(Jednání bylo zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji čtvrtý jednací den 19. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.

Prosím, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání karty náhradní. S náhradní kartou číslo 2 bude hlasovat pan poslanec Valenta.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti požádali tito poslanci a členové vlády: pan poslanec Radek Vondráček do 12 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Ivan Adamec bez udání důvodu, paní poslankyně Margita Balaštíková z pracovních důvodů, pan poslanec Pavel Bělobrádek bez udání důvodu, pan poslanec Jan Birke z pracovních důvodů, pan poslanec Stanislav Blaha bez udání důvodu, pan poslanec František Elfmark z rodinných důvodů, pan poslanec Pavel Juříček z pracovních důvodů, pan poslanec Jan Lipavský z důvodu zahraniční cesty, paní poslankyně Taťána Malá z pracovních důvodů.

Já bych poprosil o klid! (V sále je velký hluk, mnozí poslanci dosud nesedí na svých místech a hlasitě se baví.)

Paní poslankyně Radka Maxová ze zdravotních důvodů, pan poslanec Marek Novák od 13 do 19 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Ladislav Okleštěk ze zdravotních důvodů, pan poslanec Pavel Plzák od 12.30 z osobních důvodů... (Hluk v sále sílí, předsedající se odmlčel.) Pan poslanec Jan Richter ze zdravotních důvodů, pan poslanec David Štolba z pracovních důvodů, pan poslanec Petr Třešňák z důvodu zahraniční cesty, pan poslanec Vlastimil Válek z pracovních důvodů, paní poslankyně Helena Válková ze zdravotních důvodů, pan poslanec Ivo Vondrák z pracovních důvodů a pan poslanec Rostislav Vyzula z osobních důvodů.

Dále požádali o omluvu tito členové vlády: pan ministr Jan Kněžínek z osobních důvodů, pan ministr Lubomír Metnar z pracovních důvodů, pan ministr Robert Plaga z pracovních důvodů, pan ministr Dan Ťok od 9.30 do 13.30 z pracovních důvodů a pan ministr Miroslav Toman z pracovních důvodů.

S náhradní kartou číslo 8 bude hlasovat pan místopředseda Hanzel.

Dnešní jednání bychom měli zahájit pevně zařazenými body z bloku třetích čtení. Jedná se o body 113, tedy sněmovní tisk 104, a bod 109, čili sněmovní tisk 137. Dále bychom se měli věnovat dalšímu bodu z bloku třetích čtení, u kterého byly splněny zákonné lhůty. Jedná se o bod 111. Poté bychom projednávali body z bloku prvého čtení.

Dorazila mi ještě jedna omluvenka. Z pracovních důvodů se omlouvá místopředseda Tomio Okamura z dnešní schůze od 9 do 12 hodin.

Než přistoupíme k otevření bodu, tak zde mám písemnou přihlášku ke změně pořadu, takže poprosím pana poslance Zdeňka Ondráčka, aby to přednesl. Dále se mi hlásí pan poslanec Chvojka.

Já požádám o klid v sále! Už budeme řádně jednat. (U mikrofonu už stojí poslanec Ondráček.) Jestli vám nevadí, že je tady ten hluk?

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Pane místopředsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, já věřím, že zjednáte minutu, nebo dvě minuty ticha, aby to nevypadalo, že máme nějakou vzpomínku na padlé, abych mohl důstojně přednést návrh na změnu programu. (Hluk v sále se nezmenšuje.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já bych znovu požádal všechny poslance a poslankyně, aby se usadili ve svých lavicích. Děkuji.

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, včera jsem v 11 hodin navrhoval jeden bod, který jsem chtěl zařadit na příští týden ve středu. Bylo to po určité vzájemné dohodě, s kolegy pak došlo řekněme k nějakému šumu a bod dopadl tak, jak dopadl. Byl to bod Informace vlády o postoji České republiky ke globálnímu paktu o bezpečné, řízené a legální migraci a globálnímu paktu o uprchlících, a to v souvislosti s cestou pana ministra zahraničí, pardon, ministra vnitra a ministra zahraničí Hamáčka na 73. zasedání Valného shromáždění OSN 25. září do New Yorku.

Bod schválen nebyl, což samozřejmě beru na vědomí, ale pak jsme projednávali jiný bod a v podstatě jste viděli, že jsme se o ničem jiném než o tomto bodu nebavili. Tato diskuse by v podstatě mohla být ukončena, nebo bude už možná velmi krátká. Proto si dovoluji, abychom měli i pro občany České republiky výstup v podobě usnesení, popřípadě to, že jsme zde důstojně projednali tuto věc, která 94 % občanů České republiky zajímá, aspoň podle mediálních průzkumů a vyjádření, které provedly některé agentury, tak si dovolím tento bod navrhnout znovu.

Zopakuji bod Informace vlády o postoji České republiky ke globálnímu paktu o bezpečné, řízené a legální migraci a globálnímu paktu o uprchlících. Zařazení by bylo na středu 19. 9. jako první odpolední bod. Nic tam pevně zařazeno není, budou následovat druhá čtení. Včera jsme si prošli rozpravou, kterou jsme mohli zařadit někam úplně jinam. Pojďme se o tomto tématu pobavit rozumně, protože víte, že řadu z nás to zajímá, a můžeme to zařadit normálně na schůzi, ať nemusíme svolávat nějaké mimořádné schůze, popřípadě něco jiného.

Já věřím, že teď všichni víme, o čem budeme hlasovat, a nikdo s tím nemáme problém, protože jsme zástupci občanů České republiky a připomínám, že podle průzkumů 94 % z nich chce, abychom se o těchto problémech bavili. Tak se o nich pojďme bavit, kolegyně a kolegové, zařaďte tento bod a ve středu to projednáme řádně a ne v jiném bodu jako včera.

Děkuji za pochopení a za vaše hlasování.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Podotknu, že se bude jednat o dvě hlasování, až k tomu dojde. Ovšem než k nim dojde, tak se mi přihlásil s přednostním právem pan předseda Chvojka a poté pan předseda Fiala. Prosím.

 

Poslanec Jan Chvojka: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Hezké dopoledne, kolegyně, kolegové. Já bych poprosil o pevné zařazení dvou bodů, a to na úterý za pevně zařazené body 1, 2, 3, 4. To znamená, že tyto dva body by byly body číslo 5 a 6. Poprosil bych, aby bodem číslo 5 v úterý byla novela zákona o pojistném na sociální zabezpečení, je to sněmovní tisk 204 a bod číslo 41, a aby tím pevným bodem číslo 6 v úterý byla novela zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení. Je to sněmovní tisk 263 a bod číslo 42. Děkuji za podporu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Věřím, že jsem si to stihl zaznamenat. Nyní tedy prosím pana předsedu Fialu s přednostním právem. Máte slovo.

 

Poslanec Radim Fiala: Děkuji za slovo. Dobré ráno všem, dámy a pánové, vážené kolegyně, kolegové. Dovolte, aby i hnutí SPD navrhlo svůj bod, který se týká globálního paktu, protože považujeme za velmi důležitou věc, aby si Česká republika vyjasnila svou pozici. A kde jinde bychom to měli udělat, když ne v Poslanecké sněmovně?

Hnutí Svoboda a přímá demokracie dlouhodobě a programově odmítá -

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já vás přeruším a požádám kolegy o klid. Mám pocit, že je tady větší hluk, než by měl být. Prosím, pokračujte. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP