(11.50 hodin)
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Následuje faktická poznámka pana předsedy Michálka. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Takže my tady probíráme průser vlády za 250 milionů, a místo toho se tady zase snáší milion výmluv, zavádění, kouřová clona. Ano, chápu to. Asi praktiky, které jsou převzaté z nějaké estébácké minulosti. (Poslanci ANO hučí a buší do lavic.)
A to, jakým způsobem se k takhle zásadnímu dokumentu vyjadřuje ministryně pro místní rozvoj, že řekne na iDNES.cz, nevím, co se v dokumentu píše, a nezajímá mě to - tohle řekne člověk, který je placený za to, že se o to má starat, že má implementovat doporučení, které sem pošle Evropská komise, protože se špatně používají evropské peníze. Vůbec nevím, co tam děláte, paní ministryně, ale myslím si, že to děláte špatně. (Pobavení ve vládní lavici a v lavicích poslanců ANO.)
My jsme jednali na pražském magistrátu v souladu se zákonem. To je rozdíl mezi Piráty, TOP 09, Praha sobě na pražském magistrátu, kteří dodrželi zákon, dodrželi nařízení Evropské unie, a v rozporu s tím, k čemu je nabádal pan premiér Babiš, aby to rovnou hodili někam na internet, tak postupovali legálně a poslali předtím dopis do Bruselu, protože mají povinnost to konzultovat s Evropskou unií. Takže takhle se postupuje v souladu se zákonem. Koukejte na to a učte se to. (Piráti tleskají, poslanci ANO hučí.)
Místopředseda PSP Petr Fiala: Faktická poznámka pana poslance Nachera. Prosím, máte slovo.
Poslanec Patrik Nacher: Mě to přejíždění z levého břehu na pravý jednou zabije. (Pobavení v sále.) Ale ani takhle to nebylo, pane kolego. Nebylo to tak.
První, kdo to chtěl zveřejnit, byl pan primátor Hřib. On řekl, že to chce zveřejnit. A dneska to znova zopakoval. Jediné - jediné - v čem je ta kvalitativní změna, je, že řekl, že bude dál trvat na tom zveřejnění, ale poté, co pošle dotaz Evropské komisi. Takhle to v pondělí, co já jsem tedy viděl a slyšel, nezaznělo. To znamená, první bylo, že pan primátor řekl, že to chce zveřejnit. A pak byla logická reakce premiéra, tak to zveřejněte. Teprve poté přišla ta analýza, která jasně řekla... Mimochodem, teď už odhlédnu od toho, proč tu analýzu nedělal odbor legu, proč to musí dělat externí advokátní kancelář, to si můžou pak všichni domyslet atd. Ale takhle byl ten postup. Takhle byla ta chronologie.
Tak prosím, když už tady nabádáme k přesnosti, tak to dodržujte. Děkuju. (Potlesk několika poslanců ANO.)
Místopředseda PSP Petr Fiala: Faktická poznámka pana předsedy Vojtěcha Filipa, poté s faktickou poznámkou pan předseda Ivan Bartoš. Prosím, máte slovo.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Vážený pane předsedající, členové vlády, paní a pánové, no tak konečně jsme se k něčemu dopracovali, že i Piráti, když pochopili, že by to zveřejnili a vedlo by to k trestnímu stíhání, radši napíšou dopis do toho Bruselu. Takže to je jednoduché. Takže na to počkáme, až to bude veřejně, a budeme se o tom bavit, až to budeme číst. To není žádná výmluva.
Já se spíš ptám, jestliže máme něco udělat, tak musíme udělat něco tady jako zákonodárný sbor a jako sbor, který je kontrolním orgánem vlády. To souhlasím s Miroslavem Kalouskem. A jestli to tak máme udělat, tak se musíme zamyslet nad tím, jestli nám někdo vyčítá zákon o střetu zájmů, který přijala Poslanecká sněmovna v minulém volebním období. No tak ano, jestli tam je něco, co máme předělat, tak to předělejme.
A jestli se někomu nelíbí věci, které jsou v občanském zákoníku - svěřenecké fondy, no tak je předělejme. To je naše právo a taky naše povinnost. Já jsem pro občanský zákoník, pro tu hrůzu, kterou sem předložil Jiří Pospíšil jako tehdejší ministr spravedlnosti, nehlasoval, protože něco tak strašného, co potkalo Českou republiku, jako je současný občanský zákoník, jsme tady opravdu neměli už dlouho. Takový paskvil.
A teď se tedy bavíme o tom, že svěřenecké fondy nestačí. No tak se na to pojďte podívat a budeme to předělávat. Protože to není věcí jednoho střetu zájmů. To je věcí toho, jaké máme zákony, jestli odpovídají tomu, co potřebujeme, aby lidé, kteří vykonávají veřejné funkce, se do takových střetů zájmů nedostávali. Tak jestli tu legislativu máme změnit, tak ji změňme. Ale musí to být po nějaké analýze toho, kam máme dojít, nikoli abychom si tady politicky tlačili trička toho nebo onoho.
Prosím vás, uklidněme se a pracujme, jak máme. (Potlesk poslanců KSČM.)
Místopředseda PSP Petr Fiala: Pan předseda Ivan Bartoš, poté pan poslanec Dominik Feri a pan předseda Kalousek - faktické poznámky. Prosím, máte slovo.
Poslanec Ivan Bartoš: V krátkosti bych zareagoval na pana poslance Nachera. Já kdybych tu zprávu dostal, byl bych nějaký orgán, jako třeba Praha to dostala jako to místo, tak já bych ji zveřejnil. Já jsem četl definici veřejného zájmu. Mám v ruce vyjádření ombudsmanky k předchozí zprávě. Moje rozhodnutí jako Ivana Bartoše by bylo to zveřejnit. Tu vůli mám. Ostatně zde zaznívá třeba i od SPD, že bychom to přece měli chtít, aby to vláda zveřejnila. Takže tady mezi tím, co člověk chce, a tím, co člověk z pozice výkonu své funkce může udělat a jaká případná rizika to nese, což my jsme právní analýzou zjišťovali, jaké právní kroky máme udělat, aby Praha byla na rozdíl tedy v pozici pana premiéra od Evropské unie a Evropské komise důvěryhodným partnerem v komunikaci, vyšlo nám z toho, že je potřeba se dotázat Evropské komise na to, jestli je zde ten veřejný zájem, který můžeme použít. To je ta první věc.
A ta druhá věc k panu předsedovi Filipovi. Já s tím úplně jako souhlasím. Pojďme se bavit o zákonných změnách, změnách zákonů. Máme na to ještě dva roky v tomto složení Poslanecké sněmovny. Ale jsme v situaci, kdy tedy podle závěrů finálního auditu Evropské komise zde máme nějaký stav, který neodpovídá českému právu, evropskému finančnímu nařízení. A my v tomto stavu nemůžeme setrvávat. Ten musíme vyřešit teď. Zda potom navrhneme nějaké změny zákonů, které to do budoucna upraví, víte, jak dlouho prochází zákon Sněmovnou, rok, rok a půl, i když je konsenzuální.
Takže my teď máme nějakou situaci finální po roce přetahování a tu musíme vyřešit. A o to se dnes snažíme. Proto si myslím, že třeba ty kroky a třeba i to usnesení, já doufám, že něco navrhne i KSČM, prostě zde budeme probírat, protože teď řešíme akutní situaci, byť ten bod byl zařazen mimo program, objevil se v momentě, byla to potřeba, když přišly audity, a hlasovala pro to celá Sněmovna.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Pan poslanec Feri s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Dominik Feri: Pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, vážení členové vlády a vážení přátelé kolegové z hnutí ANO, mám pro vás zprávu špatnou až možná blbou, protože už se nebudete moci vymlouvat. Během vašich vystoupení mi pípla notifikace, že novináři z Deníku N již zveřejnili celý audit, a můžete se na něj podívat. Takže si ho prosím přečtěte. A konečně řešme tu pravou otázku, tu podstatu, že nás to prostě poškozuje, že po celém světě vycházejí články o tom, že náš předseda vlády má další průser - omlouvám se přítomným kolegyním. A jediná výmluva, kterou můžete použít, je to, že to je v angličtině. Ale věřím, že tak kompetentní hnutí nebude mít s vytvořením překladu vůbec žádný problém. (Potlesk v pravé části sálu.)
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan předseda Kalousek s faktickou poznámkou, pak budou následovat faktické poznámky pana poslance Plzáka a pana předsedy Filipa. Prosím, máte slovo.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Jedna věc je hádka o zveřejnění, či nezveřejnění. To podle mě není to nejpodstatnější. To podstatné je naše ústavní úloha, která je kontrolní nad vládou. Pan předseda Filip říkal, naší úlohou je kdyžtak změnit zákony. To ano. To je ta úloha zákonodárná. Ale pak je ta úloha kontrolní. A my jsme v situaci, kdy víme, a připomínám, že již před tři čtvrtě rokem jsem říkal z tohoto místa, že se nikdy v minulosti žádné zemi nepovedlo otočit návrh auditního orgánu na stoprocentní korekci, a nepovede se to samozřejmě ani nám, víme, že nás čekají stamilionové korekce, že je to průšvih spojený s naším předsedou vlády. A naším zájmem by mělo být ty škody, které nepochybně nastanou, minimalizovat, nikoli maximalizovat. A to by mělo být úkolem Poslanecké sněmovny, aby svou kontrolní rolí dohlédla na to, že ty škody budou minimalizovány. Ale to byste museli nejdřív férově přiznat ty závěry, které jsou jednoznačné, že tam prostě ty stamilionové korekce jsou. Ale k tomu vy nemáte odvahu ani za hamáček. Vy se vykrucujete a kroutíte jako uličníci, kteří rozbili okno, ale tváří se, že to okno je celý a rozbitý není. Takhle se nikam nedostaneme. Takhle skutečné zájmy České republiky hájit nebudeme a riskujeme, že budou za Českou republiku vystupovat advokáti Agrofertu, nikoliv zástupci České republiky.***