(11.30 hodin)
(pokračuje Klaus)

Co se týče pozměňovacího návrhu. Tento zákon byl poprvé podán jako pozměňovací a někteří poslanci strany lidové k tomu podali pozměňovací návrh, který s tím nesouvisel, ale týkal se preambule školského zákona, kde jsou takové hodnotové věci, k čemu má školství sloužit. Z mého pohledu to bylo velice kvalitní a konzervativní. Odkazovalo na křesťanské základy atd., a já jsem se proto rozhodl, že podám pozměňovací návrh v podobném duchu i sám. Teď se ten lidovecký pozměňovací návrh zatoulal, resp. nebyl znovu podán, ale tak já se stejně přihlašuji k tomu svému.

Chci v části, která se jmenuje Obecné cíle vzdělávání, paragraf 2 z písmena f) vyjmout větu, že pochopení a osvojení zásad a pravidel vycházejících z evropské integrace jako základu pro soužití v národním a mezinárodním měřítku - a vyjmout to.

Odůvodnění je takové, že ve vzdělávání ani v celé školské soustavě by neměla mít místo politika. Mezi hlavními cíli vzdělávání by v zákoně neměly být politické formulace týkající se témat, kde řekněme polovina obyvatel České republiky zaujímá nějaké hodnotové postoje a druhá polovina obyvatelstva postoje opačné. Takovým tématem je bezesporu Evropská unie a její fungování. Není možné ze zákona a navazujících podzákonných norem, metodických pokynů, projektů a vzdělávacích programů ideologicky školit žáky, zkoušet je a hodnotit v otázkách politických názorů jejich nebo jejich rodičů. Takovým způsobem fungovalo školství za režimu nacistického či komunistického a je velmi neblahé jakékoli reminiscence podobné povahy mít v současné legislativě.

Tak to je odůvodnění mého pozměňovacího návrhu a doufám, že ho ve třetím čtení podpoříte. A kdyby se tam ještě stihla dostat i ta část rozsáhlejší, tak tu bych také podpořil. Ale nevím, jak to teď přesně je. To asi ví paní zpravodajka. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Václavu Klausovi za jeho pozměňovací návrh. Tím jsme vyčerpali zatím podrobnou rozpravu. Ptám se, jestli se někdo ještě hlásí do podrobné rozpravy. Není tomu tak. I podrobnou rozpravu končím. Ptám se, jestli je zájem o závěrečná slova. Ani zástupce navrhovatelů, ani zpravodajka nemají zájem o závěrečná slova. Návrh na zamítnutí se hlasuje na začátku třetího čtení. Jiný návrh nebyl v podrobné rozpravě podán, ke kterému bychom mohli zahájit hlasování, a mohu tedy ukončit bod číslo 15. Děkuji zástupci navrhovatelů, děkuji paní zpravodajce.

Ještě než budeme pokračovat, konstatuji omluvu došlou předsedovi Poslanecké sněmovny, a to pana poslance Josefa Kotta od 10.45 do 11.30 hodin z pracovních důvodů.

 

Pokračovat budeme bodem číslo

 

17.
Návrh poslanců Lukáše Bartoně, Martina Kolovratníka, Ivany Nevludové,
Jana Zahradníka a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon
č. 114/1995 Sb., o vnitrozemské plavbě, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 157/ - druhé čtení

Požádám, aby své místo u stolku zpravodajů zaujali pan poslanec Lukáš Bartoň za navrhovatele a Vojtěch Munzar jako zpravodaj hospodářského výboru, který je výborem garančním. Předložený návrh tedy uvede za navrhovatele pan poslanec Lukáš Bartoň. Pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Lukáš Bartoň: Děkuji za slovo. Druhé čtení zákona o vnitrozemské plavbě, první čtení bylo velice extenzivní. Jedná se o povolení vodákům pít na vodě, ve zkratce řečeno. Na základě prvního čtení jsem se pokusil dát dohromady výtky tomuto znění a tyto výtky jsem zpracoval do dvou pozměňovacích návrhů, které jsem předložil garančnímu výboru. Garanční výbor jeden z nich přijal. Ty dvě hlavní výtky byly, jedna byla k tomu, aby vodáci nemohli pít neomezeně na této vodě. Tudíž garanční výbor, hospodářský výbor, po projednání přijal tuto výtku a v pozměňovacím návrhu hospodářského výboru je tam omezen ten, kdo vede plavidlo, a to limitem jednoho promile. Opět upozorňuji na to, že se jedná o změnu paragrafu o pokutách. Nic to nemění na ostatních právních předpisech, nic to nemění na tom, že stejná věc je řešena trošku jinak v protikuřáku, zákonu, který už tady byl zmiňován v prvním čtení. Stejná věc je, plno dalších věcí je řešeno stále v občanském zákoníku, a to nejvyšší i v trestním zákoníku.

Jako druhá výtka, která zazněla na prvním čtení, bylo to, aby se toto povolení nevztahovalo, tato výjimka z pokuty nevztahovala na vody, kde jezdí velká nákladní doprava. Toto jsme taky předložili hospodářskému výboru. Ten se pro tento pozměňovací návrh nevyslovil, přijal pouze pozměňovací návrh bez vyjmutí těchto cest, tzn. na všech vodních cestách.

Až v podrobné rozpravě řeknu i další pozměňovací návrh, který je spíše legislativně technický. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji zástupci navrhovatelů panu poslanci Lukáši Bartoňovi a konstatuji, že návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání hospodářskému výboru jako výboru garančnímu. Usnesení výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 157/2. Požádám zpravodaje hospodářského výboru pana poslance Vojtěcha Munzara, aby nás informoval o projednání ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnil. Ještě předtím, než mu udělím slovo, konstatuji omluvu došlou předsedovi Poslanecké sněmovny, a to pana poslance Jiřího Bláhy od 10 do 13 hodin z pracovních důvodů.

Pane zpravodaji, máte slovo.

 

Poslanec Vojtěch Munzar: Děkuji, pane předsedající. Dobrý den, dámy a pánové. Já na začátku chci zkonstatovat, že navrhovatelé přišli s novelou zákona se záměrem zrušit pokuty za alkohol a návykové látky pro vůdce malých plavidel. Na základě extenzivní debaty, která tady proběhla v prvním čtení a na kterou si určitě pamatujete, přišli na hospodářský výbor navrhovatelé se dvěma kompromisními návrhy. Ten první kompromisní návrh je stanovení určitého limitu, hranice. Nakonec se hospodářský výbor rozhodl pro jedno promile stanovit hranici takové tolerance pro členy posádky a vůdce malých plavidel. Ten druhý kompromisní návrh byl rozšířen o to, že by se to nevztahovalo na vnitrozemské dopravně významné toky.

Nakonec jsme na hospodářském výboru hlasovali od toho nejvíce tolerantního návrhu, tzn. od původního návrhu předkladatelů, až padaly tam různé návrhy, nakonec prošel druhý návrh v pořadí, který máte ve svých tiscích, a to je přesně ten návrh, který stanovuje bez vymezení toku hranici jednoho promile pro členy posádky malého plavidla či vůdce tohoto plavidla.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu zpravodaji a otevírám obecnou rozpravu, do které je jako první přihlášena paní poslankyně Jana Krutáková. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Krutáková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dobrý den, vážené kolegyně, vážení kolegové. Ráda bych se přihlásila k pozměňovacímu návrhu vedenému jako sněmovní dokument číslo 1512. Jedná se o pozměňovací návrh ke sněmovnímu tisku číslo 157, což je návrh skupiny poslanců, kterým se mění zákon číslo 114/1995 Sb., o vnitrozemské plavbě, ve znění pozdějších předpisů. Můj pozměňovací návrh vyjímá řeku Berounku od říčního kilometru 37 po přístav Radotín ze seznamu dopravně významných vodních cest. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP