(14.20 hodin)
(pokračuje Faltýnek)

Ještě když se vrátím zpátky k poměrnému zastoupení, tak jenom pro vaši informaci, kdybychom k tomu přistoupili podle výsledků voleb, tak čtyřblok by měl nárok na dvě pozice a má jich pět, hnutí ANO by mělo nárok na čtyři a má nulu, Piráti na jednu, mají jednu, SPD na jednu, mají dvě, KSČM na nulu, mají jednu a ČSSD nulu. Beru pouze těch devět kontrolních komisí.

Dobře, nemusíme to nazývat dohodou. Tady to rozdělení - abych tedy vyhověl Zbyňkovi Stanjurovi, pane předsedo, prostřednictvím pana předsedajícího - bylo známo před 12. prosincem. A co se stalo 12. prosince? 12. prosince jsme volili členy komisí, mimo jiné tedy i komise GIBS, kde kandidovali za každou stranu jeden, kolegové - omlouvám se, bez titulů - Bartoš, Majerová Zahradníková, Mašek, Ondráček, Řehounek, Schiller, Španěl, Válková a Výborný. A pro ty lidi hlasovalo 173 přítomných poslanců ze 181. Zajímavé je, že nikdo v diskusi nevystoupil a nenavrhl třeba hlasování po jménech, anebo že když tedy je ta většinová dohoda na tom, že by zástupce KSČM měl být předsedou, tak to nikdo nezpochybnil. Pro hlasovali samozřejmě naši poslanci, poslanci ODS, předseda ODS, paní kolegyně Němcová, nehlasoval třeba kolega Zbyněk Stanjura, Piráti 21 pro, SPD 20, ČSSD 9, KSČM 15 - logicky, KDU-ČSL 8, TOP 09 4 v čele s panem předsedou Kalouskem a STAN všech pět přítomných. Takže já se ptám, proč jsme už tehdy tuto otázku neotevřeli, když bylo jasné, že jediným zástupcem KSČM v této komisi je kolega Ondráček. Mohli jsme to mít tehdy vyřešené a nemuseli jsme ho dnes - doufám veřejnou volbou - odvolávat.

Tolik velmi stručně z mé strany popis té situace. Já jsem se snažil být objektivní. Dal jsem za pravdu předsedovi poslaneckého klubu ODS Zbyňkovi Stanjurovi, že to nebylo jednoduché a že nakonec zvítězila nějaká většina v tom definitivním rozdělení. Ale kdybychom 12. prosince k tomu přistoupili tak jako dnes nebo minulý týden, tak jsme ten problém mohli mít vyřešený.

Děkuji za pozornost. (Potlesk části poslanců.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Dovolte mi přečíst omluvu. Omlouvá se pan poslanec Ondřej Benešík od 14 do 15 hodin ze zdravotních důvodů. Je tady písemné zrušení omluvy pana premiéra, znovu konstatuji na mikrofon.

Nyní s přednostním právem pan předseda Kováčik, poté pan předseda Chvojka.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo, pane předsedo. Vážená vládo, paní a pánové, přeji vám hezký dobrý den. Diskuse, která se při zahájení dnešního jednacího dne, ale i před ním odvíjí, je diskusí, která k parlamentní demokracii samozřejmě možná patří, ale ubírá se cestou, která není úplně standardní. Zabýváme se tady věcí, která z hlediska občanů, z hlediska toho, proč jsme zvoleni, je zdánlivě podružnou, a já osobně bych byl velmi rád, kdybychom svedli ten tok aktivit Poslanecké sněmovny vedle toho politického boje, který tady probíhá, také na ty ostatní funkce, které jsou.

Poslanecký klub KSČM poté, co tady posloucháme jak pana kolegu Stanjuru, tak pana kolegu Faltýnka, co se týká otázky, řekněme, naplnění funkce předsedy komise pro kontrolu GIBS, se rozhodl, že se musí znovu rozebrat v té věci, že nemůže připustit nadále tyto plané bezbřehé politicky motivované - možná bůhví čím jiným vším než osobností kandidáta nebo zvoleného předsedy - diskuse, a proto mi dovolte, abych v této chvíli požádal o přestávku na poradu poslaneckého klubu KSČM v délce trvání 20 minut, a současně prosím poslanecký klub KSČM do místnosti 56 teď hned.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Takže máme 14.25. Přerušuji jednání do 14.45 hodin. Děkuji.

 

(Jednání přerušeno ve 14.25 hodin.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP