Středa 6. listopadu 2019, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
Předcházející část projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Pikal)
41.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 551/1991 Sb.,
o Všeobecné zdravotní pojišťovně České republiky, ve znění
pozdějších předpisů, a zákon č. 280/1992 Sb., o resortních, oborových,
odnikových a dalších zdravotních pojišťovnách, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 516/ - prvé čtení
A nyní tedy v bodě 41 jsme ukončili rozpravu. Takže se táži, jestli je k návrhu číslo 551 zájem o závěrečná slova. Pan ministr jako navrhovatel má zájem o závěrečné slovo. Prosím.
Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, budu velmi stručný. Pokusím se aspoň velmi stručně reagovat na některé poznámky, které zde zazněly.
Zejména tedy zde byla otázka legislativního procesu, a proč tedy až nyní to projednáváme. Pravdu řekl pan poslanec Kaňkovský prostřednictvím pana předsedajícího, že jsme to do Sněmovny poslali již v červnu, ale bohužel vidíme, jak ty věci tady jdou rychle, v uvozovkách, takže se to tak stalo. Ale každopádně na druhou stranu, na druhou stranu musím říci, že ten legislativní proces byl velmi pečlivý a snažili jsme se skutečně ty připomínky vypořádat. A Piráti, při vší úctě k nim, tak v zásadě, pokud jde o RIA a o důvodovou zprávu, většinu z našeho návrhu opsali, což je taková pirátská asi činnost. Já to chápu. Ale pak se samozřejmě snazším způsobem takové návrhy předkládají, které nejdou ani do meziresortního připomínkové řízení, ani do vnitřního, a pouze se použije obsah našeho vládního návrhu. Takže pak samozřejmě ten návrh sem přišel o něco dříve. Ale chápu, že zkrátka tak to funguje.
Myslím si, že my jsme tomu dali skutečně velkou debatu. Debatovali se to i na půdě Poslanecké sněmovny, na podvýboru pana poslance Farhana, takže myslím si, že ten návrh v tomto směru je vydiskutovaný.
Jinak pokud jde o tu kontrolu atd. Já si myslím, že tady skutečně není rozdíl mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a ostatními, zaměstnaneckými zdravotními pojišťovnami. Všechny zdravotní pojišťovny schvalují zdravotně pojistné, plány, které jsou zveřejňovány, schvalovány. Funguje kontrola ze strany Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva financí. Kontroluje pojišťovny Nejvyšší kontrolní úřad. Takže tady skutečně není rozdíl mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a ostatními zdravotními pojišťovnami z hlediska toho, jak rozdělují peníze, jak postupují podle právních předpisů. Všechny pojišťovny se v tomto směru musí chovat stejně.
Děkuji a prosím tedy o podporu vládního návrhu daného zákona.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Zeptám se pana zpravodaje, jestli má zájem o závěrečné slovo. Není tomu tak. V tom případě návrhy na vrácení či zamítnutí tohoto návrhu nepadly. Takže se budeme zabývat přikázáním výborům k projednání.
Pane poslanče, váš návrh ještě nedošel teď na pořad. (Poslanec Třešňák hovoří mimo mikrofon.) Dostaneme se k němu.
Takže organizační výbor navrhl přikázat tento návrh k projednání výboru pro zdravotnictví jako garančnímu. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak. Takže já asi svolám kolegy do sálu. Žádost o odhlášení nevidím.
Takže zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro přikázání zdravotnímu výboru jako garančnímu. Kdo je proti? Já vám děkuji.
V hlasování číslo 244 je přihlášeno 154 poslanců a poslankyň, pro 140, proti nikdo. Já konstatuji, že tento návrh byl přikázán výboru pro zdravotnictví jako garančnímu výboru.
Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru. Nicméně zazněl návrh na přikázání hospodářskému výboru. Pan poslanec - nemusíte opakovat.
Poslanec Vít Kaňkovský: Takže ještě jednou opakuji návrh, abychom vládní návrh zákona o resortních zdravotních pojišťovnách dali ještě do hospodářského výboru.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Má někdo ještě nějaký jiný návrh na další výbor k přikázání? Pokud tomu tak není, budeme hlasovat.
Já zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro přikázání hospodářskému výboru. Kdo je proti? Já vám děkuji.
V hlasování číslo 245 je přihlášeno 155 poslanců a poslankyň, pro 51, proti 42. Návrh nebyl přijat.
Pokud jsem dobře zaznamenal, tak zazněl návrh na zkrácení lhůty o třicet dnů na třicet dní.
Takže já zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro zkrácení lhůty. Kdo je proti? Já vám děkuji.
V hlasování číslo 246 je přihlášeno 155 poslanců a poslankyň, pro 80, proti 50. Návrh byl přijat.
Tím jsme se vypořádali se všemi záležitostmi tohoto návrhu. Já děkuji navrhovateli i zpravodaji. A vracíme se do bodu
Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:48.