(10.30 hodin)

 

Místopředseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Prosím pana poslance Zlesáka a potom pan poslanec Benda.

 

Poslanec Radek Zlesák: Dobré odpoledne všem. Vážení kolegové, vážené kolegyně, já za neuvolněné politiky v komunální politice. Já jako neuvolněný radní jsem naopak velice rád, že tento registr existuje. Pro město pracuji a pracoval jsem o svém volném čase a mnohokrát mi bylo vmeteno do tváře, že jsem si šel do politiky vydělat. Není tomu tak a tento registr vnímám velmi pozitivně a myslím si, že mě chrání. Děkuji. (Potlesk z lavic Pirátů.)

 

Místopředseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Prosím pana poslance Bendu.

 

Poslanec Marek Benda: Vážený pane místopředsedo, vážené dámy, vážení pánové, já jenom dvě krátké reakce. První je na pana kolegu Bláhu. Pokládám se za tradičního politika, možná nejtradičnějšího v této Sněmovně (smích a potlesk vpravo), a nikdy jsem pro tento návrh zákona nebyl. Vždycky jsem říkal: je to úplný nesmysl, nezřizujte centrální registr, nenuťte ty obce. A byla to opravdu vláda, ve které seděl váš pan předseda, který si z vlády dopisoval s Rekonstrukcí státu a domlouval se s těmihle lobbisty. Lobbisty za naprosto konkrétní zájmy, jak má být upravena úprava registru, jak a kdo všechno má všechno uvádět. A je to jenom proto, celý centrální registr vznikl jenom proto, ne aby si nějaký občan někoho kontroloval, ale aby těchto pět organizací, které chtějí otravovat celý stát, mělo jednoduchý vstup přes Ministerstvo spravedlnosti a nemusely si dojet do těch Kotěhůlek a zeptat se v těch Kotěhůlkách, kde je to všem úplně jedno. Tak to aby bylo jasno.

A druhá věc, poznámka k Pirátům. Už asi třetí vystoupení, které jsem tady zažil, které říká: zákony sepišme, jak chceme, my to stejně umíme obejít přes americké servery, skryté identity a další věci. Já nevím, jestli toto je opravdu to, co má v Poslanecké sněmovně zaznívat, anebo se rozhodněme, že na zákonodárství už definitivně kašleme a že Piráti nám tady všechno budou vládnout z Ameriky a přes skryté identity.

Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců ODS.)

 

Místopředseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Pan poslanec Benešík, potom pan poslanec Feranec.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Děkuji, pane místopředsedo. Protože se znám, tak nebudu říkat, že dnes už naposledy, ale já doufám, že to bude naposledy. Jenom do té diskuze.

My tady občas klasifikujeme obce - malá, velká. Co je to malá a velká obec? Má vlastní zkušenost: jsou obce, které jsou relativně malé, ale mají daleko větší majetky, spravují daleko více obcí než třeba obce, nebo města dokonce, která jsou velká, takže úplně rozlišovat malá a velká, je to strašně pofidérní pojem. Skutečně v praxi to funguje úplně jinak. Některá obec má, například jako naše, kompletně vlastní a spravuje vodohospodářskou infrastrukturu za desítky nebo stovky milionů, a jsou velká města, která to privatizovala nebo to prostě pronajímají. Čili toto se nedá srovnávat.

A potom druhá věc jenom na vysvětlenou - uvolněný a neuvolněný. Tím, že jste neuvolněný, se přece nepřipravujete o pravomoci. Vy pouze jste v jiném platovém režimu, ale ty pravomoci máte. Prostě neuvolněný a uvolněný starosta velkého nebo malého města, v podstatě on má ty pravomoci vymezeny zákonem a potom tak, jak si to domluví v radě a v zastupitelstvu. Čili tvrdit, že neuvolněný, co se týče kompetencí, je na tom, nebo musí být na tom jinak než uvolněný - nedělejme to. Opravdu rozlišujme to a i v té debatě si myslím, že občas toto splývá, nebo že je dáváme do nějakých z pohledu kompetencí jiných kategorií. Není tomu tak.

 

Místopředseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Pan poslanec Feranec a po něm pan poslanec Profant. Stále faktické poznámky.

 

Poslanec Milan Feranec: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, dobrý den. Jenom k tomu, co říkal pan Stanjura, resp. pan Kolovratník. Už to tady zaznělo. Při závěrečném hlasování podpořili všichni návrh zákona. Pan Stanjura tady řekl, že už upozorňovali na rizika, která jsou s tím spojena, jak můžou být ohroženi starostové. Takže tehdy ta rizika zvážili a byl důležitější lex Babiš než nějací starostové. Je to tak. Takže je dobře, že si na to vzpomněli alespoň teď, na ty starosty. Lepší pozdě než vůbec! Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Pan poslanec Profant, po něm pan poslanec Kopřiva.

 

Poslanec Ondřej Profant: Vážený pane poslanče Bendo prostřednictvím pana předsedajícího, já si naopak myslím, že my musíme reflektovat technologickou realitu současné doby, a právě proto, že ji naše zákony a podzákonné normy velmi často ignorují, tak právě proto ty věci nefungují. Když jsou nějaké technické možnosti, tak nemůžeme říct, že je to špatně, ale musíme říct, jak se s tím vypořádáme. (Potlesk z lavic Pirátů.)

 

Místopředseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Kopřiva a potom pan předseda Bartoš.

 

Poslanec František Kopřiva: Děkuji za slovo. Já bych se chtěl také prostřednictvím pana předsedajícího ohradit proti tomu, co říkal pan kolega Benda, ta invektiva na Rekonstrukci státu, že to je snad nějaká úzká skupinka lobbistů. Já se s nimi občas vídám, sleduji jejich aktivity. A oni konzultují ty věci i s občany a mají širokou občanskou podporu. Když si srovnáme dosah, tak jsem si to našel u Rekonstrukce státu, jejich návrhy a jejich newslettery podporuje a odebírá k tomuto dni 42 898 občanů, takže 42 tisíc, a když se kouknu třeba na Občanskou demokratickou stranu na Facebooku, pokud je to souměřitelné, tak ta má cca něco přes 55 tisíc lajků. Čili ten rozdíl není zase tak velký a řekl bych, že dosah Rekonstrukce státu není zase tak zanedbatelný. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Prosím pana předsedu Bartoše, po něm pan poslanec Adamec a další dva.

 

Poslanec Ivan Bartoš: Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych vám tady chtěl říct jeden takový příběh z historie pirátské strany a Poslanecké sněmovny. Když jsme přišli jako hosté do knihovny Poslanecké sněmovny a naskenovali jsme v knihovně Poslanecké sněmovny veřejně dostupné výroční zprávy politických stran a vystavili jsme je na internet, tak jsme byli osočeni, následně zkontrolováni a shledáni nevinnými. Není nic takového jako dvě úrovně veřejnosti. Prostě já když jsem občan z Brna, těžko se pojedu podívat na výroční zprávu, to je historie už, politické strany do knihovny. Ne, já bych ji chtěl vidět na internetu.

A jenom k tomu registru a k tomu vyžádání informací. Já jsem několikrát komunikoval s lidmi z médií, kteří dokonce byli v podstatě pod tlakem. Vy jste si v tom registru našli, že někdo má takovýhle příjem, použili jste to v článku, a to se nesmí, zaplatíte pokutu! Díky třeba tomuto registru jsme se dozvěděli, kolik peněz má pan hradní kancléř, že má akcie, že má akcie Lukoilu, že má pozemky v hodnotě desítek milionů. Ten registr dává smysl. A buďto je něco veřejné, nebo to není veřejné, ale neexistuje nic jako dvojí úroveň veřejnosti.

A to, že technický systém umožní udělat z něčeho kopii a vystavit ji na internet, není žádné porušení zákona. To je prostě normální. Já mám právo získávat a šířit informace a GDPR bych jako takové do toho vůbec netahal. Ta legislativa se týká úplně něčeho jiného. (Potlesk z lavic Pirátů.)

 

Místopředseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Pan poslanec Adamec.

 

Poslanec Ivan Adamec: Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, nadzvedla mě poznámka o Rekonstrukci státu. Srovnávat tuto lobbistickou skupinu s politickou stranou, to opravdu vyžaduje odvahu. Digitální pohled na věc já tedy rozhodně nesdílím. Jestli žijete ve virtuálním světě, tak si tam žijte a netahejte nás do toho, prostřednictvím pana předsedajícího.

Ale Rekonstrukce státu, já si na ni vzpomínám. Když je tedy tak dobrá, když tedy to nejsou lobbisté, tak proč tedy jako hnutí nekandidují do Poslanecké sněmovny a nevykonávají ty mandáty napřímo? Proč k tomu používají členy různých politických stran, nutí je, aby něco podepisovali, a když to nepodepíšou, tak že budou psát jejich občanům, ať je nevolí! Co tohle je za způsob? To je normální v demokratické společnosti? Asi ano, ale rozhodně to není etické! Já si myslím, že Rekonstrukce státu, to jméno by tady vůbec zaznívat nemělo! A kdyby nebylo Rekonstrukce státu, tak možná ani tento střetový zákon, nebo zákon o střetu zájmů neměl tuto původní podobu vládní, která tady prošla. Samozřejmě dle nějakých podmínek, s tím souhlasím, já jsem to tu sám říkal nakonec, jak to bylo. Já s tím problém nemám. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP