(17.50 hodin)
(pokračuje Kalousek)

Já vím, že předkladatelé tohoto návrhu se odvolávají na podpis dohody z roku 2015 pana prezidenta Obamy se šesti velmocemi, kteří se dohodli na utlumení jaderného programu Íránu. Ale také víme, že ono se od té doby nic moc nestalo. A víme, že naši spojenci Francie a Velká Británie chtějí žádat o přitvrzení embarga vůči Íránu, jeho raketovému a jadernému programu. A víme, že prezident Spojených států má na stole návrhy k tomu, aby revidoval onu dohodu z roku 2015, která bohužel není naplňována. Prostě od toho roku 2015 se ta situace změnila. Změnila se radikálně. A tím posledním bodem je to dnešní prohlášení, dnešní, dámy a pánové, pana prezidenta Rúháního. On nám řekl: Trhněte si nohou! Kašlu na dohody! Já si ty zbraně proti vám opatřím! To dneska zaznělo. A vy opravdu chcete posílat zbraně zemi, která nebude váhat zařadit ČR mezi své cíle? To opravdu jste schopni udělat? Vy jste schopni to poslat vůbec do druhého čtení a jste schopni o tom přemýšlet?! Anebo chcete být vlastenci - promiňte, já to slovo nerad používám, raději ho ponechávám SPD. Anebo chcete říct, nebo chcete být raději vlastenci a chcete říct zemi, která nám jde po krku a která přemýšlí o tom, jak po nás pošle rakety, no těm opravdu dodávky k jejímu jadernému programu nepošleme.

Takže jako máme teď dvě možnosti. A já dávám ten návrh potřetí. Buďto teď ještě přerušíme a počkáme informací věcí příštích, protože pan prezident Rúhání to řekl dneska, a když to budeme projednávat na příští schůzi, budeme mít pravděpodobně více informací a bude to celkem korektní a férové jednání. Anebo to ještě dneska zamítneme. Ale jestli to propustíme do druhého čtení s úvahou, že vůbec jsme ochotni o tom přemýšlet, jak budeme zásobovat svými dodávkami jaderný program zemi, která je připravena nám jít po krku, tak jsme vlastizrádci.

Děkuji za pozornost. (Slabý potlesk z pravé části sálu.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Chtěl bych se ujistit, jestli zazněl návrh na přerušení, nebo ne. (Reakce v sále: Ano.) Tak já jsem tady zaznamenal návrh na přerušení do příští schůze. (Hovor mimo mikrofon.) Já vím, ale tenhle návrh je jiný než ten předchozí, takže budeme hlasovat znovu. Chceme odhlásit, nebo jsme všichni tady? Myslím, že jsme všichni tady.

Zahajuji hlasování o přerušení bodu do příští schůze. To bylo meritorně o jiném přerušení. (Poslanec Kalousek hovoří cestou k mikrofonu.)

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Já se omlouvám, chápu, že někteří proceduralisté by zcela oprávněně mohli protestovat. Takže prosím dávám návrh, aby byl tento bod přerušen do příští schůze, prvního týdnu zasedání, do středy v 15.05.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Tak já ti děkuji za jasné přednesení návrhu. Mám tady žádost o odhlášení, takže vás odhlásím. Prosím, přihlaste se znovu kartami. A až se nám počítadlo ustálí, což se stalo teď, tak já... Pořád? Už.

 

Zahajuji hlasování o přerušení tohoto bodu podle návrhu pana poslance Kalouska. Ptám se, kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti? Děkuji.

Takže v hlasování číslo 108 bylo přítomno 136 poslanců, pro bylo 39, proti 11, návrh nebyl přijat.

 

Já tady mám jiná přednostní práva v tuhle chvíli a mám tady i faktické poznámky. Takže budeme pokračovat v rozpravě. Nejdřív s faktickou poznámkou pan poslanec Třešňák. Ale byla tady ještě paní poslankyně Adámková první, tak prosím. Dvě minuty, paní poslankyně.

 

Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za to, pane předsedající. Dámy a pánové, velmi si vážím všech, kteří dlouho pracují, doufám, že podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, na blahu naší země. Ale prosím pěkně, držme se základních lidských kautel. Nehodnoťte zdravotní stav svých spoluobčanů, nepatří vám to a myslím si, že všichni se můžeme dostat do takové situace, že budeme u lékaře. Nikdo z vás, prostřednictvím pana předsedajícího, nevíte skutečný zdravotní stav, který u pana ministra je. Čili nehodnoťme ho. Opravdu by potom měli pravdu ti lidé, kteří tvrdí, že si neváží politiků. A to by mě mrzelo. Děkuji. (Silný potlesk.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Tak já děkuji. A nyní prosím s faktickou poznámkou pan poslanec Třešňák.

 

Poslanec Petr Třešňák: Tak hezký podvečer, vážené kolegyně, vážení kolegové. Já se pokusím rychle zareagovat na ten emotivní výstup pana Kalouska. Byť hned na začátek musím předeslat, že se určitě nezastávám toho návrhu KSČM a doufám, že ten zákon bude platit tak, jak platí tuším od roku 2000. Nicméně bych chtěl pouze připomenout to, že pokud by byl vpuštěn do druhého čtení, s čímž například osobně souhlasím, a to i z důvodů, které zde včera uváděl pan poslanec Peksa, a to právě aby se rozdiskutovalo to, jak je tato věc například harmonizována v rámci celé EU, a to je například ten reexport skrze další země EU například do Íránu.

A další věc, kterou bych chtěl připomenout, pokud mluvíme o stabilitě toho regionu. Tak sice je to kousek vedle, není to tedy teokratická republika, nicméně je to autoritářský režim s podporou wahhábistů a do tohoto režimu vyvážíme například zbraně a zbraňové systémy, a to i přesto, že například podporuje frontu An-Nusra například zrovna v Sýrii.

Takže myslím si, že toto by se mělo rozdiskutovat ve výborech, přestože doufám, že tento původní zákon zrušen nebude. Takže tímto jenom reakce na tu demagogii pana Kalouska, ať nám nepodsouvá to, že pokud toto bude propuštěno dále do výborů, že tím chceme podpořit export zbraní.

A ještě připomenu, ten původní zákon se týkal v roce 2000 exportu vzduchotechniky a čerpadel z VVZ Milevsko. Takže nevím, jakým způsobem například technologie pro tlakovodní jadernou elektrárnu může podpořit zbraňové systémy nebo vojenské zneužití. Takže děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji. Teď tady mám s faktickou poznámkou pana poslance Kalouska. Dvě minuty.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Za prvé, já přijímám výtku paní poslankyně Adámkové, formuloval jsem to nešťastně. Rád bych se jí, vám i panu ministrovi Stropnickému omluvil. Prosím, odpusťte mi to.

Za druhé. Propuštění do druhého čtení je prostě zpráva světu, že jsme vůbec ochotni přemýšlet o tom, že zemi, která nám vzkáže, že si ty zbraně stejně opatří, kde chce, že my možná budeme dodávat taky. A to není zpráva jenom české veřejnosti, není to zpráva jenom do českého parlamentu, ale je to zpráva celé světové veřejnosti. A já si myslím, že tuhle zprávu my dát nemůžeme.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A nyní tedy s přednostním právem pan místopředseda Filip. Prosím, pane místopředsedo. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP