(Jednání zahájeno ve 14.30 hodin.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Vážený pane premiére, vážení členové vlády, vážení páni poslanci, vážené paní poslankyně, budeme pokračovat v dnešním odpoledním jednání. Než otevřu další bod, seznámím vás s omluvenkami. Omlouvá se paní poslankyně Kozlová mezi 14.30 a 18. hodinou z důvodu návštěvy lékaře, omlouvá se pan poslanec Zlesák od 14.30 do konce jednacího dne z pracovních důvodů, omlouvá se pan poslanec Petrtýl z odpoledního jednání do konce jednacího dne z pracovních důvodů, omlouvá se paní poslankyně Dražilová od 14.30 do konce jednacího dne z pracovních důvodů, omlouvá se pan poslanec Jurečka od 14.30 do konce jednacího dne a zítra, v pátek 6. prosince, z celého jednacího dne z pracovních důvodů, omlouvá se paní poslankyně Brzobohatá od 14.30 do konce jednacího dne, omlouvá se paní poslankyně Balaštíková od 14.30 do konce jednacího dne z pracovních důvodů, omlouvá se pan poslanec Strýček od 14.30 do konce jednacího dne z pracovních důvodů, omlouvá se pan poslanec Kytýr mezi 14.30 a 18. hodinou z pracovních důvodů, omlouvá se pan poslanec Pour od 14 hodin do konce jednacího dne z pracovních důvodů, omlouvá se paní poslankyně Aulická dnes od 14.30 do konce jednacího dne a zítra po celý den ze zdravotních důvodů, omlouvá se pan poslanec Nacher od 14.30 do 21. hodiny z důvodu jednání ve volebním kraji, omlouvá se pan poslanec Janda od 14.30 do konce jednacího dne z pracovních důvodů, omlouvá se pan poslanec Bartoš od 14.30 do konce jednacího dne z pracovních důvodů, omlouvá se pan poslanec Králíček mezi 17. a 20. hodinou z pracovních důvodů, omlouvá se pan poslanec Farský mezi 14.30 a 18. hodinou z rodinných důvodů.

 

Nyní otevírám další bod, což jsou

 

292.
Ústní interpelace

Nejdříve jsou to ústní interpelace určené předsedovi vlády České republiky či vládě České republiky jako celku, a poté ostatním členům vlády. Dnes bylo za účasti ověřovatelů vylosováno pořadí poslanců, v němž budou vystupovat a podávat ústní interpelace nejdříve na předsedu vlády Andreje Babiše, kterého mezi námi vítám, či na vládu České republiky jako celek, a to v čase od 14.30 do 16 hodin, na ostatní členy vlády pak od 16 do 18 hodin. Seznamy poslanců podle vylosovaného pořadí vám byly rozdány do lavic.

Upozorňuji všechny poslance a interpelované členy vlády, že po vyčerpání interpelací na předsedu vlády Andreje Babiše - a máme pouze dvě, takže to bude rychlé - bude ihned zahájen blok interpelací na ostatní členy vlády.

A nyní dávám slovo paní poslankyni Zahradníkové, která bude interpelovat pana premiéra ve věci Istanbulské úmluvy, připraví se paní poslankyně Kovářová. Prosím.

 

Poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková: Hezký dobrý den, vážené dámy a pánové. Vážený pane premiére, interpeluji vás z důvodu vládou zamýšlené ratifikace Istanbulské úmluvy. Jak jistě tady všichni víme, v české společnosti a mediálním prostoru se téma Istanbulské smlouvy probírá už minimálně rok. Já sama za sebe jsem svůj negativní postoj k tomu vyjádřila již několikrát. Nicméně to téma neustále není jednoznačně vyřešené a neustále se mě naši voliči na něj ptají.

Takže na rozdíl od vládní zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové si nemyslím, že tento dokument primárně spočívá v boji proti domácímu sexuálnímu násilí na ženách v naší zemi. Pokud by tomu tak bylo, skutečně nerozumím názvům jednotlivých pasáží úmluvy - migrace a azyl, žádosti o azyl z důvodu genderu, azylová řízení, občanskoprávní důsledky nucených sňatků, nucený sňatek, mrzačení ženských pohlavních orgánů, nepřijatelné ospravedlňování trestných činů včetně trestných činů ve jménu cti. Připravujete snad občany na masivní migraci z muslimských zemí, kde jsou nucené sňatky, vraždy ze cti či zmrzačení ženských pohlavních orgánů běžnou rutinou?

V neposlední řadě jistě nejenom mě znepokojuje vliv genderové ideologie na celé vyznění Istanbulské úmluvy. Například v článku 14 se přímo píše o nutnosti zahrnout aspekty této ideologie do školních osnov. Jako by už nyní nebylo na školách dosti indoktrinace. Zkrátka a dobře, Istanbulská úmluva ve skutečnosti usiluje o další rozvolnění našeho azylového systému, zasahuje do práv rodičů, posiluje úlohu genderové ideologie na půdě vzdělávacích institucí i celé společnosti (upozornění na čas), ale i v samotné oblasti domácího násilí přináší pouze snadnou zneužitelnost navrhovaných opatření.

Pane premiére, chcete opravdu Istanbulskou úmluvu ratifikovat? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji a prosím pana premiéra o odpověď.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Dobrý den, dámy a pánové. Já vás paní poslankyně, poprosím o chvilku trpělivosti. Já jsem se těšil na interpelace. Ještě před chvílí byly tři, a už jsou jenom dvě, to je strašný. Slíbil jsem, že přijdu, jsem tady, a nic, nepřišli do práce. No, hned k tomu přejdu, v podstatě s vámi souhlasím.

Prosím vás, dnes byla schůze o údajném střetu zájmů nějakého Babiše. Babiš nemá žádný střet zájmů a nic se nebude vracet. Znovu mě čeká Česká televize, a tady média stále lžou a opakují, že se něco bude vracet. Já jsem strašně rád tedy, že Magistrát Prahy - a tady byla ta naděje, že pan pirát Kopřiva přijde, ale on tu interpelaci stáhl, to mě strašně mrzí. Protože pan pirát Kopřiva vlastně chce ode mě věc, kterou vlastně bych měl porušit nějaká pravidla -

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Pane premiére, já bych vás požádal, abyste se věnoval interpelaci, která byla vznesena.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: - a dneska na té tiskové konferenci magistrátu vlastně došlo i k roztržce mezi koaličními partnery, protože pan primátor Hřib chce zveřejnit něco v rozporu s pravidly Evropské komise. A dokonce pan Čižinský prohlásil, že pokud chceme, aby premiér respektoval pravidla Evropské unie, tak bychom je měli respektovat také.

Dneska byla mimořádná schůze a paní Dostálová nedostala slovo vůbec, nedali jí slovo. Takže opozice svolá schůzi kvůli střetu zájmů a paní ministryně nemá možnost to vysvětlit. Takže třikrát vlastně musela vystupovat a nedostala slovo. Tak já nechápu -

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Pane premiére, já bych vás znovu vyzval, abyste se věnoval interpelaci a otázce, která byla položena.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Takže já vůbec nechápu, proč vlastně Piráti řeší střet zájmů. Ale potom jsem na to přišel, protože paní Marvanová si stěžovala, že vlastně Piráti to pustili tomu antibabišovskému Deníku N - to je čistě antibabiš. Ti to zveřejnili. Piráti jim to hodili a topka si stěžovala, že - my chceme taky zprávu, my chceme taky dělat PR proti Babišovi. Neuvěřitelný. Toto jsou naše média. Takže -

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Pane premiére, já vás musím znovu vyzvat, abyste se věnoval věci Istanbulské úmluvy, nebo vám budu nucen odejmout slovo.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Takže já bych chtěl jenom říct, prosím vás, že dneska komisař Johannes Hahn výboru pro rozpočtovou kontrolu řekl: Musíme postupovat standardně a dodržovat pravidla hry, pokud to sami chceme po členských státech. K obsahu auditu se nyní nemohu vyjádřit, finální zpráva byla odeslána do České republiky a ta se k ní nyní může vyjádřit.

Takže není to konec, vážená média. Proces auditu ale není uzavřen, ještě může dojít ke slyšení obou stran. (Mpř. Pikal: Pane premiére, já vás...)

Pan předsedající se chová jak Česká televize. Faltýnkovi taky nechtěli dát slovo, když jsme chtěli (nesrozumitelné) 26 miliard (nesrozumitelné) opozice prošustrovala definitivně a psychopat Wagenknecht 800 milionů. (Bouchání do lavic z řad Pirátů.)

Takže pan komisař Hahn - ***
Přihlásit/registrovat se do ISP