(19.00 hodin)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vás vidím, pane předsedo. Dobrý večer. Přednostní právo, pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji, pane předsedo. Kolegové mi radili, abych řekl, že jsem osel, já to tentokrát neřeknu, protože za to nemůžu. Hlasoval jsem proti, na sjetině mám pro. Nezpochybňuji hlasování, uvádím to pro zvukový záznam. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Ano, děkuji. My tedy budeme pokračovat ve schváleném pořadu. Na řadě je bod

 

12.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 159/1999 Sb.,
o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností
v oblasti cestovního ruchu, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 814/ - zkrácené jednání

Před projednáním tohoto vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 814, bychom měli podle § 99 odst. 5 posoudit, zda jsou podmínky pro projednání zmíněného návrhu zákona ve zkráceném řízení. Já k tomuto otevírám rozpravu, do které se z místa hlásí pan poslanec Benda. Máte slovo. (V sále je hluk.) Poprosím o klid v sále! Děkuji.

 

Poslanec Marek Benda: Vážený pane předsedo, vážená paní ministryně, vážené dámy, vážení pánové, já jsem vstřícnost sama, minulou schůzi, tuto schůzi, všechno chápu. Ale opravdu mi můžete vysvětlit, co má tisk 814 společného s koronavirovou krizí? Může mi někdo vysvětlit, proč se toto projednává ve zkráceném řízení? Proč se toto má projednávat v nouzovém stavu? Je to prostě problém, který se tady dva roky měl řešit, možná tři. Řešení jsme úplně přesně nevěděli, diskuse probíhaly všude, a teď prostě Ministerstvo pro místní rozvoj má pocit, že musí něco udělat, tak přinese řešení Airbnb, a upřímně řečeno za situace, kdy Airbnb je vyřešeno. A na několik let je vyřešeno! Na několik let je vyřešeno.

Jestli máme opravdu pocit, že první, co uděláme v pouštění opatření, o kterých vláda tak nerada mluví, že sem začneme pouštět zahraniční turisty, zejména tedy třeba z Číny, tak jsme se úplně zbláznili, což věřím, že tomu tak není, takže pak to pokládám za naprosto zbytné.

Když si vezmete jenom tu důvodovou zprávu, tam není ani jedno jediné slovíčko, proč by to mělo něco společného s dnešní krizí. Tam je obecný úvod, který napsala ministerstva do všech zákonů - máme krizi, bude problém, pak samozřejmě zdůvodnění celého tisku a na konci požadujeme projednání v nouzovém stavu na základě výše uvedených důvodů.

Mám pocit, že si ze mě fakt někdo dělá trochu legraci. A jestli si něco opravdu nezaslouží projednat v nouzovém stavu, tak je to tisk 814. Takže já doporučuji, abychom pro ten nouzový stav nehlasovali.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Do rozpravy paní ministryně, poté s přednostním právem pan předseda Stanjura.

 

Ministryně pro místní rozvoj ČR Klára Dostálová Já děkuji za slovo. Možná skutečně uznávám, že je potřeba to vysvětlit. Na druhou stranu k panu kolegovi - Airbnb tady skutečně nevyužívají zejména Číňané. Airbnb využívají zejména turisté ze zemí Evropské unie. A proč je to důležité, je z důvodu chytré karantény. Prostě my skutečně začneme ta opatření nějakým způsobem řešit a lidé, kteří sem začnou cestovat, budou znovu využívat služeb Airbnb. A já myslím, že už tu zkušenost s koronavirem máme, jak jsme nemohli dohledat ty lidi, kteří v rámci sdílené ekonomiky byli. A tito lidé, protože bohužel samozřejmě mnozí pronajímatelé jsou v šedé zóně, nevedou knihu ubytovaných, a celý ten návrh je jenom o tom, na čem jsme se v podstatě shodli i na naší poslanecké skupině, to znamená, aby se sdílela data s tou platformou, to znamená, kdo ubytovává a koho, a tato data aby byla povinna tato platforma sdílet s českými orgány prostřednictvím živnostenských úřadů, které je následně můžou poskytnout cizinecké policii nebo hygieně. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. S přednostním právem pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Kdybych po tom vysvětlení měl použít legendární hlášku z oblíbeného českého filmu: "Musíte se zlepšit, pane správce." To bylo fakt slabé.

Fakt si myslíme, že za týden, za dva, za tři, za čtyři sem začnou jezdit turisté z Evropy? Kdo si to tady myslí, ať hlasuje pro to, že je potřeba to projednávat ve stavu legislativní nouze. Když už to chcete řešit, a já nezpochybňuji, že je nějaká dohoda poslanecké skupiny, ale nezneužívejte nouzový stav, nechte nás jednat o nájemcích bytů. To tady budeme ve dvě ráno hlasovat o nájemcích, protože teď řešíte neexistující problém? Anebo, paní ministryně, přijďte sem a řekněte úplně vážně: já jsem přesvědčena, že do tří týdnů otevře vláda hranice a první týden přijede 10 tisíc turistů, kteří se ubytují, a druhý týden dalších 10 tisíc a 20 tisíc, a proto to potřebujeme vědět! Chytrá karanténa ještě nezačala a vy už řešíte v Airbnb chytrou karanténu! (Velmi důrazně.)

Musím se mírnit, abych měl k tomuhle dobrý slovník, protože fakt tady jednáme deset hodin, máme před sebou ještě pět, nebo možná šest mnohem důležitějších zákonů, a teď se tady budeme o tomhle dohadovat? My vám to nepustíme zadarmo. Fakt ne. Protože je to fakt blbost! Tak nás nezdržujte prosím tímto návrhem zákona. A kdyžtak si ho dejte jako úplně poslední bod. A kdo chce, ať si tady v noci řeší problém, který neexistuje! Nebo chceme radši řešit nájmy? My chceme radši řešit nájmy. To se týká našich občanů, kteří tady žijí včera, dneska, zítra.

Já jsem měl pocit, paní ministryně, že jste chtěla taky něco přinést, aby MMR nebylo obviněno, že tu nic v tom krizovém stavu nemá. To je jediný důvod, proč to chápu. Mezitím jste už vymysleli něco jiného, potřebnějšího, tak to klidně můžete vyhodit. A když je to tak důležité, tak to přineste 21. dubna. Když Sněmovnu na řádné schůzi přesvědčíte, že to budeme projednávat, tak to můžeme projednat hned ten týden od 21. dubna, můžeme to prohnat prvním čtením. A stoprocentně i kdyby vám to Senát vrátil, i kdyby vám to prezident vrátil, tak to bude mnohem dřív, než začnou jezdit turisté.

Takže poprosím kolegyně a kolegy, protože my to teď máme v rukou, ne paní ministryně, odmítněme teď to první hlasování, nechme to na řádnou schůzi, tam si o tom normálně věcně promluvme bez toho časového tlaku. Máme dneska důležitější návrhy zákonů.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: S přednostním právem pan předseda Michálek.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Já nechci, aby to tady vyznívalo, že se v rámci opozice hádáme, ale třeba opravdu ten návrh na odklad těch cigaret, to je ta důležitější věc, kterou byste tady radši řešili, co jste předložili minule? Já jsem naopak rád, a musím se tady zastat paní ministryně, že jsme se konečně dostali k tomu, že tady řešíme zásadní problém Airbnb, o kterém vláda už od dob Sobotky věděla, a nic s tím nedělali, a teď tady konečně máme návrh zákona, který to nějakým způsobem posune. Já neříkám, že to je dokonalé, ale předkládal jsem to tady já, pak to předložila Praha, teď to předložilo ministerstvo, takže já za to děkuji.

A zákaz cestování skončí, a skončí brzo. Já se na to těším. A my na tu dobu musíme být připraveni. A můžeme říct, že na to budeme připraveni v okamžiku, kdy tady budeme mít pět nebo deset tisíc nelegálních provozoven, o kterých nevíme, po celé republice, kde se může ubytovat kdokoliv jakkoliv, aniž by byl kdekoliv hlášen, aniž by bylo možné dohledat, že hlásí cizince podle cizineckého zákona, aniž by vedl knihu hostů? To není přece spravedlivé oproti normálním hoteliérům. A když tady chceme spustit rychle chytrou karanténu, která je předpokladem toho, aby se obnovilo hospodářství, tak to vyžaduje prostě připravit i ty jednotlivé informační systémy a mít kontrolu nad tím, že tady není to nelegální podnikání v takovém širokém rozsahu, jako to tady bylo za Airbnb. A Airbnb - lidi z Airbnb odmítali dávat informace o těch ubytovatelích, o těch podnikatelích. Těch se to týká. Tento zákon se vůbec netýká ubytovaných hostů a vůbec nezasahuje do jejich soukromí.

Takže já naopak oceňuji to, že ministerstvo s tímto problémem pohnulo. Za to máme velké poděkování a já to projednání ve stavu legislativní nouze podpořím. Určitě je to důležitější než cigarety.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. A vidím, že chce reagovat pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Pro pana předsedu poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka. Nešlo o cigarety, šlo o drobné české trafikanty. To jsou zločinci, že prodávají cigarety? Těm jsme chtěli pomoct. Chtěli jsme ušetřit peníze státu, aby nemusel zbytečně vracet spotřební daň z tabáku. Tak tady nemluvte o cigaretách. Bavili jsme se o měsíčním odkladu toho, aby stát nemusel vracet tak vysokou spotřební daň z tabákových výrobků. Ano, vy jste to nepodpořili, já to respektuji. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP