(0.00 hodin)

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Nicméně teď se jedná o výjimečnou historickou chvíli. V roce 1989 po listopadu u kulatých stolů se sestavily vlády dohodou, kde byli přítomni komunisté, lidovci, tehdy ještě národní socialisté, a zástupci nestranické veřejnosti reprezentované chartou. Tahle politická reprezentace dovedla zemi ke svobodným volbám, které proběhly v polovině roku 1990. Od těch svobodných voleb roku 1990 nikdy komunistická strana nestala se vládní stranou. Je to 28 let, co dokázala tahle politická reprezentace vždycky poskládat většinu v Poslanecké sněmovně bez účasti extremistů, tedy i bez účasti komunistické strany. Tohle je historická chvíle, kdy každý z vás, kdo vystoupí a řekne "pro návrh", rozhoduje o tom, že komunistická strana stává se vládní stranou. Rozhoduje o tom při vědomí, že to je pátá Putinova kolona. Rozhoduje o tom při vědomí, že se nejedná o zcela demokratickou politickou stranu. Je zcela legitimní, že v tomto Parlamentu o tom není pochyb, protože byla zvolena. Ale jenom na každém z vás záleží, zda bude mít nebo nebude mít podíl na exekutivní moci. Každý z vás za to ponese odpovědnost. (Část poslanců vystoupila před lavice, diskutují hlasitě v hloučcích i v lavicích.)

Až se nás historie nebo děti nebo vnuci budou ptát, tak prosím pěkně neobstojí argument, že se na tom nějak dohodl klub. Nebo že takhle jsme se rozhodli. To hlasování je po jménech právě proto, že každý rozhoduje sám za sebe. Každý z vás bude muset, každý z nás bude muset svým dětem a vnukům se podívat do očí a říct: Já jsem tenkrát ty komunisty pustil k moci proto, že - dvojtečka. A teď ten důvod -

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já se omlouvám, pane předsedo. Poprosím všechny kolegyně, kolegy, aby se usadili na svých místech a umožnili vystoupení. (Zareagovala jen část poslanců.) Já vím, že je po půlnoci, ale zkusme to zvládnout v důstojné atmosféře, v rámci možností.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: (Hovoří důrazně, naléhavě.) Každý z vás to bude muset zdůvodnit nejenom svému vlastnímu svědomí, ale svým vlastním potomkům. Budeme hlasovat o důvěře komunistické vládě. Žádná jiná vláda to nebude než vláda komunistická. Vy teď rozhodnete o tom, každý z nás rozhodne o tom, zda tato komunistická vláda bude nebo nebude mít důvěru. Je to na každém z nás. Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. V tuto chvíli eviduji dvě faktické poznámky. Jako první s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Onderka, připraví se pan poslanec Zaorálek. Prosím vaše dvě minuty.

 

Poslanec Roman Onderka: Vážený pane předsedo, premiére, členové vlády, kolegyně, kolegové, já se přiznám, že jsem dneska očekával, který z jihomoravských poslanců, nebo konkrétně brněnských, se mě zeptá na to, jestli věřím Andreji Babišovi. Kdo se mě zeptá na to, jestli budu hlasovat pro vládu a jestli podpořím to, že tato vláda bude podporovaná komunistickou stranou. Protože jihomoravští poslanci vědí, že jsem syn osmašedesátníka. A že nevěřím komunistické straně. A vás, všech poslanců včetně vlády, si vážím. A budu se snažit vám věřit, každému z vás, do první zrady. Pane premiére, prostřednictvím pana předsedajícího kolego Holomčíku, a všem dalším. Věřte mi, že to myslím upřímně. A když se mé děti zeptají, co jsem dneska dělal, že jsem hlasoval pro tuto vládu, tak jim odpovím jediné: Volím nejmenší zlo ze všech zel, která by mohla přijít. A jsem o tom bytostně přesvědčen při svém vědomí a svědomí tak, jak jsem složil poslanecký slib. Děkuji. (Potlesk levé poloviny sálu.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další faktická poznámka, pan poslanec Zaorálek.

 

Poslanec Lubomír Zaorálek: Dobrý večer, dámy a pánové. Zaregistroval jsem, že několik mých kolegů, a byli jsme osloveni jako klub, abychom řekli, pokud zvedneme ruku pro tu vládu, proč to děláme. Já budu poměrně stručný. Kdybych měl říct ten úplně hlavní důvod, snad si mohu dovolit ho říci za své kolegy, tak je to proto, aby v této zemi skončilo období nekontrolované vlády, která vládne bez důvěry. A kdosi z vás tady řekl, byl to myslím některý z poslanců ODS: My jsme se při jednáních na všem s panem ministrem zdravotnictví dohodli a teď je to všechno jinak. Teď už to nemůžeme podpořit. - Jenom z té poznámky je zřejmé, že jsme zřejmě asi prosadili některé věci z našeho programu. A to je důvod, proč do toho také jdeme. Máme tam věci, na kterých nám záleží. Pokud by se ukázalo, že je prosadit nelze, pak jsem přesvědčen, že nemá smysl, abychom v té vládě byli. A ten hlavní důvod jsem vám řekl, takže hlasujme. (Potlesk levé poloviny sálu.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji za dodržení času. Další faktická poznámka pan předseda Kalousek. Poté z místa pan předseda Foldyna.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Já bych chtěl jenom poděkovat panu poslanci Onderkovi za férovou a jistě upřímnou odpověď. Prostě on řekl: Volím zlo. Pak ta věta pokračovala, ale jestli to zlo je menší nebo větší, to už jsou relativní pojmy. Prostě volíte zlo, je to vaše legitimní rozhodnutí a já vám děkuji za odpověď.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S faktickou poznámkou pan poslanec Foldyna.

 

Poslanec Jaroslav Foldyna: Děkuji za slovo, pane předsedající. V této pozdní hodině nechci ty minuty natahovat. Dostal jsem otázku. Víte, já jsem takový často netypický člověk v tomto prostředí. Já jsem sportovec. Jsem zvyklý koukat se svému protivníkovi do očí. Ono to v tom ringu jinak nešlo než se dívat tomu člověku do očí. V tom ringu nemůžete podvádět. V tom ringu musíte bojovat, být čestný. Neznám moc nečestných boxerů. Znám spoustu nečestných politiků. A já mám stejnou odpověď na to jako Roman Onderka. Já jsem zvyklý lidem věřit do první lži, do prvního faulu. Potom je to něco jiného. Jsem přesvědčen, že je potřeba si vzájemně věřit a hledat východiska. Proto jsem tady dneska.

Vy se mně tady, často se tady mluví o komunistické straně. Já nechci své rodinné příběhy tady vyprávět! Když se z mého táty, velkého šéfa přes PHM, stal za rok uklízeč v kině. Co je vám, co vás to zajímá? Co vás to zajímá, že jsem nemohl jezdit na výlety se školou? To nikoho nezajímá! My jsme neměli ani korunu! A přesto tady stojím a budu tu důvěru dávat, protože to výraz demokracie! Nebo si snad myslíte, že tady z těch 200 lidí je někdo nedemokraticky zvolen? Jsou tu politické strany, které nemají demokratickou vazbu? Nemáme Úřad pro dohled nad politickými stranami? Nemáme Ústavu? O čem se to tady mluví? Je to výrazně trapné.

Víte, kdo porodil to ANO, toho Babiše? Kdo ho porodil? Pánové! Pane Kalousku! (Hovoří vzrušeně, velmi hlasitě.) Kdo ho porodil? (Předsedající: Mým prostřednictvím. Obracejte se na kolegy mým prostřednictvím.) Porodili jste ho vy! A my! Jak jsme se chovali! My jsme ho porodili, sociální demokracie, jak jsme se kolikrát chovali! Vy, pravice, jak jste zprivatizovali českej průmysl! Jak jste si tady nadělili církevní restituce, taky byla půlnoc. Proto jsme to tady a je to trapný a mně je taky trapně! (Silný potlesk z levé poloviny jednacího sálu.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S faktickou poznámkou pan předseda Bartošek, poté pan poslanec poté pan poslanec Ferjenčík.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo a děkuji poslancům a poslankyním, vaším prostřednictvím, za to, že byli schopni vystoupit a obhájit svoje stanovisko, proč budou hlasovat. Ale dvakrát tady zaznělo: do první zrady. A já se táži, to, co se stalo s ministrem zahraničních věcí, s panem Pochem - to nebyla zrada? Jestli tohle ne, potom co už? ***




Přihlásit/registrovat se do ISP