(18.30 hodin)

 

Poslanec Dominik Feri: Děkuji za něj, pane místopředsedo. Já si nemyslím, že je úplně vhodné vracet to k dopracování, protože to fakticky znamená, a stalo se to u některých našich návrhů, de facto smrt toho návrhu. Nejsem žádný velký fanda jednoho konkrétního institutu, který tento návrh přináší, to znamená kolečka neboli zaručeného nápadu věcí k jednotlivým exekutorským úřadům. Ale myslím si, že bychom měli celou věc poměřovat a posuzovat v nějaké vzájemné souvztažnosti.

Takže abychom počkali na ten návrh, tak navrhuji procedurálně, a rád bych, aby se to hlasovalo nyní, abychom tento návrh přerušili do té doby, než ministerstvo předloží svůj vlastní návrh, a pak jsme k tomu sloučili rozpravu. Díky.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano, rozumím. Zazněl procedurální návrh, abychom přerušili projednávání tohoto bodu do doby, než Ministerstvo spravedlnosti předloží vlastní návrh. Přivolal jsem všechny poslankyně a poslance, kteří nejsou přítomni.

 

Nyní budeme hlasovat o přerušení.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování pořadové číslo 28, přihlášeno 167 poslanců, pro 95, proti 39. Návrh byl přijat a Sněmovna rozhodla, že tento bod bude přerušen do doby, než Ministerstvo spravedlnosti předloží vlastní návrh.

 

Končím projednávání tohoto bodu a předávám řízení schůze.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Přeji dobrý večer. Než přečtu omluvy, tak s přednostním právem předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Prosím.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Vážené dámy, vážení pánové, jsem velmi překvapen, že zrovna ODS a TOP 09 se spojily s vládou, aby udělaly něco, co typicky prosazují vládní hlasovací mašiny, to znamená, aby počkaly, než vláda předloží svůj návrh zákona, a tím spíše, že to je ve věci, kdy samotná vláda nám napsala, že vláda si je vědoma potřeby řešit problematiku exekucí novelizací jejich zákonné úpravy a má to v úmyslu. Proto Ministerstvo spravedlnosti dopracovává a ještě v tomto čtvrtletí předloží vládě návrh zákona, který bude v návaznosti na programové prohlášení vlády řešit nejpalčivější problémy exekucí. Jediný problém tohohle vyjádření vlády je, že my jsme jí ten návrh poslali v říjnu minulého roku. Takže to kalendářní čtvrtletí, kdy vláda přislíbila, že to předloží, uplynulo na konci roku 2018. Od té doby sem žádný návrh, který by řešil problematiku exekucí, nedoputoval. A vy jste nechali těch 800 tisíc lidí na holičkách. Děkuji. (Potlesk z lavic Pirátů.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: S přednostním právem pan předseda Okamura. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy, vážení pánové, návrh tady pana poslance Feriho z TOP 09, to je samozřejmě návrh exekutorské mafie nebo nějakých exekutorů, protože já jsem před čtyřmi lety přesně stejný návrh tady ve Sněmovně předložil. To znamená, o tom návrhu totiž před čtyřmi lety tady ve Sněmovně už hlasovala koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL a i za podpory, nepamatuji si, zřejmě ODS, byl zamítnut. To znamená to, že vy tady říkáte počkejme na to, až to navrhne vládní koalice ANO a ČSSD - já vím, že jste tady nebyl minulé volební období ještě ve Sněmovně - tak to je skutečně přímo výsměch, protože oni to nikdy nepředloží. Vládní koalice hnutí ANO a ČSSD hlasují totiž proti té teritorialitě a už hlasovali, už to ukázali v hlasování tady ve Sněmovně. Dokonce ten návrh, jestli si pamatuji, šel až do třetího čtení. Jo. Ne. Tady ten byl v prvním čtení. Lichva. Zákaz lichvy nám zamítli ve třetím čtení - zastropování úroků. To znamená, to jsem chtěl jenom říct k vašemu návrhu, že to je skutečně návrh nereálný, a možná o tom víte, možná ne.

Takže návrh na teritorialitu exekutorů, to je samozřejmě dobrý návrh. Jenom bych poznamenal, protože jsem o tom tenkrát psal v důvodové zprávě, on platí ve většině zemí Evropské unie. Já nevím, jestli to hnutí ANO ví, jestli to ČSSD ví, platí ve většině zemí Evropské unie - místní příslušnost exekutorů. To znamená, aby se nemohly přeprodávat pohledávky, aby ty nápady v podstatě jako kolovrátek padaly jednotlivým exekutorům a nemohly si některé velké exekutorské domy prostě vybírat jenom ty lukrativní a sdírat dlužníky až úplně na kost. To je ten současný zrůdný systém, který právě spoluvytvářeli politici ČSSD a KDU-ČSL, konkrétně například pan Koudelka z ČSSD vytvářel ten exekuční řád.

To znamená, tady se přesně u toho hlasování ukázalo, a tady jsme s Piráty opravdu na jedné lodi, že v podstatě navrhují úplně to samé, co už jsme navrhli my, doslova na jedné lodi, ale ne pirátské. Takže jsem chtěl říci, že ten, kdo hlasoval proti, kdo odkládá tento návrh, tak chci na rovinu říct, že se to rovná tomu, že podporuje současný systém exekutorů. A řekněme si na rovinu, že je to tady ta vládní koalice hnutí ANO, ČSSD, ještě je to tady například ODS a další. Já se na tu sjetinu přesně podívám, kdo hlasoval pro. A od této chvíle vím, že to jsou ti, co podporují vlastně ten systém exekutorů a jsou proti pomoci lidem v dluhové pasti.

Stejně tak jsem chtěl říci, že už tady máme zaparkován několik měsíců návrh SPD, aby se nejprve platila jistina dluhu a až poté ty poplatky. Dneska je to naopak. To znamená, ti lidé se nikdy nemůžou z dluhové pasti dostat. Zároveň tady máme návrh zákona, kde rušíme úroky z úroků. Opět - z mně ale známého a pochopitelného důvodu - nám to vládní koalice ČSSD, hnutí ANO a ještě za podpory KSČM blokuje. To znamená, vy jste prostě na straně exekutorů, vy jste proti tomu, aby se pomáhalo lidem v dluhových pastech. Je to prostě tak a je potřeba si to jasně pojmenovat.

Stejně tak tady máme za SPD návrh na zastropování RPSN, abychom skončili s těmi lichvářskými úroky. Opět stejně jako u téhle teritoriality exekutorů to platí dokonce ve většině zemí Evropské unie. Většina členských zemí Evropské unie má zastropovány úrokové sazby RPSN právě proto, aby nemohlo docházet k lichvářským úrokům. A opět vy, vaše vláda hnutí ANO, ČSSD s podporou KSČM, to tady blokuje a tento návrh nám brzdí.

To znamená, já jsem chtěl vystoupit, abych to uvedl do kontextu, nejenom celý ten problém exekutorů, lidí v dluhových pastech. Za SPD tady máme připraven kompletní balíček zákonů. Ta místní příslušnost, jak jsem říkal, my jsme ji v tomto volebním období nenavrhovali, protože už jsme navrhli to úplně stejné v minulém volebním období a už jste nám to zamítli.

Takže já bych chtěl znova vyzvat vládní koalici hnutí ANO, ČSSD a KSČM, aby přestala opravdu blokovat tyhle návrhy a abyste konečně podpořili naše návrhy, které pomáhají lidem v dluhových pastech. Opravdu je to nechutné, co tady předvádíte. Na jednu stranu váš pan premiér říká, jak chce tady pomáhat těmhle lidem, ale když přijde na lámání chleba a hlasujete, tak děláte úplně přesně naopak. A doufám, že váš pan premiér zase v novinách nebude vykládat, že lžu, když přesně říkám, jak hlasujete. My si tohleto vaše hlasování v SPD přesně poznamenáme. A jestli budeme vydávat další noviny, tak vás tam samozřejmě uvedeme na tabuli hanby. (Smích z lavic ANO. Potlesk z lavic SPD a Pirátů.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Jenom bych všem připomněl, protože na tabuli svítí informace, že jsme v tom bodě, a někteří se hlásíte, my jsme ukončili projednávání bodu 45 rozhodnutím Sněmovny o jeho přerušení. Jsme před otevřením bodu číslo 46.

Nyní vystoupí s přednostním právem pan předseda Bartoš. Nikdo jiný než ten, kdo má přednostní právo, nyní vystupovat nemůže.

 

Poslanec Ivan Bartoš: Dobrý podvečer. Taky bych chtěl jenom reagovat, já jsem se hlásil tedy, už když... Ale to je jedno. Hlásil jsem se dříve. Chtěl jsem jen říct jednu věc. Tady to vypadá, že příprava téhle novely exekučního řádu byla nějaká plytká věc napsaná na koleni. My jsme se tomu věnovali poměrně v širokém kruhu odborníků, kteří zastupovali nejen jednotlivé dlužníky, ale byli to lidi i od exekutorů, byli to právníci. A poměrně dlouhou dobu jsme měli i tento návrh ve veřejném připomínkování, jak to děláme s našimi návrhy prakticky od začátku, co jsme přišli do Sněmovny. Takže to není nějaký polotovar, který bychom si tady vysekli, že jsme ho odněkud zkopírovali. A řeší skutečně tři nejdůležitější aspekty.

A co mě mrzí nejvíc, je to, že o tom všichni mluvili v minulé kampani, že se poslanci a předsedové stran a lidé, kteří mají možnost to komentovat v médiích, dojímají nad tou situací, kdy máme 90 tisíc seniorů, kteří mají obstavené důchody kvůli exekucím, kdy prostě se ty exekuce dál kupí, a pak vlastně tady čekáme na něco, co měla vláda skutečně ve svém programovém prohlášení, co každý eviduje jako problém, který se týká 900 tisíc lidí. A teď jsme měli výměnu na postu ministra, resp. přišla paní ministryně, takže já nepředpokládám, že tam naskakuje do nějakého rozjetého procesu. A budeme čekat další čtvrtrok, půlrok, jestli se něco stane? ***
Přihlásit/registrovat se do ISP