(Jednání pokračovalo ve 14.31 hodin.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Takže je 14.30 hodin, dobrý den všem. Dalším bodem našeho programu jsou ústní interpelace, které jsou určeny předsedovi vlády České republiky, vládě České republiky a ostatním členům vlády.

 

68.
Ústní interpelace

Dnes jsme za účasti pořadatelů vylosovali pořadí poslanců, v němž budou vystupovat a podávat ústní interpelace nejprve na předsedu vlády Andreje Babiše či na vládu České republiky, a to v čase od 14.30 do 16.00 hodin, na ostatní členy vlády pak od 16.00 do 18.00. Seznam poslanců podle vylosovaného pořadí vám byl rozdán do lavic.

Upozorňuji všechny poslance a interpelované členy vlády, že ihned po skončení interpelací na předsedu vlády Andreje Babiše zahájíme blok interpelací na ostatní členy vlády.

Nyní dávám slovo poslanci Lubomíru Zaorálkovi, který byl vylosován na prvním místě, aby přednesl ústní interpelaci na předsedu vlády České republiky Andreje Babiše. Připraví se pan poslanec Dominik Feri. Prosím, pane poslanče. (Poslanec Zaorálek začíná hovořit, ale není zapnutý mikrofon.) Já se omlouvám. Můžete.

 

Poslanec Lubomír Zaorálek: Tak mi to musíte pustit, ano. Dobrý den, děkuji, pane předsedo Sněmovny. Pane premiére, vážení kolegové, přeji dobré odpoledne.

Obracím se na vás, pane premiére, s interpelací, která se týká možného odprodeje nebo změny vlastníka společnosti ArcelorMittal Ostrava. Chtěl bych jenom připomenout, že ArcelorMittal Ostrava je největší hutní podnik v České republice, který zaměstnává sedm tisíc zaměstnanců. Na to je navázáno dvakrát, třikrát tolik dalších. My jsme prodali tento podnik jako stát společnostem pana Lakšmího Mittala v roce 2003. Ukázalo se, že ta společnost má velký potenciál. V současné době, jak je známo, je stále zisková. Já sám jsem se měl možnost v minulosti s panem Lakšmím Mittalem několikrát setkat. Pamatuji si jeho výrok, že ví, že ty nejlepší oceláře na světě má právě na Ostravsku. Takže my se nemáme za co stydět. Ta firma je opravdu... prodali jsme něco, co je podnikem, který má stopadesátiletou tradici.

Mě zajímá to, že 23. května v tomto roce má Evropská komise dát vyjádření k žádosti ArcelorMittalu koupit hutní kombinát v Itálii a součástí kompenzačního balíčku by mohla být právě žádost nebo potřeba, aby se ostravská huť prodala. A já upozorním na to, že 80-90 km na sever se nachází Nowa Huta Katowice, která má paralelní kapacity, takže v případě podobných pohybů může snadno dojít k tomu, že ta výroba, která je dnes v Ostravě, se stane zbytečnou. Opakuji, jsou to tisíce lidí, tisíce rodin a myslím si, že jsou všechny důvody pro to se tím procesem, který se nyní odehrává v Evropské komisi a příslušných úřadech, zabývat. Myslím, že to je věcí vlády, proto se vás, pane premiére ptám, jak se touto kauzou zabýváte.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče, za přesné dodržení času. Nyní má slovo předseda vlády Andrej Babiš. Prosím, pane premiére.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Dobrý den všem. Vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, tak my samozřejmě tento případ sledujeme. Pan ministr průmyslu Hüner o tom jednal. Já se chystám tu firmu navštívit. V minulosti jsme se angažovali ve prospěch našich ocelářů už tím, že jsme lobbovali, aby Evropská komise nedopustila dumpingové dovozy hlavně čínské ocele, a stejně podporujeme aktivitu Evropské unie ohledně vyjednávání dovozových cel na ocel a hliník do Spojených států.

Tyto hutě jsou samozřejmě velice důležité pro region. Ono to na začátku vypadalo, že jsme to zprivatizovali skvěle. Teď už to vypadá míň. Já jsem v minulosti Arcelor navštívil a měl jsem pocit, že ta skupina investuje hlavně v Polsku a ne v Čechách. A my jsme jí byli osloveni, jestli bychom nevytvořili nějaký společný podnik jako stát, a že bychom společně do toho šli. Z tohoto pohledu z toho mám smíšené pocity, protože ta bilance privatizace, abych to zopakoval občanům, je taková, že pan Lakšmí Mittal si vzal z ArcelorMittal 40 miliard dividend, dva nejmenovaní oligarchové vydělali na privatizaci 6 miliard a my jsme ten podíl prodali za 260 milionů, ten podíl 67 %. Abychom věděli, o co tady go. Je možná velká škoda, že tehdy, když o to měly zájem Třinecké železárny, a patří to do toho komplexu, že možná tehdy, ale to jsme nevěděli, že to tam neskončí, ale to je jedno. My určitě to sledujeme.

Ministerstvo financí, pokud jste to nezaregistrovali, dalo do pořádku OKD. O tom se už nemluví. OKD, ještě když jsem byl ministr financí, tak jsme to převzali. OKD dokonce nabírá nové lidi, 340 nových lidí, má miliardové zisky, uzavřeli Paskov, nic se neděje a funguje. Takže my předpokládáme, že o tu firmu bude velký zájem z hlediska privátních investorů. A pokud by to tak nedopadlo, tak samozřejmě... Já jsem paradoxně v minulosti pobízel ArcelorMittal, který je ve vertikální integraci s uhlím z OKD, aby si koupili OKD. Teď chápu, že si je asi nekoupili, protože sami asi uvažují jiným směrem. Ta privatizace na ten prodej není rozhodnutá, tam se čeká na vyjádření Evropské komise. V případě, že by to nastalo, tak my to samozřejmě budeme sledovat, a pokud vím, tak už probíhají nějaká vyjednávání o prodeji do soukromých rukou. A já si myslím, že o tu firmu bude zájem. Pokud by nebyl, tak samozřejmě o tom budeme uvažovat, že bychom podobně jako OKD, které pod Ministerstvem financí funguje podstatně lépe než v minulosti, že bychom se teoreticky o to mohli tady ucházet, ale já to nepředpokládám a myslím si, že je potřeba, aby ta firma zůstala v privátních rukou. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám, pane premiére. A ptám se pana poslance, zda má zájem o doplňující otázku. Je tomu tak. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Lubomír Zaorálek: Děkuji. Jsem rád, že tomu vláda věnuje pozornost. Já jsem právě přesvědčen, že je to problém takového kalibru, že to vyžaduje i premiéra, protože vím, že i v minulosti ta jednání mezi Lakšmím Mittalem se odehrávala právě na úrovni premiéra a vlastníka celého toho konglomerátu, takže si myslím, že je důležité, aby to nebyla jenom věc Ministerstva průmyslu, ale aby takto to byla věc celé vlády. Navíc je to průmyslová aglomerace, která skutečně prochází transformací, ty problémy souvisí, Vítkovice Machinery, OKD, ono je to propojené. Neúspěch jednoho s sebou táhne ty ostatní, takže je to vlastně celek a ty problémy je třeba řešit v rámci toho celku. Myslím si, že existuje celá řada způsobů, jak se do toho dá vstoupit, a Evropská komise má povinnost hájit zájmy členských států. A v tomto případě se jedná o podnik mimořádného strategického významu, který je vlastně součástí celé té ostravské aglomerace. Já tomu věřím, že ta pozornost tomu v této chvíli je naprosto zásadní, aby se udržela stabilita v regionu, který má stále nejvyšší nezaměstnanost (upozornění na čas) a kde ta transformace stále není ukončena. Děkuji za odpověď.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan ministr má zájem reagovat. Prosím.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Já jenom zopakuju, že tomu věnuji osobně pozornost. V pondělí 23. dubna jedu vlakem do Ostravy v 17.00, abych v úterý 24. v šest ráno navštívil OKD a v sedm ráno byl v ArcelorMittal. Takže sleduji to osobně. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. S další interpelací vystoupí pan poslanec Dominik Feri, který byl vylosován na druhém místě. Připraví se paní poslankyně Langšádlová. Prosím, pane poslanče, máte slovo.***
Přihlásit/registrovat se do ISP