(23.40 hodin)
(pokračuje Lipavský)

Ministr Martin Stropnický přijal všehovšudy tři státní návštěvy a bilaterální zahraniční cestu nevykonal žádnou. Andrej Babiš se marně snažil setkat s Angelou Merkelovou, která ho vytrvale půl roku odmítala. Proč? Protože byl premiér v demisi a to v Evropě nemělo váhu. Česká pozice v zahraničí tak vlivem Babišova sobectví a neschopnosti půl roku sestavit vládu s důvěrou oslabily naši pozici v Evropě. V očích partnerů tak vypadáme v lepším případě nestabilně, v horším směšně.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já jsem přesvědčen, že teď už to není z důvodu hluku venku, a poprosil bych poslance zejména nalevo ode mě v sále, aby se zklidnili ve svých jednáních nebo je případně přesunuli ven. Děkuji.

 

Poslanec Jan Lipavský: Teď je kvůli mocenskému handrkování oslabena i pozice ministra zahraničí, protože, ať se na mě kolega Hamáček nezlobí, není možné naplno zvládat řízení dvou silových resortů. Situace tedy nahrává tomu, že opět posiluje Andrej Babiš. Vláda ještě nedostala důvěru a už systematicky a vědomě porušuje své vlastní programové prohlášení. Je to normální? Není. Je to přijatelné? Na to se ptám vás, kteří hodláte jeho vládu podpořit.

K Rusku. O Rusku se v programovém prohlášení dočteme následující: Chceme se v EU v mnohém aktivněji účastnit diskuse o budoucích vztazích s Ruskou federací se snahou o nalezení všeobecně přijatelných řešení vedoucích ke snížení napětí v Evropě. - Je vidět, že i v této části vládního prohlášení řádila rudá ruka. Jinak si totiž podobné vágní a nicneříkající prohlášení neumím vysvětlit.

Dovolte mi, vážená vládo, připomenout vám několik faktů. Očividně je to potřeba. Rusko stále nelegitimně okupuje Ukrajinu a nevypadá to, že by se v blízké době snažilo stáhnout. Minské dohody stále platí. A já se ptám, proč chybí jakákoli zmínka na podporu našich spojenců v Pobaltí. Proč chybí jakákoli zmínka o sankcích, o tom, že máme podporovat jednotu Evropy v těchto věcech? A je potřeba říci, že bezpečnost není hodnota, na kterou lze přilepit cenovku a vyobchodovat ji za kostku másla nebo za kamion jablek.

Za druhé. Vytýkám nové vládě přístup k jaderným elektrárnám, k jaderné energetice. Předkládané programové prohlášení vlády je plné jaderné energie, dostavby. O jádru dnes mluvil Miloš Zeman, který své kroky pilně koordinuje s šéfem ČEZ Benešem, o jádru dnes mluvil Andrej Babiš. Je to pro něj jasná věc. Je to triviální záležitost? Není. Protože pokud se vydáme touto cestou, tak se bude jednat o největší zakázku v historii této země, bude utraceno minimálně půl bilionu korun. Zakázka bude se státní garancí, ze státních peněz. To je nevyhnutelná ekonomická realita.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já bych znovu vyzval poslance a poslankyně v levé části sálu u vchodu, aby zvážili, jestli své diskuse nepřesunou ven, protože ten hluk prostě nám tady zbytečně roste a já neslyším pana poslance, jak hovoří. Napravo taky.

 

Poslanec Jan Lipavský: A nyní důležitá otázka. Kdo dnes umí takovou jadernou elektrárnu postavit? USA? Ne. Francie? Ne. Japonsko? Ne. Jsou pouze tři státy, které se v principu o takovou zakázku mohou ucházet. Je to Rusko, Čína a Jižní Korea. A jak již dobře víme, Rusko a Čína zde již pilně a silně lobbují v nejvyšších patrech politiky, resp. si politiky přímo kupují a o zakázku se dlouhodobě zajímají. A nyní jsme v situaci, kdy ANO ve Sněmovně potápí jeden protikorupční zákon za druhým. Jsme v situaci, kdy ANO neustále vede kampaň proti jedné z našich tajných služeb, která slouží k tomu, že má chránit zájmy České republiky v zahraničí. Mícháme si tak jedovatý koktejl poškození vlastní demokracie a novým solárům a lehkým topným olejům, a dosaďte si tam libovolný korupční projekt. Hrozí nám tak zvýšení energetické závislosti a další politická korupce.

Na závěr si neodpustím jednu poznámku. Ve vládním prohlášení se píše, že vláda bude vycházet vstříc kontrole ze strany Parlamentu České republiky, kterému je ze své činnosti odpovědna. Dámy a pánové, jak si podobnou podporu představují vládní strany, nám bylo názorně předvedeno, když jste porušením zákona vyobstruovali schůzi k novičoku a když zde celý den mlčíte.

Vážení kolegové, váš hlas dnes rozhodne o budoucnosti této země na další roky. Prosím vás tedy, abyste při svém rozhodování brali na zřetel nejen osud této země a nejlepší zájmy jejích obyvatel, ale také vlastní svědomí. Přeji vám odvahu. (Slabý potlesk z pravé strany sálu.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji panu poslanci a prosím pana poslance Peksu, který je dalším přihlášeným do rozpravy.

 

Poslanec Mikuláš Peksa: Dobrý večer, dámy a pánové, i já bych rád přidal pár slov k tomu, proč nemohu podpořit tuto vládu.

Je to vláda, která se ve svém programovém prohlášení staví jako vláda, která bude v EU slyšet a bude klíčovým hráčem. Pan premiér se často tváří jako silný a ostrý manažer a vynikající vyjednavač. Před námi stojí pro Evropskou unii zásadní problémy, které ohrožují její podstatu a také otevírají cestu pro pozitivní změny a vize. A naše vize, vize této vlády, je držet se spolu se státy V4, zpomalovat integraci Evropy, o euru už ani nemluvíme a naše vyjednávací pozice se smrskla na: dejte nám zemědělské peníze, nestropujte dotace a nechte nás doma se tvářit silácky. To je velice neplodná a obtížně udržitelná pozice.

A jakými nástroji a kdo ji chce prosadit? Premiér, který od října nedokázal sestavit vládu, premiér, který nedokáže udržet emoce při běžné rozpravě ve Sněmovně, jehož důvěryhodnost pro partnery je naprosto podkopána probíhajícím trestním řízením. A také je to premiér, který nedokázal obsadit post ministra zahraničí. Pan dvojministr Hamáček nám na výboru pro zahraniční věci řekl, že to není jeho vina a není to vina ČSSD, že on je dvojitým ministrem. Má pravdu, je to odpovědnost jeho nadřízeného, konkrétně pana premiéra. A problém je v tom, že pan dvojministr Hamáček by se teď měl účastnit jednání dvou různých rad ministrů, přičemž on sám přiznává, že toho dlouhodobě není schopen. A takovéhle vládě se prý říká klíčový hráč v EU!

Nechci moc rozebírat angažmá hnutí ANO v Evropském parlamentu. V roce 2013 jste kandidovali s image liberální strany a vstoupili jste do frakce ALDE. Pravda je, že dva ze čtyř vašich europoslanců s vámi už nespolupracují, a na západ od nás hlasitě zní, že jste spojencem Orbána a Kaczyńského. Visegrádská čtyřka je považována za oázu nacionalistických autoritářů a vy, pane premiére, jste zmiňován jako jeden z nich, spolu s vámi tak chváleným Viktorem Orbánem. A to je realita, do které jste nás dostal, a ještě chcete mluvit o tom, že budeme klíčovým hráčem? To se pak nenechte vysmát.

Takže já nemůžu podpořit tuto vládu, hnanou chamtivou vizí jednoho muže, k tomu vybaveného tak slabými nástroji, a doufám, že brzo budeme mít vládu schopnou dělat konstruktivní politiku v Evropské unii, i když jsem si naprosto vědom toho, že tahle vláda to nebude.

A ještě na závěr. V této Sněmovně mezi poslanci ČSSD je pan poslanec Ondřej Veselý. Je to poslanec evropského výboru, já jsem přesvědčen o tom, že dobrý Evropan. Chtěl bych se zeptat prostřednictvím pana předsedajícího: pane poslanče, co vás vede k podpoře téhleté vlády? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji a vystoupí pan poslanec Ferjenčík.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Dobrý den, vážené kolegyně, vážení kolegové, chtěl bych se prostřednictvím pana předsedajícího zeptat pana poslance Chvojky, což je můj kolega z kraje ze sociální demokracie, jestli důvěřuje Andreji Babišovi. (Potlesk z pravé strany sálu.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP