(20.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Nyní se s přednostním právem hlásil pan místopředseda Sněmovny Fiala. Poté pan předseda Vondráček.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Dámy a pánové, já chci jenom konstatovat, že se pohybujeme ve specifické situaci. Všechno, co děláme, je na hraně zákonů a Ústavy a obstojí to jenom tehdy, pokud se domlouváme a postupujeme nějak rozumně. Za sebe říkám, že o této věci, o tomto postupu, jsem nebyl informován ani jako místopředseda Poslanecké sněmovny, ani jako předseda Občanské demokratické strany. Považuji to za vrcholně nekorektní a nebezpečné a doporučuji, abychom se této věci dál nevěnovali. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Mám tady ještě nějaké přihlášky s přednostními právy. Takže prosím.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Já bych chtěl poděkovat, za prvé, protože celý dnešní den byl v poměrně dělné, konstruktivní a slušné atmosféře. Můžu říct, že za těch šest let si snad takovou schůzi nepamatuji. Takže to je poděkování. Ale na druhou stranu musím říct, že mě teď mrzí ten závěr, kdy tady byla před zhruba hodinou přestávka na půlhodinu na projednání před třetím čtením, kdy si to tady vedení Sněmovny plus grémium mohly říci a mohli jsme se dohodnout na tom postupu.

Za nás za KDU-ČSL říkám, fakt nemáme žádný problém, když přijde pozvánka na další schůzi v rámci legislativní nouze sem přijít. Ale z hlediska procesního mně to úplně logiku teď nedává.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní pan předseda Vondráček, poté pan místopředseda Filip.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Vážení přátelé, vážené kolegyně, kolegové, nedělejme z toho víc, než to je, prosím vás. Nenazývejme to něčím, čím to není. Já bych se trošku chtěl ohradit proti tomu, jestli je něco korektní, nebo nekorektní. Je demokratické, že kdokoli v této Poslanecké sněmovně včetně předsedy může něco navrhnout. A já vám s dovolením přečtu to ustanovení: "Předseda klubu nebo předsedající mohou navrhnout přerušení schůze Sněmovny. O takovém návrhu rozhodne Sněmovna bez rozpravy." Ta možnost tady je.

Ta motivace byla úplně jednoduchá. Prosím vás, kdybychom mohli zůstat v klidu. Motivace je jedna: Máme zde nouzový stav, máme stav legislativní nouze. Jediná motivace byla zjednodušit si proces a nechat v běhu tuto schůzi a řešit všechno v rámci jedné schůze. Pro mě procesně je úplně jedno, když jako předseda zkrátka svolám jako novou schůzi. Ale mohli jsme mít jednu kompletní schůzi na celou legislativní nouzi. Proto jsem to navrhl a o tom by se mělo hlasovat. A v téhle Sněmovně, doufám, ještě každý může podle jednacího řádu navrhovat to, co mu jednací řád umožňuje. Je to můj právní názor, za kterým si stojím.

Myslím, že ta vlna, která se tu zvedla, je úplně zbytečná. Navíc je to opravdu jenom formální věc. Jestliže je to pro vás takový problém, beru ten návrh zpět a já vám svolám novou schůzi. Ale považuji to opravdu za zbytečné. považuji to za nepochopení toho návrhu. A některé reakce kolegů mimo mikrofon považuji za mimořádně nevhodné. (Potlesk části poslanců.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Je zde vzetí návrhu zpět, jestli jsem to dobře zaznamenal. Pan místopředseda Filip svoji přihlášku stahuje. Pan místopředseda Fiala nyní. Prosím.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Samozřejmě, pane předsedo Poslanecké sněmovny prostřednictvím pana předsedajícího, každý z nás může navrhnout, co chce, a můžeme o tom hlasovat. Ale pak nemějme plné řeči o tom, jak postupujeme společně, jak se na všem domlouváme a jak ladíme to, jak ta schůze bude probíhat. Toto prostě nebylo s nikým domluveno a i to vyvolává reakci, kterou tady vidíte. Já děkuji za to, že ten návrh stahujete, považuji to za správné. A příště postupujme skutečně společně.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Návrh je stažen, takže v tuto chvíli již není co dalšího řešit. Schůze je vyčerpána a já ji tedy končím. A jak se stanoveno ve stavu legislativní nouze, vám nesdělím, kdy se příště sejdeme. To vám sdělí předseda v příští pozvánce.

 

(Schůze skončila ve 20.44 hodin.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP