(10.50 hodin)
(pokračuje Skopeček)

To je přece velmi sociálně citlivé opatření. Přece ta základní sleva má větší význam pro nízkopříjmové skupiny obyvatel než pro ty vysokopříjmové. Tím, že nebudete hlasovat pro tento pozměňující návrh, poškodíte nízkopříjmové skupiny obyvatel. Je to jednoznačné! Je to jednoznačně dokazatelné. A jestli si pak půjdete stoupnout s odbory na nějakou demonstraci, kde budete bojovat za konec levné práce, tak vám to vždycky budeme připomínat, že jste tu nehlasovali pro to, aby se velmi rychlou a účinnou cestou zvýšily čisté příjmy daňových poplatníků a zvýšily se relativně více těm nízkopříjmovým, o kterých tak rádi mluvíte, ale když pro ně něco můžete udělat, tak neuděláte nic.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za uvedení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Václav Klaus, také faktická poznámka. Prosím pane poslanče.

 

Poslanec Václav Klaus: Dobrý den, já se omlouvám, nechci to protahovat. Kolega Skopeček řekl asi 90 % toho, co bych řekl já, tak jenom zopakuji. My chceme snížit daně všem občanům České republiky - chudým, bohatým, mužům i ženám. Vaši argumentaci, pane zpravodaji prostřednictvím pana předsedajícího, naprosto nechápu. Vy říkáte, já jsem proti tomu přidat chudým lidem, snížit jim daně, protože by se teoreticky mohla i snížit daň milionářům. To je přece argumentace nehodná zpravodaje takhle důležitého zákona. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana poslance Mariana Jurečky. Prosím pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Já bych k té diskuzi chtěl ještě rozhodnout jednu věc. Pokud opravdu v současné vládní koalici, komunistům jde o to, jak podpořit občany České republiky, především ty nízkopříjmové, tak prosím podpořte ty pozměňovací návrhy, které jsem tady načetl, které se týkají zvýšení slev na děti, odstropování daňového bonusu. Je to největší efekt, který můžeme získat, podpořit lidi, motivovat, aby poctivě, legálně pracovali, a u tříčlenné rodiny to může ročně udělat 24 tisíc korun. Tedy u rodiny, která má tři děti, tak ročně toto zvýšení slevy, které navrhuji, může být 24 tisíc korun, které zůstanou těm rodičům v jejich rodinných rozpočtech. Pokud tam bude jedno dítě studující na střední škole a jedno dítě na vysoké škole, tak je to v součtu 42 tisíc korun, které můžeme těmto rodinám tímto rozhodnutím od příštího roku dát, a potom tam je odložená účinnost i k roku 2020 přidat. Je to efektivní a je to dokonce v souladu s programovým prohlášením vaší koaliční vlády. Tak to prosím pěkně podpořte. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní s přednostním právem pan ministr zdravotnictví. Připraví se paní poslankyně Pekarová. Prosím pane ministře, máte slovo.

 

Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch Děkuji za slovo vážený pane předsedající. Dámy a pánové, já bych se pouze chtěl stručně vyjádřit k návrhu pana předsedy Stanjury pod číslem D2, který se týká snížení spotřební daně na pivo.

Nevím, já jsem se samozřejmě díval na to zdůvodnění, pokud jde o ty finanční dopady, to je asi spíše na paní ministryni financí, ale já si skutečně nemyslím, že v naší společnosti v České republice je zásadní problém vysoká cena piva. Naopak pivo je obecně často jedním z nejlevnějších nápojů, často i levnější než nealkoholické nápoje, a z mého pohledu toto zkrátka není úplně šťastné. Možná jste zaznamenali poslední studii, která byla provedena, velmi komplexní studii o dopadech pití alkoholu na společnost, která byla vyhodnocena na 59 miliard korun, které stojí ročně Českou republiku pití alkoholu z hlediska dopadů zdravotních, sociálních apod. Nemyslím si, že toto je zkrátka dobrá cesta, snižovat spotřební daň na pivo. Byť to asi může působit populárně, tak já jako ministr zdravotnictví s tím skutečně nemohu souhlasit. My dnes jako Česká republika, říkal jsem to tady i při projednávání jiných zákonů, jsme druzí na světě, pokud jde o konzumaci alkoholu. Tím neříkám, že nemáme pít alkohol, ale nemyslím si, že toto je zkrátka pozitivní umístění České republiky. Před námi už je pouze Litva. Jakékoliv takovéto kroky by zkrátka měly být s rozmyslem z hlediska toho, jaké dopady to bude mít, a snižovat spotřební daň na pivo z mého pohledu jde proti vůbec jakékoliv politice týkající se škodlivosti pití alkoholu na české občany z hlediska zdravotních i sociálních dopadů.

Takže já si dovoluji nesouhlasit s tímto návrhem a dávám samozřejmě ke zvážení Poslanecké sněmovně, jak k tomu přistoupí, ale je to velmi negativní a potenciálně škodlivý krok, který zkrátka tu situaci nevylepší, a ta situace není zkrátka dneska dobrá. Ty statistiky jsou jednoznačné a toto povede pouze ke zhoršení. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi zdravotnictví, ale máme tady další čtyři faktické poznámky. Pan poslanec Stanjura, kolega Benešík, Jurečka a Skopeček. Tak pane předsedo, máte slovo k faktické poznámce. Já vám hned dám slovo, ale požádám sněmovnu o klid. Já chápu, že už byly jednou vyčerpány všechny diskuzní příspěvky a že jsme se těšili na hlasování, ale to se holt nepodařilo, takže požádám debaty, které se netýkají tohoto tisku, zásadně v předsálí. Máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji. Tak důvodem mého pozměňovacího návrhu, a je to tam popsané, je podpora minipivovarů, mění se pivní kultura, splnění slibu sice jiné vlády atd, narovnání spotřební daně různých typů alkoholu. Ale skoro bych bral vážně to, co říká ministr zdravotnictví. Pouze skoro. Opět předvedl dvojí přístup. Slyšeli jste v debatě o EET, která tady již byla několikrát, že by vystoupil ministr zdravotnictví a přišel a řekl: Už je na tom hůř jenom Litva! Nápad snížit DPH na pivo je špatně! Jako ministr zdravotnictví, je to možná populární, ale já s tím protestuji. - No neslyšeli jsme to.

Pane ministře prostřednictvím pana místopředsedy, jak jste hlasoval na vládě pro návrh zákona o EET? Budete podporovat snížení DPH na pivo, nebo ne? To by mě opravdu zajímalo. A když budete podporovat snížení DPH na pivo a současně jste proti podpoře malých minipivovarů zejména, protože to je částečně harmonizovat daň, to znamená, abychom mohli ulevit těm nejmenším, musíme ulevit všem, tak tady nám vykládáte, jak je to špatně, jak pijeme to pivo a jak vy proti tomu bojujete. Tak bojujte vždycky, nebo mlčte vždycky!

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana poslance Benešíka. Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, přesně tak to je. Vždyť já jsem zaznamenal několik návrhů na snížení daně na pivo z hnutí ANO od pana premiéra několikrát v minulosti. A dnes tady vystoupí z jeho hnutí ministr zdravotnictví a říká pravý opak. Tak si to prostě vyjasněte. My opravdu v opozici nevíme, co chcete. Snížit, nesnížit, má se více pít, nebo se má méně pít. Každopádně je to v rozporu. Takže bychom rádi věděli, jestli pan ministr zdravotnictví drží lajnu s celou vládou, protože když pan Babiš náhodou nespí, tak sní, nebo jak to je. Sní a nesní. A tam chce prostě levné pivo. A pan ministr evidentně sní, nebo spí nějak jinak, protože je to v naprostém rozporu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka poslance Jurečky. Máte slovo, pane poslanče, k faktické poznámce.

 

Poslanec Marian Jurečka: To musí být těžké schizma vstupovat jako ministr do vlády, hlasovat tady pro důvěru vládě, mít na stole programové prohlášení vlády, ve kterém je napsáno něco, s čím jako člen vlády zásadně nesouhlasím. Nevím, jak se s tím dá úplně dlouhodobě fungovat, ale je zajímavé pozorovat tady tato vyjádření názorů.

Jen chci také říct panu ministrovi, že já jsem zatím neviděl nějakou průkaznost mezi tím, jestli se zvyšuje DPH u některých typů alkoholu, příp. spotřební daň, že by to mělo vliv na český národ z hlediska konzumace těchto typů alkoholických nápojů. Pokud nějakou takovou studii Ministerstvo zdravotnictví má, nebo Ministerstvo financí, tak z hlediska nějakého opravdu efektivního rozhodování by bylo dobré tady doložit nějakou daňovou elasticitu v této záležitosti. Poté se tím můžeme seriózně zabývat. Ale opravdu si nemyslím, že tím, že tady nesnížíme DPH, nebo ho naopak zvýšíme, že ovlivníme kulturní návyky českého národa. Já jako Moravák a muzikant musím říct, že mám k pivu, vínu, slivovici a jiným typům destilátu poměrně kladný vztah a nebudu ho ve svém životě měnit s ohledem na to, jak se bude měnit DPH. Opravdu tady tuto polemiku odmítám. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP