(20.00 hodin)
(pokračuje Kaňkovský)
Nicméně problematika zákona o sociálních službách, té velké, velmi očekávané novely, je v tuto chvíli v začátku. A pokud paní ministryně Maláčová svolává kulatý stůl, na kterém je ambice, aby byli všichni členové sociálního výboru této Sněmovny, a je ten kulatý stůl svolán na čtvrtek na 10 hodin, kdy má jednat Poslanecká sněmovna, tak je to nešťastné. Je to nešťastné a navíc to není svoláno do budovy Poslanecké sněmovny, ale pokud vím, do budovy ministerstva.
Takže já vás chci požádat, paní ministryně, pokud organizujete takto důležité jednání, a já skutečně ho považuji za velmi důležité, tak vás velmi prosím, abyste sladila termíny i s možnostmi poslanců. Není to poprvé nejenom od vás, ale čas od času to tak dělá i Ministerstvo zdravotnictví. Pokud to svoláte na pondělí, kdy máme být v regionu, což je zase záležitost Ministerstva zdravotnictví, anebo pokud to svoláte na dobu jednání Sněmovny, bohužel ta účast poslanců tam nebude valná. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Také děkuji. A nyní pan poslanec Bartošek. Připraví se pan poslanec Jurečka. Prosím.
Poslanec Jan Bartošek: Děkuji, pane místopředsedo. Když si představím z pozice vládních lavic, tak se jedná o jednu, jednu pouhou miliardu. Víte, můžu se mýlit, a občas se mi to děje a je to normální, a kdybychom tady diskutovali a říkali si, kdo se mýlí, tak dobře, patrně někdo chybu udělal. Ale ty hlasy z terénu, z praxe, zaznívají tak často a je jich tolik, že jsem přesvědčen, že chyba je na straně Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva financí. A chystá se zvýšení rodičovské, což je zhruba 8 miliard, máme zde jízdné, což je zhruba 6 miliard. Ty výdaje nám narůstají a je to v řádech miliard a vždycky jenom řekneme ano, schválíme, výdaje nám narostou. A tady se jedná o jednu miliardu. A já tomu úplně nerozumím a hlavně tomu nerozumím z pozice sociální demokracie. Protože vy zcela vědomě jdete proti sociálním službám, proti svému programu. A jestliže zde zaznívá, že do rozpočtu bylo 17 miliard a o 2 miliardy jste slevili, tak z toho automaticky vyplývá, že jste velmi slabý koaliční partner, protože nejste schopni vyjednat - máte pravdu, kolegové, ano, sociální demokrati zde nejsou přítomni, vyjma paní kolegyně Gajdůškové, která hrdě drží stráž, tak mluvím sice k prázdným lavicím sociální demokracie. Ale je potřeba říct, že v tom případě jste slabý koaliční partner. Neumíte si vyjednat pro svoje resorty dostatek peněz a holt hnutí ANO s vámi oře. Taková je realita.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji za dodržení času a nyní pan poslanec Stanjura. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Já jsem dneska médiím říkal, že to je trapná debata, a my v ní pokračujeme třetí týden. Třetí týden zasedá Sněmovna a třetí týden řešíme nedostatek financí. Já jsem ten předminulý pátek nesdílel nadšení některých kolegů z opozice, jak je to vyřešeno. Dneska jsem v nadsázce říkal, že premiér Andrej Babiš by neměl dovolit společnou dovolenou ministryním Schillerové a Maláčové, dokud tu miliardu nenajdou. Pak ať jedou na tu dovolenou spolu.
Pamatuji si ty úsměvy, to poplácávání, jak jsme to vyřešili. Reálně jsme to nevyřešili. Můj předřečník správně zmínil, když se podíváme na celkové výdaje státního rozpočtu, tak to, že se tři týdny nedaří vládě najít teď už tu jednu jedinou miliardu, je fakt nedůstojné. Je to možná tím, že vláda očekává, že klienti sociálních služeb nejsou nátlakovou skupinou, nejsou to ti, kteří přijdou protestovat před Úřad vlády, nejsou to ti, kteří budou organizovat petice a vytvářet tlak. A já tomu skutečně nerozumím.
A když už jsem dělal ty analýzy, nic proti, tak nezapomeňme, že sociální služby také financují obce. Takže pokud chceme mít obrázek o tom, jak fungují třeba na území Moravskoslezského kraje sociální služby, tak to není jenom rozpočet kraje, ale máme tam Ostravu, máme tam dalších pět statutárních měst, kde jdou nemalé. A tím (nesroz.) podmiňovat? Bylo by to správné, abychom vlastně zjistili, kolik peněz tam jde, jaký je vývoj v těch jednotlivých městech a je to napříč politickým spektrem. Já jenom tak spekuluji, představuji si, kdyby většina hejtmanů byla jiné politické příslušnosti než vlády, jak by ti hejtmani vyváděli. Dneska se to přikrývá. Předsedkyně Asociace krajů tady vystoupí ne za kraje, ale za své politické hnutí. Je to legitimní, já to nijak nezpochybňuji (upozornění na čas), ale... Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Také děkuji. A nyní tedy paní poslankyně Richterová s přednostním právem po bloku faktických poznámek. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Olga Richterová: Já už nevím, jak to říct, aby to bylo pochopeno. Tady nikdo nevaří dávno provařené mléko, jak tady zaznělo. Tady je prostě akutní, nevyřešený problém, kde jsme před týdnem slyšeli nějaký návrh řešení, my jsme řekli, že děkujeme, a potom obratem jsme z krajů od neziskových organizací dostali z terénu informace, že to zkrátka tak není. U mě tu situaci vystihuje úplně jiné přísloví. To přísloví zní - vy nás tady taháte za fusekli.
Prosím vás, jde o to, že stále ti pracovníci, ti poskytovatelé řeší ten stejný stres jako v minulém měsíci. Jedna miliardy nalezena, druhá miliarda z velké části nedostupná. Už to tady zaznělo velice, velice jasně.
Já to ještě jednou rozříkám, jak to je na ta čísla.
Představte si, že se teď dozvíte, že tedy máte urychleně připravit projekt, který ale je pouze na ty terénní ambulantní, zejména preventivní služby, čili pouze na jeden segment toho, co potřebujete zaplatit, a že ho máte, ačkoliv jste ho chtěli připravit, plánovali připravit na leden, bleskově udělat tak, aby se začalo čerpat od října, ale i když to stihnete, tak ty peníze stejně mají být na tři roky. Já vím, paní ministryně tady říkala, že přece to lze čerpat i zrychleně, ale stejně realisticky to je nastavené tak, že to vychází skutečně na čerpání několika desítek milionů měsíčně. Jako ten průměr, když si to spočítáte, ten 1,5 miliardy z těch evropských peněz na dva a půl roku, tak prostě vychází na zhruba 50 milionů měsíčně. I kdyby se to nějakým zázrakem trochu povedlo navýšit v rámci těch služeb, které máme a je potřeba, tak stejně prosím mějte na paměti, že v rámci těch limitů, toho, že jde o služby rozvojové, ne o stabilní financování něčeho, co potřebujeme, zkrátka jaksi provozně, ale o něco, kde jde o inovace, metodické zlepšování a rozvoj, tak je to výrazně omezené.
A když si toto vše uvědomíme, tak nezbývá, než se zeptat - zastupuje tady ještě vůbec paní předsedkyně Asociace krajů ty kraje? Myslím, že bylo více než zřetelné z toho, co tady zaznívalo, jaké skutečné hlasy chodí z krajů i z Asociace poskytovatelů sociálních služeb i z dalších, mnoha dalších organizací, že nad tím je opravdu velká pochybnost, jestli ta reprezentace krajů pořád zohledňuje skutečně jejich zájmy.
Stejně tak nezaznívá, jak se mají právě ti největší poskytovatelé těch služeb, a sice neziskové organizace, vyrovnat s výpadkem na mzdách. Hovoří se tady stále o platech. Já jsem ráda, že tady můžu mluvit jako poslankyně zvolená za Prahu, za kraj, kde těch 153 procent dofinancováváme. Jsem ráda, že to považujeme v Praze za takto důležité, tuto oblast péče o potřebné, ale samozřejmě ani my se neobejdeme bez dopomoci z centrály.
Jak tady zaznělo od paní Mračkové Vildumetzové, od paní hejtmanky a předsedkyně Rady Asociace krajů, nic není uzavřené. Mě tedy zajímá - na jednu stranu se tu říká, vše je vyřešeno, na druhou stranu, nic není uzavřené. Jak to tedy doopravdy je?***