala na tzv. závěrečné slovo předkladatele, aby už nemohli poslanci bez přednostního práva reagovat na jejich vystoupení. Jinými slovy, jak říkal dopoledne pan předseda Faltýnek: Tady si říkejte, co chcete, stejně to bude tak, jak to chceme my.

Takže se nedivte, když vyzýváte jediného kandidáta na funkci, třetí nejvyšší ústavní funkci, že prostě nepřijde k mikrofonu a neodpoví vám na otázky. On bude říkat: Nebylo to zvykem. To je pravda, nebylo to zvykem. Ale nepamatuji si, že by to někdo ze členů Poslanecké sněmovny požadoval. Dneska ta žádost je a uvidíme, jestli se Radek Vondráček promlčí, pak po volbě přijde poděkovat a pak nám řekne, jak si to představuje. Ale to už bude mít v kapse tamto křeslo na empiru.

Mě by taky zajímalo pár věcí. A praktických. A nebudu mluvit o prvním, druhém, třetím pokusu, ale o tom, co může ovlivnit předseda Poslanecké sněmovny. Jak se zachová Radek Vondráček, pokud vláda, kterákoli, požádá o vyhlášení stavu legislativní nouze? Bude se o tom s někým radit, nebo rozhodne sám? To by mě zajímalo. Zadruhé, říkáte, že je velmi zkušený. Nebyl tam ani rok a řídit schůzi umí každý. Tady ten úřad to připraví velmi dobře, všimněte si, jak mají ty papíry a teď to čtou. Takže že to je velká přednost, že to někdo řídil pár měsíců... Každý, kdo si tam v pátek sedne, tak to během dvou, tří týdnů určitě zvládne. Není na tom nic těžkého.

Co je těžké a co není jednoduché, a tu debatu by měl moderovat nový předseda Poslanecké sněmovny, jestli jsme schopni změnit zvyková práva, která jsou v Poslanecké sněmovně. Já si pamatuji, když jsem sem přišel v roce 2010, nejsem tady tak dlouho, jak si někteří myslí, tak představte si takové věci, že jsme ani nevěděli, kdo se hlásí do rozpravy. Trvalo mi rok, než jsem to prosadil. Dostali jsme papíry, neměli jsme materiály v digitální podobě a trvalo to dva roky, než jsme to změnili. A podle mě tvůrci jednacího řádu netušili, co se stane s faktickými poznámkami. Jsme teprve asi u pátého bodu volebního období a už jsme měli kolik? 30, 40, 50 faktických poznámek? A není to, že to je obrana proti přednostním právům. Takže to je na džentlmenské dohodě nás, představitelů jednotlivých politických klubů. To by mě zajímalo, jak to chce Radek Vondráček řešit. Ne potom, až bude zvolen.

Doufám, že opustí myšlenku na to, že by ubral přednostní práva opozici. Připomínám, že vláda, každý ministr má přednostní právo. Dneska jich je 17, možná jich bude 15 nebo 14, je to 14 přednostních práv. K tomu předseda Sněmovny, místopředsedové Sněmovny a pak každý klub dva. To znamená, když si spočítáte, kolik přednostních práv má vláda a kolik má opozice, tak i v této Poslanecké sněmovně bude mít mnohem větší počet přednostních práv vládní koalice nebo vláda, jednobarevná, vícebarevná, než opozice.

Já vím, že vás štveme, ale od toho tu jsme! My zastupujeme naše voliče. A kde jinde máme formulovat naše politické postoje, naše programy, naše hodnoty, naše ideje než tady. A já vím, že Radek Vondráček říkal několikrát, a mě to na něm hrozně mrzelo, on říkal: oni jsou ti malinkatí vzadu a furt něco chtějí. No dobře, tak ti čtyři malinkatí, jak vy posměšně říkáte, získali o pouhých 100 tisíc hlasů méně než vy. Jeden a půl milionu ku 1,4. Tak řekněte těm 1,4 milionu voličů: Nám je jedno, co tady říkají ti vaši zástupci, protože oni jsou takoví malinkatí. Tak se (nesroz.) my velicí, kteří máme o celých 100 tisíc hlasů víc než vy, si prosadíme hlava nehlava to, co...

Zajímalo by mě, jak se bude chovat nový předseda Poslanecké sněmovny v době, kdy se budou měnit základní smlouvy Evropské unie. A parlamentní diplomacie je mnohdy efektivnější a účinnější než ta vládní, protože je mnohem otevřenější, protože není tak oficiální. Jakou má představu o roli České republiky? Jakou má představu o tom, jak budeme získávat národní konsenzus na tom, co jsou české národní zájmy? Kam se chce vydat? Kde chce hledat spojence v Evropě? Jestli to bude kolem nás, jestli to budou sousedé, nebo to budou jiní? Jestli bude preferovat tu eurohujerskou frakci liberálů v Evropském parlamentu.

Mnozí to nevědí, ale hnutí ANO je ve frakci, která chce opravdu evropskou federaci. Která chce přijímat migranty, která prosazuje povinné kvóty. V takové frakci v Evropském parlamentu jsou zástupci ANO! Tady říkají něco jiného než v Bruselu! Podle mě se nemají stydět. Buď zastávají názory, které říkají v Bruselu, ať je říkají doma, anebo ty, co říkají doma, ať říkají v Bruselu, mně je to jedno. Tak mě by zajímalo, když bude setkání předsedů parlamentů ať už Visegrádu, anebo Evropské unie, jaké hodnoty bude zastávat Radek Vondráček, jaké programy, jaké návrhy ke změnám.

Zajímalo by mě, jak hodnotí spolupráci s horní komorou Parlamentu České republiky. Jako dobrou, vyhovující? Zda chce něco změnit - ano, nebo ne? Nic z toho se ovšem pravděpodobně nedovíme, protože se Radek Vondráček rozhodl, že vystupovat nebude.

Na to, jak bude hlasovat o vydání svých šéfů, se ho ptát nemusím. Dneska má být zvolen a bude zvolen. A včera zase čtu taková slova, jak třetí nejvyšší ústavní činitel zpochybňuje práci orgánů činných v trestním řízení. Když jsme to projednávali v září, tak jsem tady tak ironicky říkal: Teď se vám ta žádost nehodí, říkáte někdy jindy. A říkal jsem: No počkejte, po volbách to bude, to se nebude hodit, protože bude jmenování premiérem. Už je to tady! Zase se to nehodí, že, pane poslanče Vondráčku? Zase je to podezřelé, ta policie. (Předsedající: Mým prostřednictvím.) Prostřednictvím pana předsedajícího.

Tak si představme, že by to bylo za měsíc. To by se zase nehodilo. Vždyť budeme hlasovat o té důvěře! To se přece nehodí. To je určitě politický útok. A tohle říká budoucí třetí nejvyšší ústavní činitel České republiky. Jak mají ve stát a nezávislost justice věřit občané, když jim nevěří budoucí předseda Poslanecké sněmovny? (Potlesk části poslanců.)

 

Předsedající Jan Hamáček: Já jen pro ty další vystupující, kdyby chtěli používat obdobné argumenty - pan poslanec Vondráček je přihlášen do rozpravy, takže dostane slovo, až na něj dojde.

Pan předseda Bartošek, po něm pan ministr Jurečka a potom právě pan poslanec Vondráček.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo. Mě osobně mrzí, že kandidát na předsedu Poslanecké sněmovny neodpoví v tak zásadních věcech. (Smích části poslanců a potlesk.) Je přihlášen?

 

Předsedající Jan Hamáček: Ano. Já jsem myslel, že mě bylo slyšet. Já jsem oznamoval, že pan poslanec Vondráček je přihlášen do rozpravy. Je v této fázi třetí. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP