(11.00 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Ptám se, jestli - tak, už se neptám pana ministra, protože dodatečné odpovědi nemohu připustit, je 11 hodin. A paní poslankyně nenavrhovala odmítnutí interpelace, nemáme ani co k hlasování. Uzavírám bod písemné interpelace. Skončili jsme odpovědí pana ministra zdravotnictví na interpelaci paní poslankyně Richterové.

Pokračovat budeme podle pevně zařazených bodů, pokud ovšem se někdo nehlásí do rozpravy, kterou mohu v 11 hodin ve čtvrtek otevřít ke změně programu. Pokud tomu tak není, budeme se řídit pevně zařazenými body. Prvním bodem je bod číslo 290, to je sněmovní dokument 4100 - hospodaření poslaneckých klubů na rok 2020. A pokračují body 229, 230, 231, 232, 233, a to jsou petice, doporučení veřejného ochránce práv a činnost veřejného ochránce práv. Tolik tedy k tomu a předám řízení schůze.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Dobrý den. Paní poslankyně Majerová Zahradníková hlasuje s náhradní kartou číslo 15.

 

Protože nezazněly návrhy na změnu schváleného pořadu schůze, budeme se věnovat bodu číslo

 

290.
Návrh Pravidel hospodaření poslaneckých klubů pro rok 2020
/sněmovní dokument 4100/

Prosím pověřeného člena organizačního výboru, pana poslance Jana Richtera, aby se ujal slova a předložený sněmovní dokument uvedl. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Richter: Děkuji, pane předsedající. Pěkné dopoledne, vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, páni poslanci. Dovolte mi, abych předložil rozhodnutí organizačního výboru z jeho schůze číslo 51 ze dne 9. ledna 2020. Tento bod projednal a doporučil Poslanecké sněmovně přijmout usnesení, které je obsaženo ve sněmovním dokumentu číslo 4100.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Otevírám rozpravu všeobecnou. Do všeobecné rozpravy se nikdo nehlásí. Končím všeobecnou rozpravu. Hlásíte se, pane předsedo ještě, s přednostním právem. Tak, prosím. Ještě jsem neotevřel podrobnou, máte slovo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, já nechci doplňovat ta pravidla, která jsou předložena na rok 2020. Víceméně chtěl jsem avizovat, že bychom se měli zasadit o nějaké zprůhlednění financování peněz poslaneckých klubů, případně Kanceláře Poslanecké sněmovny, těch výdajů, tak jako už to běží na některých ministerstvech. Máme rozklikávací rozpočty a tak dále. Ale vzhledem k tomu, že to bude vyžadovat nějakou infrastrukturu, tak jsem to spíš chtěl avizovat jako podnět pro komisi pro fungování Poslanecké sněmovny, aby to připravila případně na příští rok, pokud bychom to mohli posunout tím směrem k transparentnějšímu hospodaření.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. A nyní otevírám podrobnou rozpravu. Do podrobné rozpravy se hlásí pan poslanec Ferjenčík. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo. Já se omlouvám za takovou miniaturní vsuvku. Chtěl jsem jenom poděkovat panu kancléři za to, že rozklikávací rozpočet Sněmovny už existuje. Takže tuhle novinku se nám podařilo v uplynulém roce zavést.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Další zájem o vystoupení v podrobné rozpravě nevidím, podrobnou rozpravu končím. Zájem o závěrečné slovo není.

Budeme hlasovat o usnesení. Já bych prosil pana zpravodaje, kdyby nás seznámil s návrhem usnesení. Děkuji.

 

Poslanec Jan Richter: Děkuji. Usnesení zní: "Poslanecká sněmovna schvaluje pravidla hospodaření poslaneckých klubů pro rok 2020 s výší příspěvků měsíčně: pevná částka na kluby ve výši 24 500 korun, variabilní částka na člena klubu vládní strany ve výši 5 314 korun a variabilní částka na člena klubu nevládní strany ve výši 6 908 korun, kde je využit koeficient 1,3." Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Já jsem mezi tím přivolal poslance a poslankyně do sálu, můžeme tedy zahájit hlasování.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 68, přihlášeno 140 poslanců, pro 132, proti nikdo. Konstatuji, že návrh usnesení byl schválen.

 

Další bod, kterým se budeme zabývat, je bod číslo

 

229.
Zpráva o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR,
jejich obsahu a způsobu vyřízení za období od 1. 1. 2018 do 30. 6. 2018
/sněmovní tisk 266/

Paní předsedkyně petičního výboru Helena Válková už je připravena. Prosím ji, aby předloženou zprávu uvedla.

 

Poslankyně Helena Válková: Děkuji, pane místopředsedo. Milé kolegyně, milí kolegové, nevím, jak upoutat vaši pozornost k bodu, který většinou vaši pozornost moc neupoutává. Jsou to petice, které jsme na petičním výboru projednali. Až zjistíte data nebo si poslechnete data, kterých se týkají, tak samozřejmě se vám může zdát, že to je obsoletní. Obsoletní to není, protože jsou to stížnosti, problémy, otázky, které zajímají naše občany a ke kterým se sbíralo někdy hodně podpisů, deset tisíc a více, a bylo k tomu konáno veřejné slyšení, někdy méně podpisů a projednávali jsme to na petičním výboru jiným způsobem.

Takže nejdříve je to sněmovní tisk 266, který se týká období 1. ledna 2018 až 30. 6. 2018. Celkem za dobu toho půl roku bylo doručeno Poslanecké sněmovně 22 petic, ve kterých podpořilo žádosti o otázky veřejného zájmu nebo jiného - máte to i v tom tisku popsáno - obecně společenského zájmu, to znamená otázky, které zajímaly více občanů, celkem 170 071 petentů... (Odmlka pro velký hluk.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Dámy a pánové, prosím o klid, aby ti, kteří mají zájem slyšet zprávu o peticích, tu možnost měli. Děkuji vám. Prosím, pokračujte.

 

Poslankyně Helena Válková: Děkuji. Pokud jde o ty jednotlivé petice, které jste dostali v tom sněmovním tisku, já je nebudu celé číst, pokud si Sněmovna nebude přát. Pokud si bude přát, tak ta zpráva o peticích dala poměrně dost práce a velmi ráda vám ji přečtu.

Celkem si myslím, že pro vás je asi důležité, kolik z nich se vyřídilo z těch 22 v tom pololetí a kolik se přesunulo do dalšího pololetí. Čili polovinu, 11, se podařilo vyřídit ať už veřejným slyšením, nebo způsobem, kdy jsme s petenty jednali, anebo že jsme postoupili jejich stížnosti k vyřízení kompetentním orgánům. Těch 11 neznamená, že bychom se jimi nezabývali, ale přesunuli jsme je na další pololetí, kde se vyřídily. Takže v současné době tyto staré petice nemáme a máme všechno vyřízené.

Takže já teď jenom přečtu petice, abychom dostáli i těm formálním pravidlům, pokud jde o názvy, které vyjadřují obsah, nikoliv přesně nadpis té petice. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP