Čtvrtek 18. dubna 2019, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Tomio Okamura)
127.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Protokol o udržitelném zemědělství
a rozvoji venkova k Rámcové úmluvě o ochraně a udržitelném rozvoji Karpat
/sněmovní tisk 216/ - druhé čtení
Prosím, aby se slova ujal ministr zemědělství Miroslav Toman. Pane ministře, máte slovo.
Ministr zemědělství ČR Miroslav Toman Dobrý den, vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci. Prostřednictvím pana předsedy vlády vám byl předložen k souhlasu s ratifikací Protokol u udržitelném rozvoji zemědělství a rozvoji venkova k Rámcové úmluvě o ochraně a udržitelném rozvoji Karpat, dále jen protokol o zemědělství. Tyto protokoly jsou nástroje pro provádění Karpatské úmluvy, které umožňují prosazovat cíle Karpatské úmluvy a rozvíjet spolupráci v klíčových oblastech karpatského regionu. Přijetí protokolu nebude znamenat pro Českou republiku povinnost platit žádné povinné příspěvky nad rámec již poskytovaných příspěvků do řádného rozpočtu Karpatské úmluvy. To znamená, že nebude vytvořen žádný další samostatný fond, pouze pro protokol o zemědělství.
Aktuální příspěvek České republiky v rámci Karpatské úmluvy činí 33 tisíc eur ročně a je hrazen z kapitoly státního rozpočtu 315, to je Ministerstva životního prostředí. Smluvními stranami Karpatské úmluvy a protokolu jsou kromě České republiky také Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Srbsko a Ukrajina. V rámci České republiky do působnosti Karpatské úmluvy spadají části Jihomoravského, Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje.
Hlavními důvody, proč navrhujeme ratifikaci protokolu o zemědělství, je solidarita se zeměmi visegrádské čtyřky a Balkánu, podpora udržitelného rozvoje horských příhraničních regionů v Beskydech a další částech Karpat a posílení spolupráce v zemědělství s Ukrajinou a Srbskem, na které se prozatím společná zemědělská politika Evropské unie nevztahuje. V souladu s gescemi, které stanoví platné právní předpisy, zajistí provádění protokolu Ministerstvo zemědělství ve spolupráci se svými resortními organizacemi, Ministerstvem životního prostředí a s místními partnery v regionu Karpat.
Se sjednáním protokolu vyslovila vláda souhlas svým usnesením číslo 800 ze dne 6. listopadu 2017 a na základě zmocnění prezidenta republiky ho za Českou republiku podepsal mimořádný a zplnomocněný velvyslanec na Ukrajině. Ukrajina je depozitářem Karpatské úmluvy i protokolu o zemědělství. Vládní návrh na vyslovení souhlasu s ratifikací protokolu o zemědělství již projednal Senát Parlamentu České republiky, který svým usnesením číslo 525 z 18. schůze konané dne 17. října 2018 dal souhlas s ratifikací protokolu o zemědělství. Dosud protokol o zemědělství podepsalo pět smluvních stran - Česká republika, Maďarsko, Rumunsko a Polsko a také Slovensko, které protokol o zemědělství ratifikovalo. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Usnesení zahraničního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 216/2. Usnesení zemědělského výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 216/1. Prosím, aby se slova ujala zpravodajka zahraničního výboru poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková. Ta však není přítomna, jestli se správně dívám, takže požádal bych zase zahraniční výbor, máme tady pana předsedu, zdali byste tedy někoho vybrali ze svého středu. (Poslanec Lipavský jde k předsedajícímu.) Vy si to vezmete. Dám vám usnesení do ruky. Pan poslanec Lipavský bude iniciativní. Prosím.
Pan poslanec Lipavský má slovo, ujme se funkce zpravodaje. Prosím, seznamte nás s usnesením.
Poslanec Jan Lipavský: Dobrý den, vážený pane předsedající. Kolegyně, kolegové, zahraniční výbor projednal tuto zahraniční smlouvu na své 27. schůzi 21. března 2019 a vyjádřil se ve smyslu, že doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení, tedy že Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas k ratifikaci Protokolu o udržitelném zemědělství a rozvoji venkova k Rámcové úmluvě o ochraně a udržitelném rozvoji Karpat, který byl podepsán dne 16. března 2018. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. A nyní prosím zpravodaje zemědělského výboru pana poslance Jana Pošváře, aby se ujal slova. Prosím. Seznamte nás také s usnesením případně.
Poslanec Jan Pošvář: Děkuji za slovo. Vážení kolegové, zemědělský výbor projednal tento tisk na 20. schůzi dne 20. března a přijal následující usnesení:
Zemědělský výbor po úvodním slově náměstka ministra zemědělství Jindřicha Fialky, zpravodajské zprávě poslance Jana Pošváře a po rozpravě za prvé doporučuje Poslanecké sněmovně České republiky dát souhlas k ratifikaci Protokolu o udržitelném zemědělství a rozvoji venkova k Rámcové úmluvě o ochraně a udržitelném rozvoji Karpat, který byl podepsán 16. března 2018; za druhé zmocňuje zpravodaje; za třetí pověřuje.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. Jenom bych chtěl upozornit, že usnesení jsou shodná, to znamená, není potřeba hlasovat o každém zvlášť, můžeme hlasovat dohromady. To znamená, přikročíme k hlasování. Zagonguji. Ještě pár vteřin počkáme... Myslím, že můžeme hlasovat.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro usnesení? Kdo je proti?
Hlasování číslo 88. Přihlášeno 145 poslanců, pro 111, proti nula. S návrhem usnesení byl vysloven souhlas. Projednávání tohoto tisku končím.
Přistoupíme k dalšímu tisku a jedná se o bod
Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.