(19.00 hodin)
(pokračuje Šafránková)
Dále chceme zrychlit a zjednodušit proceduru vyloučení z okruhu příjemců dávek ty osoby, které neumožní úřadu práce provést příslušné kontroly v místě bydliště, kde zároveň navrhujeme prodloužení doby, po kterou může být dávka odebrána, a to na délku 12 měsíců.
Také navrhujeme vyloučit z okruhu takzvaně společně posuzovaných osob ty jedince, kteří nemají žádné příjmy, nepracují a ani si práci nehledají, pouze chtějí navýšit své existenční minimum, a tím i výši celkového příjmu rodiny z dávek sociální pomoci. Respektujeme právo jedince nepracovat, ale v tom případě nesmí pobírat přímo či nepřímo ani korunu z veřejných peněz.
A konečně navrhujeme povinnost zahrnout mezi takzvané testované příjmy žadatelů o dávky i příjmy z dávek pěstounské péče, zatím v případech, kdy se jedná o pěstounství v rámci rodiny. Tyto návrhy přitom nesměřují proti občanům ve složité sociální situaci. Chceme jen odstavit od veřejných zdrojů ty, kteří odmítají pracovat, podvádějí a žijí na úkor svých spoluobčanů, kterým se přitom ještě mnohdy nepokrytě vysmívají. To je cesta, kterou v oblasti pomoci v hmotné nouzi chceme a musíme jít. A každou podporu na této cestě vítáme. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak. Nyní vystoupí paní poslankyně Hana Aulická, zatím poslední přihláška. (O slovo se hlásí poslankyně Pastuchová.) Ano a ještě má zájem paní poslankyně Hana Pastuchová. Tak, prosím, máte slovo.
Poslankyně Hana Aulická Jírovcová: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já vím, že už je pozdě, ale já si přece jenom dovolím reagovat prostřednictvím pana předsedajícího na kolegyni Šafránkovou.
Já chápu, že musíte prezentovat svůj program a svůj návrh. Každopádně jsem přesvědčena, že byste nejdřív víceméně měli řešit ten návrh, ke kterému je diskuse. A to si opravdu nemyslím, že vaše vystoupení bylo v této tedy části vhodné. Ale chápu, že prezentace svého programu určitě je důležitá. Ona je otázka, co je potom reálné, anebo ne, a samozřejmě ty další dopady.
My za KSČM podporujeme, aby prošla tato novela pomoci v hmotné nouzi v prvním čtení pana poslance Bauera, respektive dalších jeho kolegů, kteří tento návrh podali. A říkám to proto, že my také ale tímto způsobem reagujeme i na to, co jsme řekli na výboru pro sociální politiku, kdy víceméně šest ministerstev, tedy kromě Ministerstva pro místní rozvoj, do této doby víceméně neiniciovalo 15 opatření boje s chudobou. A jak jste měli možná, nebo máte možná informace z poslední tripartity, 98 %, bylo řečeno, nesplněno, nesplněno, nesplněno. A já myslím, že to je ostuda především v této situaci, a proto podpoříme tento návrh, i když samozřejmě reaguje jenom na opravdu malou část té situace, která v těch především postižených, strukturálně postižených krajích je.
Já si myslím, že jako poslankyně za Ústecký kraj, už nás opravdu nebaví, abychom neustále poslouchali, a myslím, že i v České televizi to bylo včera, jak třeba Mostecko, Litvínovsko je zamořeno štěnicemi. My na to upozorňujeme už několik let. A všem to bylo zatím jedno. Dokonce jsme se dozvěděli i z úst zástupců Ministerstva zdravotnictví, že vlastně štěnice je úplně běžný živočich a že si ho můžete přinést z dovolené. To je sice pravda, ale nás tohleto nezajímá. My chceme řešit situaci, která je opravdu tristní. A to, že se nám vylidňují tyto kraje, to je jenom důsledek toho, že tady zatím nikdo neřešil tuto situaci.
Takže za KSČM jednoznačně podporujeme návrh této novely. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak, nyní se rozhlédnu - ano, tak pan poslanec Sklenák. Prosím, máte slovo.
Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Já vím, že se svým návrhem zůstanu téměř osamocen, ale přesto z hlediska svého svědomí to musím udělat. Navrhuji zamítnutí tohoto návrhu. Ideově s ním zcela zásadně nesouhlasím. Myslím si, že pokud bude schválen, tak v praxi přinese, bych řekl, opačné důsledky, než které zamýšlejí předkladatelé. Ale vnímám podporu v této Sněmovně, vnímám, že pro můj návrh na zamítnutí budou hlasovat jednotliví poslanci. Přesto tento návrh dávám.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak, nyní se rozhlédnu po sále. Ano, má zájem ještě o vystoupení paní zpravodajka Jana Pastuchová. Prosím.
Poslankyně Jana Pastuchová: Já děkuji, také krátce. Jak jsem zmínila při zpravodajské zprávě, novela zákona v hmotné nouzi v minulém období tu byla třikrát, v tomto volebním období za dva roky už je tu počtvrté, tedy sedmkrát za šest let. Takže asi něco je špatně a opravdu je potřeba, aby se nad tím někdo zamyslel a udělal nějakou komplexní změnu.
My za hnutí ANO tento návrh podpoříme, aby prošel do druhého čtení, protože určitě nikdo z nás nechce, aby se zde zneužívaly dávky státní sociální podpory, a možná i víte, že několik pozměňujících návrhů, které tu prošly, právě na zneužívání těchto dávek jsem podala i já.
A tím bych chtěla panu kolegovi, vaším prostřednictvím, pane předsedající, panu kolegovi Ferimu, jestli mě slyší, říct, že si troufám říct, že opoziční okénko, jak říkáte, je zavřené, takže uvidíte, až tady budeme hlasovat, že třeba není. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak, podívám se do sálu, zdali je ještě zájem o nějaké vystoupení v obecné rozpravě. Nikoho nevidím, takže já obecnou rozpravu končím. Táži se na zájem o závěrečná slova. Pan poslanec Jan Bauer za navrhovatele, jestli má zájem? Máte zájem? Nemáte zájem. A paní poslankyně zpravodajka Jana Pastuchová také nemá zájem. Takže přistoupíme k hlasování o návrhu. Já zagonguji, abych svolal poslance tuším na poslední dnešní hlasování. (Gong.) Takže je vidět, že nikdo už nedobíhá do sálu. Žádost o odhlášení také neslyším.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro zamítnutí tohoto návrhu? Kdo je proti zamítnutí tohoto návrhu?
Hlasování pořadové číslo 130: přihlášeno 138 poslanců, pro 14, proti 94. Návrh na zamítnutí byl zamítnut.
Takže budeme hlasovat ještě dále. Nyní se budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání výboru pro sociální politiku jako výboru garančnímu. Já se táži, zdali navrhuje někdo přikázání jinému výboru jako garančnímu.
Žádný návrh nevidím, takže přistoupíme k hlasování o tom, zdali souhlasíte, že garanční výbor bude výbor pro sociální politiku.
Já zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování pořadové číslo 131: přihlášeno 140 poslanců, pro 130, proti žádný. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání výboru pro sociální politiku jako výboru garančnímu.
Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalším výborům, a já se proto táži, zdali má někdo návrh na přikázání dalšímu výboru nebo výborům k projednání. Žádný takový návrh nevidím, takže končím projednávání prvního čtení tohoto návrhu zákona a přeji hezký večer. Uvidíme se zítra v 9.00 hodin.
(Jednání skončilo v 19.08 hodin.)***