(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, je devět hodin, budeme začínat. Prosím o klid. Děkuji.

Vážené paní poslankyně, vážení členové vlády, vážení páni poslanci, zahajuji druhý jednací den 28. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám. Prosím o klid. Pokud nebude klid, nebudu moci pokračovat. Čekají nás nějaké procedurální kroky na začátku, tak abychom si toho všichni byli vědomi. A nějaké oznámení pana předsedy... (Předsedající vyčkává.) Tak snad.

Tak prosím nejprve, aby byla zaznamenána naše účast, vás všechny odhlásím a prosím, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami a oznámili mi, kdo případně žádá o vydání karty náhradní. Takže jsem vás odhlásil. Prosím přihlaste se. Kdo se nepřihlásil, tady není.

Sděluji, že o omluvení neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci a poslankyně. Je to pan poslanec Petr Beitl do 12 hodin bez udání důvodu, pan poslanec Josef Bělica mezi 19. a 21. hodinou ze zdravotních důvodů, pan poslanec Milan Brázdil ze zdravotních důvodů, paní poslankyně Jana Černochová z pracovních důvodů, paní poslankyně Tereza Hyťhová z pracovních důvodů, pan poslanec Ivan Jáč od 16 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Miroslav Kalousek do 10 hodin ze zdravotních důvodů, pan poslanec Martin Kolovratník z rodinných důvodů, paní poslankyně Helena Langšádlová do 9.45 z osobních důvodů, paní poslankyně Květa Matušovská ze zdravotních důvodů, pan poslanec Jakub Michálek z pracovních důvodů, pan poslanec Mikuláš Peksa ze zdravotních důvodů, pan poslanec Vít Rakušan mezi 18. a 21. hodinou z rodinných důvodů, paní poslankyně Olga Richterová ze zdravotních důvodů, pan poslanec Karel Schwarzenberg ze zdravotních důvodů a pan poslanec Rostislav Vyzula z rodinných důvodů.

Dále o omluvení své neúčasti požádali tito členové vlády: pan premiér Andrej Babiš z pracovních důvodů, pan ministr Jan Kněžínek mezi 13. až 16. hodinou z pracovních důvodů, paní ministryně Jana Maláčová z pracovních důvodů, paní ministryně Marta Nováková z dopoledního jednání z pracovních důvodů, pan ministr Dan Ťok z pracovních důvodů a pan ministr Miroslav Toman do 16 hodin z pracovních důvodů.

Poměrně málo omluvenek. Nicméně ještě dorazily nějaké později. Takže dále svoji nepřítomnost omlouvá paní poslankyně Dana Balcarová dnes do 9.30 ze zdravotních důvodů a pan poslanec Dominik Feri z pracovních důvodů též do 9.30. (V sále je silný hluk.)

A já kolegové nebudu pokračovat, dokud nebude klid, protože nyní je zde sdělení předsedy, které bych rád přečetl do klidného sálu. (Hluk neustává ani po upozornění předsedajícího.) Paní poslankyně, páni poslanci, já bych skutečně požádal o klid. Pan předseda vám chce něco důležitého sdělit, tak by bylo vhodné, kdybyste tomu věnovali pozornost. (Předsedající zvoní zvoncem, aby zjednal klid v sále.) Děkuji.

Takže mám pro vás sdělení předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka. V kuloárech jednacího sálu jsou připraveny podpisové archy k neštěstí, které se vpodvečer 15. dubna 2019 událo v Paříži. Nejkrásnější příklad francouzské gotické architektury a zároveň významný symbol Paříže katedrálu Notre-Dame zachvátil ničivý požár. U podpisových archů je k dispozici zároveň průvodní dopis nás poslanců předsedovi Národního shromáždění Francie Richardu Ferrandovi. Dopis s podpisovými archy bude předán na velvyslanectví Francie v Praze. Podepsat tuto listinu můžete během dopoledního jednání Poslanecké sněmovny, nejpozději však do 13 hodin. Děkuji, to bylo sdělení pana předsedy.

A nyní již k pořadu schůze. Dnešní jednání bychom zahájili projednáváním bodu 145 z bloku třetích čtení, u kterého je již splněna zákonná lhůta. Potom bychom pokračovali body z bloku druhých čtení - zákony. Připomínám, že ve 12.30 hodin máme pevně zařazené volební body 170 a 171. Ve 14.30 bychom se věnovali pevně zařazenému bodu 38, což je sněmovní tisk 433.

Nejdřív, než budeme pokračovat, tak je zde prostor pro návrhy ke změně pořadu schůze. Mám zde písemnou přihlášku a pan předseda Faltýnek se hlásí s přednostním právem. Tak prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Dobrý den, vážené kolegyně, kolegové. Dovolte, abych jménem našeho poslaneckého klubu navrhl dvě změny pořadu schůze. A sice konkrétně za prvé pevné zařazení bodu 16, jedná se o sněmovní tisk 302, novela zákona o léčivech, a to na čtvrtek 9. 5. jako druhý bod jednacího dne za pevně zařazený bod číslo 180. A za druhé zařadit body číslo 7 a 14, jedná se o sněmovní tisky 337 a 326, konkrétně zákon o státním zastupitelství a zákon o dráhách, na konec bloku druhých čtení. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já se jenom pro doplnění zeptám. Na konec bloku druhých čtení jsme již posouvali jiný bod. Takže za ten bod? (Ano.) Dobře, děkuji. Takže to jsou tři návrhy.

A nyní pan poslanec Lukáš Kolářík, poté pan poslanec Ferjenčík. Pan poslanec Kolářík. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Lukáš Kolářík: Děkuji za slovo. Dobré dopoledne, vážené kolegyně, vážení kolegové. Já už jsem to navrhoval včera, nicméně to neprošlo, tak si dovolím dnes ještě jednou vás požádat o zařazení bodu číslo 79. Je sněmovní tisk 295, novela exekučního řádu, který, jak říkám, už tady leží devět měsíců a čeká na své projednání. Prosím o jeho zařazení na úterý 23. 4. po již pevně zařazených bodech. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já jenom doplním, že nově je to již bod 78, protože jsme nějaké body přesunuli nebo vypustili. Děkuji. Prosím pana poslance Ferjenčíka.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já navrhuji přeřadit bod o elektronické evidenci tržeb, tuším, že je to bod 4, na konec bloku druhých čtení. Pan Stanjura ještě neodůvodnil svých 750 pozměňovacích návrhů. Mně přijde rozumnější probrat předtím jiné zákony. Děkuji za podporu tohoto návrhu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Opět se zeptám na upřesnění, protože již máme návrh na zařazení na konec bloku druhých čtení. Takže případně, pokud bude schválen, tak úplně na konec? (Ano.) Dobře, děkuji.

Zeptám se, zda se ještě někdo hlásí ke změnám pořadu. Není tomu tak. V tom případě se s návrhy postupně vyrovnáme hlasováním v tom pořadí, jak byly načteny. Vyzýval jsem vás ke klidu, ale vypadá to, že jsou zde všichni, takže svolávat vás do sálu nevidím jako potřebné. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP