(18.40 hodin)
(pokračuje Bartoš)

Ten návrh má prostě jasné kontury, je vykomunikovaný a samozřejmě se parametry v něm daly měnit v rámci projednávání mezi jednotlivými čteními. A tato možnost nebyla umožněna a já v tom prostě vidím minimálně tedy drobné pokrytectví a prosím, jestli někdo půjde, vyzván, do médií vystupovat do debaty na téma exekuce, tak z toho prosím vás, nedělejte drama, jak vám záleží na těch lidech, protože tahle situace bylo téma voleb, bylo to dokonce téma voleb komunálních a nikdo s tím de facto doteď nic nechtěl pořádného udělat.

A další věc. Tady jsme se bavili o tom, jak se snažíme, nebo jak se vláda najednou bude snažit vyjít vstříc těm menším podnikatelům. A tenhle problém je skutečně i byrokratický problém pro toho, kdo zaměstnává lidi, na kterých jsou ty exekuce nakupené, protože vy v tu chvíli nekomunikujete s jedním exekutorem o jednom svém zaměstnanci, ale díky tomu, že jsou exekuce přeprodávány a řešeny z různých míst republiky, tak ti lidé, kteří mají na starost výplaty v té dané firmě, nebo i personální oddělení, prostě řeší třeba pět, šest, klidně deset různých agentur nebo exekutorů, kteří mají toho člověka ve správě. Takže pokud jsme chtěli zase v něčem o trošku ulehčit - a to bude samozřejmě problém i velkých zaměstnavatelů - podnikatelům, tak to bylo právě sdružení exekucí pod jednoho exekutora, aby komunikace byla vedena pouze jedním směrem. To, že to snižuje náklady i na té straně další, i z těch poplatků, je zřejmé. My jsme k tomu dodali i kalkulace, vysvětlovali jsme, jak ten princip má fungovat, a fakt mě mrzí, že se to teď odkládá do nějakého nevidím. A Jakub Michálek tady správně vystupoval a já jsem čekal, kdy přijde ten ironický point toho "do čtvrt roku předložíme", protože skutečně na tenhle zákon čekáme od voleb, protože to téma bylo vyzdvihnuto jako urgentní a je urgentní, protože se týká takového množství lidí.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. S přednostním právem, abych někoho nepřeskočil, pan poslanec Mihola, protože zde není předseda ani místopředseda klubu, takže se dohodli, že bude mluvit pan poslanec Mihola. Prosím.

 

Poslanec Jiří Mihola: Děkuji. Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, chtěl bych vyjádřit nevoli také za klub KDU-ČSL k tomu, co se tady před chvílí odehrálo. Je prostě skandální, abychom se tady na jedné straně dojímali, jak v té vážné záležitosti, kterou exekuce jsou a o které se tolik píše, jak chceme strašně pomoct, jak se na tom pracuje, a pak tady dělali takové - já nevím, jestli fatální chyby, nebo alibismus, nebo co to je, nebo záměr. Opravdu, opravdu nevím, o co komu jde. Já říkám kriticky k minulé vládě, k minulému volebnímu období, také nastávaly situace, že některé důležité zákony vázly, tak jsme tomu pomohli i jako vládní poslanci tehdy, že jsme připravili poslanecký návrh a tlačili jsme to tak, že jsme přinutili toho příslušného ministra konat. Najednou to všechno šlo, věci se pohnuly dopředu, sloučila se rozprava, to je to nejjednodušší potom tady, a věc se podařilo posunout. Nevím, proč to v tuhle chvíli uvázlo a kdo na tom má zájem. Je to špatně, je to ostuda!

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. S přednostním právem místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip, jestli tedy nikdo nyní se nehlásil. Prosím, pane místopředsedo. A ještě místopředseda klubu ČSSD.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Vážený pane předsedající, paní a pánové, členové vlády, víte, to je možná pro někoho vděčné téma, pro někoho téma, nad kterým se dojímá, a pro jiné to je věc zcela zásadní. Já jsem v minulém volebním období navrhoval novelu exekučního řádu, měla 56 bodů a řešila ty nejzákladnější problémy. Byla zamítnuta v prvním čtení. Abychom si rozuměli. Protože neobsahovala jenom ty populistické návrhy, že bude jakási lokalizace a že se tím něco vyřeší. Prostě exekuční řád patří mezi zákony, které spíše poškozují občany, než by jim vyhovovaly. A my žádný zákon nemůžeme dělat pro toho, kdo funguje v té profesi, ale děláme ho vždycky pro občany České republiky. A zatím všechny ty novely jsou spíše takové, že jsou úzké, že postihují jenom určitý segment, který je jakoby mediálně viditelný. To ale není možné. Není možné. A není to otázka levo-pravého vidění té společnosti. Je to otázka, jak ten zákon je koncipován a jestli slouží občanům k tomu, aby - za prvé - byla řešena otázka toho dluhu, to znamená toho oprávněného, a jak je řešeno postavení, otázka postavení toho dlužníka. A to není možné udělat v jakési úzké části toho zákona. To je potřeba nějakou revizi.

Já mám velkou skepsi k tomuto návrhu zákona, ale nemám důvod o tom nediskutovat. Jsem přesvědčen, že můžeme postoupit ten zákon do druhého čtení, ale jsem přesvědčen, že tu situaci nevyřeší. Možná by bylo nejvhodnější to vrátit k přepracování a vytvořit si svým způsobem prostor pro to, abychom udělali seminář, který by se tomu věnoval, vyslechli si současné situace, které jsou na Ministerstvu spravedlnosti v té věci, zjistili, kolik exekucí, ty, které nechtějí řešit soukromí exekutoři, kolik jich musí řešit exekutoři na okresních soudech, ti vykonavatelé, protože to není malá část a řeší jenom ty nezajímavé. Ale i to je otázka toho, co můžeme nebo nemůžeme udělat. A já jsem přesvědčen, že diskuse k tomuto návrhu zákona má smysl ve chvíli, kdy se shodneme, že chceme udělat zásadní revizi exekučního řízení v České republice. A vnímali to, jako že ten mediátor - abych správně popsal, co já si myslím o tom exekutorovi - mezi tím věřitelem a dlužníkem byl schopen vnímat postavení obou. Není to nic jednoduchého, není to nic, co bychom mohli beze změny i jiných zákonů, než je exekuční řád, zejména občanský soudní řád, minimálně zákon o soudech a soudcích podobně, tak tady bychom asi viděli nějakou situaci, která bude po nalezení práva řešit situaci těch dvou sporných stran. A jsem přesvědčen - nedávám návrh na vrácení, abych řekl, že teď dám návrh, procedurální návrh na vrácení návrhu k přepracování, ale zvažujme, zvažujme o tom, že když to pustíme do druhého čtení, co budeme muset udělat, aby se ten zákon povedl zpracovat tak, aby opravdu sloužil 10,5 milionu občanů České republiky. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. Já bych jenom chtěl upozornit, pane místopředsedo, že jsme přerušili už na hlasování projednávání toho návrhu, takže ani ty procedurální návrhy na vrácení a podobně teď nejsou už vůbec aktuální. Takže já jsem jenom chtěl říct ještě - už stahujete. Tak předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek.

Teď tady mám dvě omluvy. Protože se blíží devatenáctá hodina, tak, pane poslanče, jenom posečkejte, abychom to ještě stihli přečíst. Mezi 18.30 a 19.00 se omlouvá z důvodu jednání pan poslanec Vít Rakušan a mezi 18.30 a 19.00 se z důvodu nemoci omlouvá pan poslanec Jan Farský.

Pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně a vážení kolegové, to, o čem mluvil pan předseda Filip, by možná mělo smysl, kdyby nám řekli, kdy vláda předloží ten konkrétní návrh, protože svůj předchozí termín nesplnila. Takhle to vyznívá jenom jako další planý slib. A mě to velmi mrzí i kvůli české levici, protože když se podíváme, do jakého stadia se dostala sociální demokracie tím, že z velké strany, která vyhrávala volby, tady máme stranu, která má 3,9 procenta ve volbách... Proč se tam dostala? No dostala se tam přesně kvůli tomu, že čtyři její lidé v takhle zásadním hlasování o krajské působnosti exekutorů se postaví proti lidem, které zastupují, a hlasují, aby se to celé zdrželo, přičemž jsme to mohli tady na půdě Poslanecké sněmovny vyřešit. A proč si vede úplně stejným způsobem KSČM? Protože opět místo toho, aby tady jasně se postavili za zájmy svých voličů, občanů České republiky, a řešili problém, který tady řeší 800 tisíc občanů, tak aby byli v tomto aktivní a přičinili se o to řešení, nikoliv že jediný ten pokus, který tady zazněl - něco udělat s tou dnešní nesmyslnou situací -, zablokují. A to se dneska tady stalo. A je potřeba si to říct na rovinu. A jestli to bude takhle dál pokračovat, tak je logické, že budou dál vysávat prostě hlasy levice ostatní politické strany. Já vás jenom žádám, kolegové, abyste to opravdu zvážili, jestli tohle je ten směr, kterým chcete dál pokračovat, protože se mi po vás potom bude stýskat. Některých. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP