(12.20 hodin)

 

Poslanec Marek Výborný: Děkuji za slovo. Dobré poledne, dámy a pánové. Já jsem chtěl vaším prostřednictvím na pana kolegu Chvojku. Tak já myslím, že i právník velmi dobře zná Ústavu. A ví, že tady nebudeme hlasovat skutečně o Andreji Babišovi. My budeme hlasovat o důvěře, resp. nedůvěře vládě jako celku. A je to vláda ANO a sociální demokracie. Čili podsouvat to, že budeme hlasovat o Andreji Babišovi, prostě není pravda. To je přesně ta rétorika, kterou tady zvolil i pan premiér. A ze strany sociální demokracie je to naprostý alibismus, už to tady opakovaně zaznělo. A opravdu, bude se hlasovat o nedůvěře vládě jako celku, nikoli o Andreji Babišovi.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. A nyní předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Prosím, pane poslanče, dvě minuty.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já myslím, že si pan předseda sociální demokracie a celá sociální demokracie protiřečí. Na jedné straně nám tady vykládají, jak vidí velký problém premiéra, a je to jeho kauza, a současně říkají, že to nemá žádný vliv na orgány činné v trestním řízení. To prostě není pravda. To prostě není pravda.

My jsme vyzývali hned po volbách personální zdrženlivostí. A ty otázky jsou podle mě legitimní. Mně nevadí favorit ministra vnitra. Já naopak vítám, že ministr vnitra mluví s jednotlivými řediteli. To je součást jeho práce. To bych nikdy nekritizoval. Mně je jenom divné, že Lidové noviny z holdingu Agrofert čirou náhodou před půl rokem věděly, kdo s největší pravděpodobností to výběrové řízení vyhraje. Není vám to podezřelé, pane ministře? Není to divné? Mně to takhle přijde. A to je všechno. Nemám žádnou tendenci vám radit, kdo to má být nebo nemá být. Jenom jsem položil konkrétní dotazy.

A když už jste mluvil s těmi krajskými řediteli, tak jste se jich možná vy sám mohl zeptat, jestli s nimi komunikuje premiér a v jaké agendě. To je přece legitimní dotaz. To není agenda ministra vnitra.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak, děkuji. A nyní tedy s přednostním právem pan poslanec Bartošek do obecné rozpravy. Prosím, máte konečně slovo.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji, pane místopředsedo. Vážení ministři, ministryně, dámy a pánové, nepřítomný pane premiére. Sešli jsme se dnes v Poslanecké sněmovně na mimořádné schůzi, abychom se poněkolikáté věnovali osobním problémům premiéra této země.

Každá vláda má nějaké jméno, nějak se označuje. Vzhledem k tomu, že problémy premiéra České republiky přesáhly hranice naší republiky, myslím si, že tuto vládu můžeme směle označit za vládu mezinárodní ostudy.

Tato země je ochromena osobními problémy a potížemi jediného člověka a tím je premiér. A premiér v rámci zachování sama sebe se neštítí do této kauzy zatáhnout i vlastní rodinu. V zemích, kam vzhlížíme, kde si bereme vzor, je něco takového nemyslitelné. Stejně tak jako i role nejvyššího ústavního činitele, prezidenta, který místo toho, aby hledal řešení a stabilizoval situaci v České republice, tak to vypadá, že je spíš prezidentem pro několik málo vyvolených.

Na druhou stranu já tomu rozumím. Andrej Babiš se brání tomu, aby odstoupil. Ona totiž každá demokratická strana má svůj vnitřní pud sebezáchovy. Zažily to všechny strany. ODS, KDU-ČSL, sociální demokracie. A jestliže máte problém s člověkem v tak vysoké funkci, ať už je tam korupční kauza, nebo jakákoliv jiná, nezbývá, než aby každá demokratická strana v rámci svých vnitřních mechanismů se s tím vypořádala, protože to je velmi důležité, aby stranu nereprezentovali lidé spojení s korupčními kauzami. U hnutí ANO tomu tak nemůže být, protože je třeba si uvědomit, že odchodem Andreje Babiše z čela hnutí ANO končí hnutí ANO. A končí s vnitřním chaosem. Končí tím, že ztratí svého majitele... (Smích z řad ANO.) Teď se smějete. A já si moc rád počkám na tu dobu, až v čele hnutí ANO nebude stát Andrej Babiš.

Ale protože hnutí ANO není standardní demokratická strana, tak si ani nemůže dovolit, aby Andrej Babiš skončil v pozici premiéra, případně skončil v pozici předsedy tohoto hnutí, protože ta strana by se uvrhla do vnitřního chaosu. Takhle máte svého šéfa. Ten vám říká, co je dobře, co je špatně. Když někdo zvedne hlas a nesouhlasí, tak se stane to, co se stalo teď, že v podstatě řada kritiků byla vymazána a do druhého volebního období se nedostala. Já vám rozumím, že změna není možná pro vás, protože by vás to všechny ohrozilo.

Velice legrační je situace kolem sociální demokracie. Všichni tady tvrdí v rámci koalice, a je třeba říct, že i komunisti jsou součástí této koalice, byť tajní, říkáte, jak je vláda úspěšná. A já nechápu jednu věc. Jak je možné, že když je vláda natolik úspěšná, tak sociální demokracie se k ní nechce veřejně přiznat tím, že vládu podpoří. Přece když jste úspěšní, tak není nad to říct, daří se nám, jsme úspěšní a jsme u toho a je to díky nám. Mně to v současné době připomíná spíš situaci, kdy spolu chodí a žijí dva lidé a jeden z partnerů se za toho druhého natolik stydí, že ho ani nepředstavuje svým kamarádům. To je situace sociální demokracie.

Je potřeba si uvědomit, že jsme svědky toho, s jakou lehkostí se překreslily hranice toho, co je možné. To, co bylo před pěti lety nemyslitelné, je dnes standard. A to, co před pěti lety kácelo vládu, je dneska vnímáno jako banální historka. Je potřeba celou záležitost ukončit, vrátit vládě a České republice důstojnost. A souhlasím s ministrem vnitra, že je třeba nechat pracovat policii, o níž skutečně můžeme říct, že pracuje. A nikoliv, jak slýcháme, že se domníváme, že již pracuje.

Obracím se proto na vás, vážené poslankyně, vážení poslanci, kolegové, vy, kteří neodejdete ze sálu, až se bude hlasovat, a zůstanete. Až budeme hlasovat o nedůvěře, jste opravdu přesvědčeni, že tak jak to je, tak to má být, že takto se mají věci řešit a že premiér této země s tím vším, co je s ním spojené, má zůstat v čele vlády? Jste přesvědčeni, že stojíte za těmi správnými hodnotami, že to všechno stojí za to? Zvažte si celou situaci a zvažte ji ještě několikrát, protože nic netrvá věčně. Jednoho dne se budeme zodpovídat svým blízkým a svým dětem a svým voličům. Ale to, co je nejzásadnější, svému svědomí. Víc než v kterékoliv jiné situaci zde platí, že minulost dožene každého. A premiér vám o tom, co vás čeká, měl říct dopředu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: A nyní tady mám jednu faktickou poznámku. Pan ministr kultury Antonín Staněk. No, jste přihlášen na faktickou, ale chcete s přednostním. Takže to vám dám také hned prostor, protože s přednostním právem jste v podstatě jediný. Tak, prosím. A následně, pakliže nebudou další přednostní práva či faktické, tak by se připravila paní poslankyně Pekarová. Prosím, pane ministře.

 

Ministr kultury ČR Antonín Staněk Vážený pane předsedající, paní poslankyně a páni poslanci, v úvodním slově pana předsedy Občanské demokratické strany, ve kterém objasnil důvody, které navrhovatele vedou k hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, se hovořilo o tom, co si občané této země zasluhují. Ochranu základních demokratických pravidel, ústavní integrity a nezávislosti vysokých ústavních funkcí. Všechny tyto požadavky jsou naprosto legitimní. Nicméně jsem přesvědčen, že nic z toho nebylo, není a nebude ohroženo, když navrhovatelé z Občanské demokratické strany, KDU-ČSL, TOP 09, STAN neuspějí se svým návrhem na vyslovení nedůvěry vládě. Tyto hodnoty nebudou ohroženy, ani když neuspějí navrhovatelé z SPD. Co by ale mohlo být nezodpovědným odstraněním funkční a úspěšné vlády ohroženo, je správa věci veřejných. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP