(0.10 hodin)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další faktická poznámka pan poslanec Ferjenčík, poté pan poslanec Peksa.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo. Já bych chtěl poděkovat prostřednictvím pana předsedajícího kolegům z ČSSD, že na rozdíl od ministrů, kteří žádají o důvěru, reagují na dotazy. Vážím si toho. A chtěl jsem se zeptat, jestli to, že prvním místopředsedou Sněmovny se nestal pan Hanzel, ale pan Filip, považujete za součást vašich dohod. (Ozývá se potlesk kohosi zprava.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další faktická poznámka pan poslanec Peksa, poté pan předseda Kalousek. Vaše dvě minuty.

 

Poslanec Mikuláš Peksa: Děkuji. Tady několikrát zaznělo, že se jedná o volbu menšího zla, příp. že je to do první zrady. Já bych chtěl jenom připomenout ty části jednacího řádu, které říkají, jak se vyslovuje důvěra a jak se vyslovuje nedůvěra. Důvěra vládě se vyslovuje nadpoloviční většinou přítomných poslanců, ovšem pro vyslovení nedůvěry je třeba 101 poslanců. Když spočítáme poslance ANO, dostaneme 78. Když spočítáme poslance SPD, dostaneme 22. 78 a 22 je 100, tzn. že všech těch zbývajících, včetně komunistů a sociálních demokratů, Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN je prostě akorát 100 a nestačí to na vyslovení té nedůvěry. To znamená, že když tu důvěru teď odhlasujete, tak to znamená, že pak nebudete moct odhlasovat nedůvěru bez toho, že byste alespoň jednoho člověka z ANO nebo z SPD přesvědčili, aby hlasoval společně s námi pro nedůvěru. To je dost nebezpečná situace. Děkuji. (Potlesk zprava, šum v sále.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další faktická poznámka pan předseda Kalousek, poté pan poslanec Benešík. Prosím.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Ve smyslu jednacího řádu bych chtěl odpovědět vaším předsednictvím panu poslanci Foldynovi, který tady přednesl teorii, že jsem snad porodil pana předsedu vlády Babiše. (Smích v sále.) Ujišťuji vás, prostřednictvím pana předsedajícího pane poslanče Foldyno, že jsem tak neučinil (smích), protože kdyby se tak stalo, uškrtil jsem ho bezprostředně na pupeční šňůře. (Smích zprava.) A my jsme dnes mohli vyslovovat důvěru někomu, kdo není notorický lhář.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Další faktická poznámka, pan poslanec Benešík.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Vážená vládo, vážený pane předsedo, moje reakce bude velmi stručná a v podobném duchu. Zaznělo tady, že snad i já jsem měl porodit pana Babiše. Neporodil jsem ho, tudíž nemám k němu žádné rodičovské povinnosti, a tudíž jeho vládu nepodpořím. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Tak. Děkuji. Nicméně nejsme s faktickými poznámkami u konce. Pan poslanec Hájek bude mít své dvě minuty. (Ozývá se volání "ne!" poslanců ANO.)

 

Poslanec Josef Hájek: Musím! Musím. My tady máme ty Piráty, oni jsou mladí a my je musíme učit. Takže pane Pekso (předsedající se připomíná), prostřednictvím pana předsedajícího, to znamená, pokud hovoříte, že tady je riziko, že ANO a SPD má 100 hlasů, obraťte se s konzultací na ODS, ti s panem Melčákem a s panem Pohankou mají velmi dobré zkušenosti. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Nyní s přednostním právem pan předseda Stanjura - vypadá to nadějně, nikdo se nepřihlásil, máte slovo. A ještě jednou poprosím o klid v sále, je-li to možné, usaďte se na svých místech. Ještě máme před sebou jediného diskutujícího.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: No, minimálně dva, když se dívám na tabuli, ale to nevadí.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já jsem myslel toho následného.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Velmi často tady slýchám nářky, zejména poslanců z hnutí ANO, že ti, co mají přednostní právo, mluví jako první a na ně se nedostane. Já jsem se včera, když začala tato schůze, rozhodl, že své přednostní právo nevyužiji a dám šanci poslancům ANO, kteří by tak rádi hovořili, aniž by čekali, aby tak učinili. Od té doby uběhlo takřka 14 hodin a do řádné rozpravy se z poslanců ANO nikdo nepřihlásil. To jenom tak na okraj.

Tím, že vystupuju po těch skoro 14 hodinách, tak mám možnost trošku rekapitulovat, co se tady stalo. Já bych řekl, že jsme se minimálně třikrát vrátili do období socialismu. Takové retro není někdy od věci.

Nejdřív jsme slyšeli soudružský projev soudruha předsedy vlády, který zhodnotil úspěchy bývalé čtyřletky a nakreslil smělé plány do příštích čtyř let. Odpovídal tomu slovník, dikce, tempo projevu, taky záživnost projevu. Kdo z vás poslouchal projevy premiérů Štrougala a podobných velmi podrobně? A já děkuji za těch 90 minut retrostylu, protože nejenom tím stylem, ale tím obsahem to byl úplně čistý socialismus.

Druhý okamžik, kdy jsme se vrátili před rok 89, bylo vystoupení jediného poslance, který doposud hájil tuto vládu. Jediného. A tento poslanec se jmenuje Miroslav Grebeníček. A použil oblíbené komunistické obraty - papaláši, opozice, žvanilové, jejich kecy, už jenom chybělo Se Sovětským svazem na věčné časy. Druhé retro.

A třetí retro - emotivní výlev soudruha předsedy vlády, tam se ukázal, když někdo ty komunisty pozlobil. To už nebyl ten medový hlas 90minutového strojového čtení úspěchů minulého období budování státu a předpokládaných úspěchů. To byla pravá tvář Andreje Babiše.

Teď musím zaimprovizovat, protože je po půlnoci. Mám napsáno, že uběhlo 263 dnů od voleb a už je to 264 dnů od voleb. Slyšeli jsme tady - já nevím, jestli to bylo deset minut pirátského socialistického přátelství, jak se tak vzájemně ptali, jak budou hlasovat a proč budou hlasovat, protože za chvilku budeme hlasovat všichni tím, že se postavíme a svůj názor projevíme. A někteří kolegové sociální demokracie tady mluvili o důvěře do první zrady atd.

A kromě toho, že je 264 dnů od voleb, tak taky uplynulo 269 dnů od poslední schůze Poslanecké sněmovny v minulém volebním období a to byla schůze, které pracovně říkám lithium. Pro kolegy sociální demokraty, kteří mají tu důvěru a jsou připraveni se vypořádat s tou zradou, jsem se podíval do stenozáznamu a odcituju vám několik výroků z této schůze, které zazněly z úst politiků ANO, nebo politiků ČSSD, nebo politiků KSČM, tzn. těch, kteří vytvářejí novou vládu.

Andrej Babiš: "To je další kšeft ČSSD. A to není jediný tunel, který nám ČSSD připravila. Oni připravili ještě další tunel, a to je rozdělení ČEZ. Ale co je skandální, jak tady vlastně představitelé sociální demokracie neskutečně lžou. Někdo tady říká, že čtrnáct dní po volbách to nikoho nebude zajímat. No mě to bude zajímat. A já podám na pana Havlíčka, skutečně podám trestní oznámení. A podám a podepíšu ho. Na rozdíl od těch trestních oznámení, který tady na mě psalo x různých lidí." Podal, nepodal, nevím. Mají důvěru.

Pokračoval mimo jiné Andrej Babiš: "Takže prosím vás, kolegové ze sociální demokracie, přestaňte lhát! Já chápu, že vás to štve, ty preference, já za to nemůžu. Bylo by dobré, abyste přestali lhát. Je to skandál, je to krádež a my uděláme všechno pro to, aby to memorandum bylo neplatné." ***
Přihlásit/registrovat se do ISP