(Jednání zahájeno v 12.00 hodin.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji druhý jednací den 16. schůze Poslanecké sněmovny. Všechny vás tu vítám.

Prosím vás, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami, případně mi sdělili, kdo hlasuje s kartou náhradní. Paní poslankyně Balaštíková hlasuje s náhradní kartou číslo 2.

Sděluji, že o omluvení z neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci a poslankyně: Andrea Babišová - zahraniční cesta, Pavel Bělobrádek - pracovní důvody, Jan Birke - pracovní důvody, Stanislav Blaha - zdravotní důvody, Petr Dolínek - rodinné důvody, František Elfmark - rodinné důvody, Petr Fiala od 12.30 do 15.00 hodin - pracovní důvody, Pavla Golasowská - rodinné důvody, Josef Hájek - zahraniční cesta, Tomáš Hanzel - rodinné důvody, Martin Jiránek - zdravotní důvody, Marian Jurečka - osobní důvody, Pavel Juříček - zahraniční cesta, Jiří Kobza - zahraniční cesta, František Kopřiva - zahraniční cesta, Radek Koten do 16 hodin z pracovních důvodů, Robert Králíček od 17.00 do 20 hodin z pracovních důvodů, Jaroslav Kytýr - zahraniční cesta, Helena Langšádlová - pracovní důvody, Eva Matyášová do 11.30 - zdravotní důvody, Jiří Mihola - zdravotní důvody, Patrik Nacher - pracovní důvody, Vojtěch Pikal od 9.40 do 11 hodin, to už tedy neplatí - pracovní důvody, Pavel Staněk - zahraniční cesta, Martin Stropnický - pracovní důvody, Julius Špičák do 15 hodin - zahraniční cesta, Jiří Valenta - zahraniční cesta, Lubomír Zaorálek - zahraniční cesta.

Z členů vlády v tuto chvilku není omluven nikdo. Od 14.30 pak Robert Plaga z pracovních důvodů.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, vítám mezi námi prezidentem jmenovanou novou vládu České republiky. Chtěl bych požádat jejího předsedu Andreje Babiše, aby nám jednotlivé členy vlády představil. Poprosím vás už o klid v sále, a abyste se usadili na svých místech. Děkuji.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedo, vážené poslankyně, vážení poslanci, je mi velkou ctí, že vám dnes, tak jak je tradicí v Poslanecké sněmovně, mohu představit osobně novou vládu České republiky, která byla jmenována prezidentem republiky na základě dohody mezi Českou stranou sociálně demokratickou a hnutím ANO. Vláda tedy vznikla na základě minulých voleb do Poslanecké sněmovny.

Dovolte mi nyní, abych vám jednotlivé členy vlády představil. Prvním místopředsedou vlády a ministrem vnitra se stal pan Jan Hamáček. Zároveň je pověřen resortem Ministerstva zahraničních věcí. Místopředseda vlády a ministr životního prostředí je Richard Brabec. Ministryní financí se stala Alena Schillerová. Ministrem obrany Lubomír Metnar. Ministryní spravedlnosti Taťána Malá. Ministryní průmyslu a obchodu Marta Nováková. Ministr dopravy Dan Ťok. Ministr zemědělství Miroslav Toman. Ministrem práce a sociálních věcí Petr Krčál. Ministrem zdravotnictví Adam Vojtěch. Ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga. Ministryní pro místní rozvoj Klára Dostálová. A konečně ministrem kultury Antonín Staněk. Doufám, že jsem na nikoho nezapomněl.

Zároveň vláda dnes schválila své programové prohlášení, které vám bude spolu se žádostí o důvěru postoupeno prostřednictvím vašich klubů v souladu s § 85 jednacího řádu Poslanecké sněmovny.

Děkuji vám za pozornost. (Potlesk z levé a střední strany sálu.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám, pane premiére. A budeme se těšit na spolupráci vlády a Poslanecké sněmovny.

S přednostním právem se hlásí pan místopředseda Pikal, potom pan předseda Kalousek a poté pan předseda Stanjura. Samozřejmě pro pořádek uvádím, že budeme projednávat pořad a případné změny pořadu ihned po přednostních právech. Prosím.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já jsem se hlásil už před tím představením, ale bohužel to nevyšlo. Takže bych chtěl připomenout, že dnes je Den obětí komunismu, a chtěl bych navrhnout, abychom tento den na památku těchto obětí uctili minutou ticha.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Tak. Přejete si ještě ostatní přednostní právo, nebo bychom minutou ticha uctili oběti? Poprosím tedy, vážené kolegyně, vážení kolegové, minutu ticha. (Poslanci povstávají a uctívají minutou ticha oběti komunismu.) Děkuji.

Teď doufám, že jsem si zapamatoval pořadí. Nyní pan předseda Kalousek, poté pan předseda Stanjura.

S náhradní kartou číslo 8 hlasuje pan poslanec Holomčík, s náhradní kartou číslo 7 pan poslanec Bartoš.

Prosím máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, pane předsedo. Já si dovolím srdečně poblahopřát všem novým členům vlády ke jmenování a dovolím si za řadu z nás položit otázku panu premiérovi. Snad mi odpoví.

Pane premiére, v pondělí jste informoval veřejnost i nás, že na oficiálním seznamu je navrhován pro vedení rezortu Ministerstva zahraničí pan Miroslav Poche. Pověřen byl dnes pan Hamáček. Ústava neumožňuje prezidentovi republiky libovolně změnit to jméno, aniž by mu to navrhl předseda vlády. To znamená, že vy jste pana Hamáčka mezi pondělkem a dneškem musel oficiálně prezidentovi republiky navrhnout. Já bych se vás chtěl zeptat, zda nám můžete říct, kdy to bylo. Jestli v úterý, nebo ve středu? Anebo jestli v pondělí v tom oficiálním návrhu nebyl pan Miroslav Poche? Myslím si, že Poslanecká sněmovna, která bude vyslovovat vládě důvěru, či nikoliv, má na tuhle informaci právo. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S přednostním právem pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedo, vážená vládo, kolegyně, kolegové, musím říct, že dnešní jmenování vlády přineslo několik nových otázek. Já skutečně nevím, jestli ministrem zahraničí je ministr vnitra, nebo ministrem vnitra je ministr zahraničí, nebo obojí. Jsou dvě možnosti. Buď byl Jan Hamáček navržen do funkce ministra zahraničí a jsme svědky dalšího politického ponížení ČSSD, a pak je všechno ústavně v pořádku. Anebo byl navržen oficiálně původní nominant sociálních demokratů, a pak to ústavně v pořádku není.

Dovolte mi, abych využil příležitosti a zeptal se nové ministryně spravedlnosti a také předsedkyně Legislativní rady vlády, jak to podle Ústavy má být a jak to podle ní dneska proběhlo. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji a v případě, že zde není žádné další přednostní právo a nikdo nemá zájem vystoupit, což tady nevidím, tak znovu zdůrazňuji, že jsme už nyní v části jednání, kdy mohou být předkládány návrhy na změnu pořadu schůze. Je zde nějaký návrh? Pan předseda Stanjura. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP