(19.40 hodin)

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Protože nebyl přijat, hlasujeme G - paní poslankyně Pekarová Adamová, taktéž navýšení 80 %. Bez vyjádření.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Stanovisko ministerstva? (Nesouhlasné.) Děkuji.

Zahájil jsem hlasování číslo 40. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

V hlasování číslo 40 bylo přihlášeno 98 poslanců a poslankyň, pro 43, proti 1. Návrh byl zamítnut.

 

Já slyším ze sálu, že je nesouhlas s tím, že hlasujeme tři stejné návrhy, ale proceduru jsme schválili. Prosím další návrh.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Další budeme hlasovat F římská jedna (?) a F římská III - pan poslanec Bauer, navýšení na 15 let. Nesouhlas.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Stanovisko ministerstva? (Nesouhlasné.) Děkuji.

Zahájil jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

hlasování číslo 41 je přihlášeno 98 poslanců a poslankyň, pro 40, proti 40. Návrh byl zamítnut. Prosím další návrh.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Nyní budeme hlasovat C3, který načetl pan poslanec Bartoš, OSVČ 15 let. Nesouhlasné.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Stanovisko ministerstva? (Nesouhlasné.)

Zahájil jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

hlasování číslo 42 bylo přihlášeno 98 poslanců a poslankyň, pro 41, proti 35. Návrh nebyl přijat. Prosím další návrh.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Nyní budeme hlasovat E4 - pan poslanec Jurečka, OSVČ 770 korun na den. Nesouhlasné.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Stanovisko ministerstva? (Nesouhlasné.)

Zahájil jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

hlasování číslo 43 bylo přihlášeno 98 poslanců a poslankyň, pro 43, proti 41. Návrh nebyl přijat. Prosím další návrh.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Nyní budeme hlasovat D paní poslankyně Šafránkové, rozšíření okruhu osob o prarodiče, babičky, dědečky. Nesouhlas.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Stanovisko ministerstva? (Nesouhlasné.)

Zahájil jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

hlasování číslo 44 je přihlášeno 98 poslanců a poslankyň, pro 45, proti 40. Návrh nebyl přijat. Prosím další návrh.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Nyní budeme hlasovat E3 - pan poslanec Jurečka, kde se navrhuje, aby pečující osoby měly nárok na ošetřovné i tehdy, pokud se rodiče dítěte dohodnou, že dítě do mateřské školy po dobu trvání mimořádných opatření nebude docházet např. z preventivních důvodů, a že po dobu trvání mimořádného opatření není předškolní vzdělávání povinné. Nesouhlas.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Stanovisko ministerstva? (Nesouhlasné.) Děkuji.

Zahájil jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

hlasování číslo 45 je přihlášeno 98 poslanců a poslankyň, pro 43, proti 47. Návrh nebyl přijat. Prosím další návrh.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Nyní budeme hlasovat E5 - pan poslanec Jurečka a týká se to vojáků, pozměňovací návrh ohledně vojáků, jestli to takhle stačí kolegům. (Bez námitek.) Nesouhlas.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Stanovisko ministerstva? (Nesouhlasné.) Děkuji.

Zahájil jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

hlasování číslo 46 je přihlášeno 98 poslanců a poslankyň, pro 18, proti 43. Návrh nebyl přijat. To by měly být všechny návrhy.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Nyní jsme vyčerpali všechny pozměňující návrhy a měli bychom hlasovat o návrhu zákona jako celku.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Ano, já přednesu usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona o některých úpravách v sociálním zabezpečení v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii v roce 2020, podle sněmovního tisku 784, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou.

Já zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

hlasování číslo 47 je přihlášeno 98 poslanců a poslankyň, pro 97, proti nikdo. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas a děkuji zpravodajce i navrhovateli. (Zpravodajka děkuje.)

 

Pan poslanec se hlásí s přednostním právem.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Já bych chtěl, kolegyně, kolegové, poděkovat, ale na druhou stranu vyjádřit určitou lítost nad tím, že se nakonec nepodařilo, byť to tady bylo třikrát v různé formě navrhováno, zvýšit to ošetřovné u zaměstnanců na těch 80 %, to stejné u lidí, kteří mají DPP, DPČ, je to několik desítek tisíc lidí, a ani to, že jsme nepodpořili podporu živnostníkům. Mě to mrzí, protože ano, těmto lidem nebude v příštích týdnech líp. Je to škoda a já doufám, že se to podaří co nejdříve. Já bych rád, aby vláda ten návrh přinesla klidně příští týden nebo přespříští, protože ta situace teď pro lidi bude velmi těžká.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A já v tuto chvíli končím tento bod. Paní ministryně má samozřejmě možnost vystoupit s přednostním právem.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Já bych na to chtěla zareagovat. Já bych chtěla upozornit, že doposud jsme měli ošetřovné 9 dnů. Nyní prodlužujeme na celou dobu trvání zavření škol. To může trvat týdny a dlouhé měsíce. Já chci upozornit, že se nejedná o 60 %, ale o 60 % redukovaného vyměřovacího základu. To znamená, jak jsme si říkali, u mzdy do 25 tisíc je to v podstatě 70 % nebo více. A je důležité říci, že Ministerstvo práce a sociálních věcí velmi pečlivě sleduje příjmovou situaci domácností, a pokud zjistíme že dochází ke značnému propadu příjmů rodin, který nejsou schopné zvládnout, tak to navrhneme jako vláda. Ale také je potřeba říci, že jsme nastartovali program Antivirus a prioritou je teď záchrana pracovních míst. V příštích měsících ten program bude stát desítky miliard korun. A jestli se máme rozhodovat mezi vyšším ošetřovným pro rodiny - a ta rozhodování jsou těžká - nebo záchranou pracovních míst a nastartováním této ekonomiky, tak vás prosím, abychom byli v tomto jednotní. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Pan předseda Stanjura se také hlásí s přednostním právem. Prosím.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Kdyby paní ministryně nespustila politickou debatu, tak jsme mohli být u dalšího zákona, ale budiž. Buďme jednotní. Jsme na jedné lodi. Mysleme všichni pozitivně a stejně...

Ani jeden návrh opozice neprošel. Ani jeden! Tak jsme na té jedné lodi. (Ministryně namítá mimo mikrofon.) Ne, dva návrhy - poslance za sociální demokracii a poslankyně z hnutí ANO. To není ani jeden opoziční. Ano, dva návrhy vládních poslanců prošly. Ale já je nekritizuji, my jsme je podpořili. Na rozdíl od vás. My jsme posuzovali návrhy podle obsahu, a ne podle toho, kdo to navrhl. Buďme na jedné lodi. Buďme jednotní. Ale hlasujte pouze pro vládní návrhy! Děkujeme pěkně. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Paní poslankyně Pekarová Adamová se také přihlásila s přednostním právem. Prosím.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Mě také paní ministryně vyprovokovala k reakci, protože tady se dává "buď, anebo", a to mezi zachováním pracovních míst, anebo pomocí rodinám, které se nezaviněně (s důrazem) dostaly do té situace a které budou mnoho týdnů - 9 dnů srovnávat s těmi mnoha týdny - možná měsíců opravdu závislé na této dávce. Tak pokud chceme dávat "buď, anebo", tak já vám dám, paní ministryně, jeden tip. Třeba takové slevy na jízdné můžete prostě zrušit a tyto peníze alokovat těm rodinám, a to už teď. A můžete jim skutečně pomoci překlenout ty nejhorší okamžiky a nečekat, až budou muset chodit na pracovní úřady žádat o dávky hmotné nouze. (Potlesk zprava.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP