(Jednání zahájeno ve 14.00 hodin.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 26. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás zde vítám.

Poprosím vás, abyste se už usadili na svých místech, děkuji, přihlásili se svými identifikačními kartami, případně mi sdělili, kdo hlasuje s kartou náhradní. S kartou číslo 2 hlasuje pan poslanec Juchelka, s kartou číslo 1 hlasuje pan poslanec Vrána.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti v tuto chvíli požádali tyto poslankyně a poslanci: Věra Adámková - zdravotní důvody, Dana Balcarová - pracovní důvody, Pavel Bělobrádek - zdravotní důvody, Jiří Bláha - pracovní důvody, Pavel Blažek - zdravotní důvody, Jaroslav Dvořák - zdravotní důvody, Jaroslav Faltýnek - rodinné důvody, Tomáš Hanzel od 15 hodin pracovní důvody, Milan Chovanec - zdravotní důvody, Miloslav Janulík bez udání důvodu, Pavel Juříček - zahraniční cesta, Jiří Kobza od 16 do 21 hodin z pracovních důvodů, Petr Pávek - zahraniční cesta, Zdeněk Podal - pracovní důvody, Ivo Pojezný - pracovní důvody, Milan Pour - pracovní důvody, Věra Procházková - zahraniční cesta, Vít Rakušan - rodinné důvody, Karel Schwarzenberg - zdravotní důvody, Pavel Staněk - rodinné důvody, Petr Třešňák - zdravotní důvody, Karel Tureček - rodinné důvody, Jiří Valenta mezi 15. a 17. hodinou pracovní důvody, Ivo Vondrák - pracovní důvody, Pavel Žáček - rodinné důvody.

Z členů vlády se omlouvají: Andrej Babiš z rodinných důvodů, Richard Brabec ze zdravotních důvodů, Jan Hamáček od 16.30 z pracovních důvodů, Jana Maláčová z pracovních důvodů, Lubomír Metnar z pracovních důvodů, Tomáš Petříček z pracovních důvodů, Robert Plaga z osobních důvodů. Tak. To by bylo z omluv pro tuto chvíli vše.

Nejdříve vás seznámím... (Hluk v sále.) Ještě jednou vás tedy poprosím o klid a o to, abyste si už sedli na svá místa, rád bych vás seznámil s návrhy, které vzešly z dnešního grémia.

Navrhujeme dnes, v úterý 12. 2., projednávat body v pořadí: 219, což je mandátový a imunitní výbor, jednání o vydání poslance k trestnímu stíhání. Bod 228, což je sněmovní dokument 1910, poté již pevně zařazené body 56, 83, 21, 97 a 172. Dále bychom případně pokračovali body z bloku zákony - prvé čtení.

Na středu bychom pevně zařadili body 154, to je sněmovní tisk 261, třetí čtení, bod 11, sněmovní tisk 203, druhé čtení, a po jejich projednání bychom se věnovali bodům z bloku smlouvy - prvé čtení. Přehled zbývajících bodů k projednání vám byl rozeslán do vaší elektronické pošty 5. února. (Hluk v sále trvá.)

V tuto chvíli mám k pořadu schůze prvního nahlášeného pana místopředsedu Kubíčka za klub ANO, poté se mi hlásil pan místopředseda Okamura s přednostním právem. Ještě jednou bych vás rád požádal všechny o klid v sále. (Předsedající zvoní na zvonec.) Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Roman Kubíček: Děkuji za slovo, pane předsedo. Dovolte mi, abych jménem poslaneckého klubu ANO navrhl pevně zařadit bod č. 32, tisk 205 o elektronické evidenci tržeb v prvním čtení, jako první bod po třetím čtení zítra, ve středu 13. 2. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Nyní s přednostním právem pan místopředseda Okamura.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, pan ministr zahraničí Tomáš Petříček by měl od 20. do 23. února navštívit Spojené státy americké a bude tam jednat se svým protějškem Mikem Pompeem. Podle médií otevřela českým politikům dveře do Washingtonu kauza Huawei. (Hluk v sále neustává.)

Naše země se prý díky varování Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost dostala do skupiny zemí, které Washington získal na svou stranu ve sporu s Čínou o budoucí podobu kyberprostoru. A já bych chtěl navrhnout v tomto -

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vás na okamžik přeruším. A skutečně poprosím, abychom se už zklidnili, protože já mám problém slyšet, co říká pan místopředseda, a on mluví poměrně výrazně.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak. Já bych chtěl navrhnout mimořádný bod s názvem Projednání pozice České republiky vůči suverénnímu státu Bolívarovská republika Venezuela. A zcela nepochybně Spojené státy v posledních týdnech zaznamenaly několikrát po sobě veřejné doklady skutečného vazalství vůči Spojeným státům americkým, což je něco úplně jiného než upřímné přátelství nebo rovnoprávné spojenectví. Vazal přijímá politiku svého protektora bez diskuse a automaticky. Bohužel, náhle oznámená cesta pana ministra do USA nemusí znamenat jen pochvalu za panáčkování v kauze Huawei anebo za protiruské a protičínské zprávy Bezpečnostní informační služby.

S nebývalou rychlostí naše vláda -

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Ještě jednou poprosím o klid v sále!

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: S nebývalou rychlostí naše vláda uznala za prezidenta Venezuely pučistu, který se po deklarované dohodě s USA pokouší svrhnout legálně zvoleného prezidenta a jehož hlavní kvalifikace a legalizace je příslib Američanům, že po uchopení moci bude ihned zpět privatizovat kdysi znárodněné venezuelské ropné vrty do rukou amerických firem.

Připomenu, že například sousední Slovensko se k této legalizaci puče nepřipojilo, stejně jako většina zemí na celé planetě. Venezuela, která má největší odhadované zásoby ropy na světě, musí již patnáct let čelit silnému tlaku těch, kteří by bohatství z této strategické suroviny chtěli lidu ukrást pro svůj privátní prospěch. Pro ty, co to nevědí, jenom připomenu, že Venezuela znárodňovala za náhradu s tím, že některé americké firmy náhradu uznaly za férové a jiné bohužel chtěly desetinásobky a ke své smůle prohrály i mezinárodní arbitráže.

Takže USA nyní vsadily na tradiční severoamerický koncept prosazování ekonomických zájmů, tedy válku. To skutečně zásadní pro nás proto ještě čeká. Američané ohlásili ochotu Venezuelu napadnout i vojensky. Je zcela zřejmý scénář, tedy že válka bude koaliční operace USA a zemí NATO ve Venezuele, bez mandátu OSN, protože Rusko a Čína něco takového v Radě bezpečnosti OSN budou vetovat. Cesta ministra zahraničí Tomáše Petříčka do USA plánovaná na tento měsíc, kde se má setkat s ministrem zahraničí Mikem Pompeem, se tak s velkou pravděpodobností bude týkat i debaty o podpoře války ve Venezuele.

Myslím, že je zcela nezbytné, aby pan ministr jel do Washingtonu s jasným mandátem, a to případnou žádost o účast na agresivní válce podpořit, či nepodpořit. Navrhujeme proto jménem SPD mimořádný bod na schůzi Poslanecké sněmovny s cílem projednání pozice ČR vůči suverénnímu státu Bolívarovské republice Venezuela.

Současně navrhujeme, aby Sněmovna přijala toto usnesení: Česká republika podporuje mírové a nenásilné řešení politické krize v Bolívarovské republice Venezuela, a to v souladu s venezuelskou ústavou, vůlí jejího lidu a mezinárodním právem. Podporujeme ve Venezuele konání demokratických voleb bez vměšování cizích zemí, aby se všichni občané Venezuely měli právo rozhodnout svobodně. Navrhuji tento bod zařadit na dnes po pevně zařazených bodech.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Pro další řečníky opravdu poprosím, abyse pokud možno ta diskuse už ztišila.

Mnozí z vás si už možná všimli, máme vzácnou návštěvu. Navštívili nás zástupci Meziparlamentní skupiny přátel Kuvajt - Česká republika. Takže poprosím, kdybychom je mohli přivítat. (Poslanci povstali, potlesk v celém sále.) Tak, děkuji.

V tuto chvíli s přednostním právem pan předseda Farský. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP