(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 27. schůze Poslanecké sněmovny, všechny vás tu vítám.

Poprosím vás, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami, případně mi sdělili, kdo hlasuje s kartou náhradní. Pan poslanec Vrána mi nahlásil, že hlasuje s náhradní kartou číslo 2.

O omluvení své neúčasti na jednání požádali v tuto chvíli tito poslanci a poslankyně: Jiří Běhounek do 10.30 - pracovní důvody, Bělica Ondřej - pracovní důvody, Ondřej Benešík do 10 hodin - pracovní důvody, Marian Bojko - pracovní důvody, Miroslav Kalousek - zdravotní důvody, Jan Lipavský - zdravotní důvody, Zuzana Majerová Zahradníková - osobní důvody, Jiří Mihola - rodinné důvody, Ivana Nevludová - pracovní důvody, Zuzana Ožanová - pracovní důvody, Jana Pastuchová - zahraniční cesta, Mikuláš Peksa do 9.30 - pracovní důvody, Karel Schwarzenberg - zdravotní důvody, Bohuslav Svoboda - zahraniční cesta, Karel Tureček - rodinné důvody, Lubomír Volný - zdravotní důvody, Ivo Vondrák - pracovní důvody, Pavel Žáček - zahraniční cesta.

Z členů vlády se omlouvá Jana Maláčová z důvodu zahraniční cesty.

Dnešní jednání bychom měli zahájit pevně zařazeným bodem 102, sněmovní tisk 203, vládní návrh zákona o pobytu cizinců, třetí čtení. Dále bychom se měli věnovat dalším bodům z bloku třetího čtení, u kterých byly splněny zákonné lhůty. Jedná se o body 109 a 110, sněmovní tisky 241 a 273. Poté bychom případně pokračovali projednáním bodů z bloku zákony druhého a prvého čtení.

Připomínám, že ve 12.30 máme pevně zařazené volební body. Jedná se o body 115 - Návrh na změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny, 116 - Návrh na volbu člena Dozorčí rady Státního fondu dopravní infrastruktury, 117 - Návrh na jmenování členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, 118 - Návrh Poslanecké sněmovny na volbu kandidátů na členy Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, 119 - Návrh na volbu člena Dozorčí rady Vinařského fondu, 120 - Návrh na volbu členů Rady Českého rozhlasu a 121 - Návrh na volbu zástupce Veřejného ochránce práv.

Ve 14.30 bychom se věnovali pevně zařazeným bodům 21, 147, 53, 19, 22 a 24. Poté bychom pokračovali projednáváním dalších bodů dle schváleného pořadu schůze.

K pořadu schůze je v tuto chvíli přihlášen s přednostním právem pan předseda Kováčik, poté pan předseda Chvojka. Poprosím o klid v sále. Děkuji.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Dobré ráno, pane předsedo. Dobré ráno, paní a pánové. Dovolte mi, abych jménem poslaneckého klubu KSČM navrhl pevné zařazení bodu č. 4 pořadu schůze, sněmovní tisk 38, návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, na pátek 15. 3 jako druhý bod za již pevně zařazený bod č. 87, tedy jako druhý bod po třetích čteních. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Nyní pan předseda Chvojka s přednostním právem.

 

Poslanec Jan Chvojka: Děkuji za slovo, pane předsedo. Hezké ráno, kolegyně, kolegové. Já mám prosbu, a omlouvám se, mám to v ruce asi dvacet vteřin, takže znám jenom číslo sněmovního tisku. Je to tisk 204. Nevím, jaký to je bod. Omlouvám se. Ale kdyby sněmovní tisk č. 204, to znamená novela zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, byl zařazen pevně jako bod č. 3, pokud bude schválen ten bod č. 2 na pátek, církevní restituce, tak po něm pevně v pátek 15. března.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Je to bod č. 5. Tak, prosím.

 

Poslanec Vít Kaňkovský: Dobré dopoledne, vážený pane předsedo, vážení členové vlády, milé kolegyně, vážení kolegové. Dovolte mi, abych za klub KDU-ČSL navrhl nový bod k projednání na této schůzi s názvem Postoj vlády České republiky k problémům s financováním sociálních služeb.

Krátce uvedu důvody, které nás vedou k zařazení tohoto bodu. Jak si jistě vzpomínáte, tak při schvalování státního rozpočtu na rok 2019 jsme tady velmi emotivně hovořili o nutné alokaci na financování sociálních služeb pro tento rok. Byla tady velká diskuse o pozměňovacích návrzích na dofinancování sociálních služeb, které nakonec neprošly. A jak ukazují prvé měsíce roku 2019, tak skutečně potřeba dofinancování sociálních služeb tady je. Postavili se k tomu jak zástupci poskytovatelů, tak i zástupci krajů. Ukazuje se, že těch problémů, které jsou v sociálních službách, je více. Netýká se to jenom financování sociální služby v tom užším slova smyslu, ale máme tady dlouhodobé problémy i s financováním zdravotní složky, a to jak v pobytových službách, tak ve službách terénních.

My považujeme tu situaci za velmi naléhavou, a to tím spíše, že jsme tady společně schválili navýšení příspěvku na péči ve třetím a čtvrtém stupni, který vyjde v účinnost od 1. 7. tohoto roku. Lze logicky očekávat, že potřebnost sociálních služeb těch terénních ještě dále vzroste. A v tuto chvíli reálně hrozí omezení některých typů služeb v krajích. Z tohoto důvodu bychom chtěli požádat vládu, aby se na této schůzi vyjádřila k této situaci a hlavně aby představila řešení situace jak pro rok 2019, tak i pro rok 2020. To znamená, jaké systémové kroky vláda v této oblasti chystá.

Dovoluji si navrhnout dvě varianty zařazení tohoto bodu, pokud bude schválen. Jednak jako další pevně zařazený bod v pátek 15. 3. po těch již navržených, to znamená, po bodu 87, pokud jsem to dobře reflektoval, jsou navrženy další dva pevně zařazené body, tak po tomto. A jako alternativu potom ve variabilním týdnu ve středu 27. 3. ve 14.30.

Děkuji vám za pozornost a chci vás požádat o podpoření jednak zařazení tohoto bodu na schůzi a jednak o pevné zařazení. Děkuji vám za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Ptám se, zda má ještě někdo zájem o vystoupení k pořadu schůze. Jestliže tomu tak není, budeme hlasovat o návrzích, které byly předneseny.

 

Nejprve návrh pana předsedy Kováčika, abychom bod 4, sněmovní tisk 37, majetkové vyrovnání s církvemi, zařadili jako druhý bod v pátek 15. 3. za bod 87.

Já zahajuji hlasování, ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 217, přihlášeno je 160 poslanců, pro 101, proti 51. Tento návrh byl přijat a bod jsme pevně zařadili.

 

Dále je zde návrh pana předsedy Chvojky, abychom bod č. 5, sněmovní tisk 204, zařadili po tomto právě pevně zařazeném bodu v pátek 15. 3., tedy byl by to třetí bod pořadu schůze ten den.

Zahajuji hlasování, ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 218, přihlášeno je 162 poslanců, pro 138, proti 20. I tento návrh byl přijat. Bod jsme pevně zařadili. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP