(12.30 hodin)
(pokračuje Staněk)

Občané chtějí funkční vládu a chtějí efektivní správu věcí veřejných. A oni si ji i zasluhují. Nezodpovědné odstranění této vlády vůbec negarantuje zrychlení vyšetřování. Naopak, jsem přesvědčen, že tato vláda je připravena ke konstruktivní spolupráci s opozicí, a tak zajistit nezávislost všech orgánů podílejících se na vyšetřování nejen jedné mediální kauzy, ale všech kauz všech našich občanů. Pravidlo padni komu padni, spravedlnost musí být slepá a musí být prosazována bez ohledu na funkce a peníze. Právo na tento postup má premiér stejně jako poslední občan v této zemi.

Jsem přesvědčen, že při stávajícím složení vlády je možné tuto spravedlnost zajistit. A také předpokládám, že Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky bude prostřednictvím svých nástrojů celou problematiku aktivně dozorovat.

Hovořit o trvalé nestabilitě vlády, jak naznačoval pan předseda Fiala z SPD, není postaveno na žádném konkrétním faktu. Vážený pane předsedo Fialo z SPD prostřednictvím pana předsedajícího, Česká strana sociálně demokratická právě díky svému působení ve vládě může prosazovat svůj volební program, program pro občany této země, a sociální demokracie může být v tomto velmi úspěšná. A právě možnost úspěchu vlády může být trnem v oku jejím kritikům.

Vážený pane předsedo Stanjuro prostřednictvím pana předsedajícího, nízké a populistické argumenty o ministerských postech s limuzínou jsou nehodné vaší osoby. Byl jste ministrem a těchto výhod jste rovněž využíval. Limuzíny mají mnozí další ústavní činitelé i další funkcionáři. Rozumím, že vystavovat dehonestaci dnešní ministry je lepší, nicméně podejme návrh a zrušme si limuzíny.

Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, na závěr mi dovolte, abych vyjádřil svůj postoj k hlasování o vyjádření nedůvěry vládě. Vládě jsem vyslovil důvěru při jejím vzniku. A protože na základě osobních zkušeností s praktickým vládnutím a konstruktivní pracovní atmosférou vládě i nadále důvěřuji, že i přes všechny problémy, které ji budou doprovázet - a myslím si, že druhá vláda, to znamená to volební období, o kterém tady nebyla řeč, a bylo to období pana ministerského předsedy... no, už si nevzpomenu, omlouvám se, po panu ministerském předsedovi, který čelil pěti hlasováním o nedůvěře, pak další pravicové vlády čelily dokonce šesti hlasováním o nedůvěře, prostě je to požadavek Poslanecké sněmovny, a já jsem přesvědčen, že přes tyto problémy - a tím naznačuji, že se dá očekávat, že ten institut hlasování o vyslovení nedůvěry vládě se tady bude opakovat, a v našem politickém systému to není nic nenormálního - tak přes všechny tyto problémy, které tuto vládu mohou pronásledovat, jsem přesvědčen, že má tato vláda schopnost plnit své programové prohlášení, a proto nepovažuji za smysluplné hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě.

A možná poznámka na vystoupení pana poslance Jurečky prostřednictvím pana předsedajícího. Máme sice své sociálně demokratické možná, které vám vadí, ale je to jasné a srozumitelné ve vztahu k dalšímu pokračování vlády. A my rozhodně jako menší koaliční partner - a je třeba říci, že si sociální demokracie musí zvykat na tento post - nejenže nebudeme okopávat svému partnerovi kotníky, jak to dělali trpaslíci v jiných koaličních vládách, ale nebudeme s koaličním partnerem ani kupčit o nějaké posty a další výhody, s čímž také mají trpaslíci své zkušenosti. Oč budeme usilovat a s čím budeme pracovat, to bude program České strany sociálně demokratické. A možná proto je také dnes Česká strana sociálně demokratická vedle problému ministerského předsedy hlavním tématem dnešní diskuse, protože už od dob Kubiceho zprávy tu je tendence zlikvidovat sociální demokracii, protože je to jediná silná levicová alternativa pravicovým politickým subjektům. A na tomto bohužel i s naší nešikovností se pracuje velmi intenzivně.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak to byl pan ministr Antonín Staněk a nyní tedy požádám o vystoupení paní poslankyni Adamovou Pekarovou. Připraví se pan poslanec Karel Schwarzenberg. Paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Vážená vládo, vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi také přidat názor, který k této věci mám. Myslím si, že je to velmi smutný obraz toho, k čemu jsme se dostali, že tady řešíme místo problémů této země problémy pana premiéra a místo toho, abychom se zabývali skutečně důležitými věcmi, které jsou pro naši republiku a její budoucnost klíčové, tak tady opakovaně vlivem toho, že jste trvali na tom, že trestně stíhaný člověk má být ve funkci premiéra, v takovémto obrovském konfliktu zájmů, tak se k tomu opět dostáváme. Všude jinde, a jsem si jista, že nejenom na západ, ale i na východ od nás, by už dávno sám rezignoval na funkci premiéra. Při takovéto kauze, která tady vyvstala, tak by to bylo prostě neúnosné a i jeho vlastní strana by jasně dala najevo, že něco takového je pro ni nepřípustné. Já jsem si tím téměř na sto procent jista, nedovedu si představit, že by tomu tak nebylo, když vidíme, že v zahraničí se odstupuje za mnohem bagatelnější věci.

My tady stojíme před velmi závažnou kauzou, která otevřela celou řadu, řekněme, otazníků, nebo vyvstala celá řada otázek, na které nemáme jasné odpovědi. Dochází tady velice pravděpodobně k maření vyšetřování. Je to veliké ohrožení právního státu v České republice a já jsem přesvědčená, že se nám to do budoucna velmi vymstí.

Andrej Babiš tady opakovaně mluvil o tom, že jeho děti jsou pro něj to nejdůležitější stejně jako pro jakéhokoliv jiného rodiče. Že by za ně byl ochoten i položit život už řekl v minulosti, v několika rozhovorech to zopakoval, a přesto potom tvrdí, že nikdy, nikdy se nevzdá funkce premiéra a neodstoupí. Vyplývá mi z toho, že tedy funkce premiéra je pro něj to nejpřednější, dokonce přednější než jeho děti, protože jinak se to vysvětlit dle mého názoru nedá.

Už před mnoha lety, v roce 2013 konkrétně, tady na své vlastní děti a vnučky přísahal. Řekl tehdy - budu ho citovat: "Já můžu tady veřejně prohlásit na zdraví mých čtyř dětí a dvou vnuček, že já v žádném případě nebudu nikdy zasahovat do práce redaktorů v Mafře." To tady zaznělo, byla jsem tady u toho přítomna, takže si velice dobře pamatuji, že první, kdo začal mluvit o svých dětech v souvislosti s touto kauzou, s kauzou Čapího hnízda, byl přímo sám Andrej Babiš. Tak ať, prosím pěkně, tady v současné době nelže, že to je někdo další, kdo děti do toho zatahoval.

Víte, tento podivný výrok, že do toho taháte své děti, není jediný. Je tady celá řada dalších. Jak jsem říkala, otevřela se celá řada dalších otázek v souvislosti s bezpečnostním rizikem, protože já místo toho, abych to nazývala vládou mezinárodní ostudy jako kolega, což si myslím, že je velice trefné rovněž, tak je také tato vláda vládou bezpečnostního rizika. Jestliže se nachází syn premiéra země Evropské unie na tomto území, na území Krymu, který určitě je v hledáčku tajných služeb Ruské federace, tak určitě je celá řada aspektů, pro které premiér, předseda Bezpečnostní rady státu, a tedy člověk, který má přístup k celé řadě i utajovaných informací ze své funkce, tak se nedomnívám, že je to věc, která by měla být zanedbatelná, měli bychom ji tady bagatelizovat tím, že na Krymu je přece pěkně. Je to určitě věc, které bychom měli věnovat svoji pozornost a která by neměla jen tak přejít.

Myslím si, že je tam celá řada dalších aspektů, které už tady mnozí kolegové zmínili, konflikt zájmů je ohromný a pan Babiš není schopen celou řadu těch věcí důvěryhodně vysvětlit. Neustále opakuje, že se jedná o kampaň. Chtěla bych se tedy Andreje Babiše zeptat, kdo si tu kampaň podle vás objednal. Když o tom takto opakovaně hovoříte, doložte, kdo je ten, kdo za tím stojí. Když je to tak, jak říkáte, určitě pro to nějaká fakta, nějaké podklady už musíte mít. Říkáte to neustále. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP