(22.40 hodin)
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 120 přihlášeno 100 poslanců, pro 84, proti žádný. Návrh usnesení byl přijat. Prosím.
Poslankyně Miloslava Vostrá: Za čtvrté: "určila dlouhodobá nosná odvětví domácí ekonomiky, která budou podporována z důvodu přínosu vyšší přidané hodnoty těchto odvětví a dlouhodobého přínosu."
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 121 přihlášeno 100 poslanců, pro 41, proti žádný. Návrh byl zamítnut. Prosím.
Poslankyně Miloslava Vostrá: Za páté: "předložila dlouhodobou strategii podpory domácího průmyslu a odvětví s vyšší přidanou hodnotou, jako jsou například nanotechnologie, průmysl 4+ a tak dále, a předložila tuto strategii Poslanecké sněmovně do 31. 12. 2020."
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 122 přihlášeno 100 poslanců, pro 41, proti žádný. Návrh byl zamítnut. Prosím.
Poslankyně Miloslava Vostrá: Dále bychom hlasovali o doprovodném usnesení pana kolegy Vojtěcha Munzara, které zní: "Poslanecká sněmovna žádá vládu České republiky, aby před případným prodejem kovů ze strategických zásob Správy státních hmotných rezerv vyhodnotila aktuální situaci na trhu, aktuální cenu těchto komodit a ve srovnání s cenou jejich nákupu a v případě ztráty tento prodej nerealizovala."
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 123 přihlášeno 100 poslanců, pro 59, proti žádný. Návrh byl přijat. Prosím.
Poslankyně Miloslava Vostrá: Poslední návrh doprovodného usnesení je od pana kolegy Mikuláše Ferjenčíka a zní: "Poslanecká sněmovna upozorňuje vládu na silnou závislost veřejných rozpočtů na zdanění práce, která v posledních letech výrazně narostla a v letech krize se projevuje velmi rychlým výpadkem příjmů státního rozpočtu; vyzývá vládu, aby připravila opatření v oblasti daňové i hospodářské politiky, která by závislost veřejných rozpočtů na zdanění práce zmírnila; apeluje na vládu, aby využila současné krize k transformaci českého hospodářství na znalostní ekonomiku.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 124 přihlášeno 100 poslanců, pro 44, proti 1. Návrh byl zamítnut.
Poslankyně Miloslava Vostrá: Toto byly všechny návrhy, které zazněly.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Takže máme tento tisk projednán a končím projednání tohoto vládního návrhu zákona.
Nyní otevírám další bod. Jedná se o bod
363.
Informace vlády o uvolňování restriktivních opatření přijatých vládou
Prosím, aby se slova ujal zástupce vlády. Je to pan ministr Havlíček? (Ano.) Takže pan ministr Havlíček se ujme slova. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy ČR Karel Havlíček: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte, abych krátce nastínil současný stav v rámci uvolňování ekonomiky. (Odmlka kvůli silnému hluku v sále.)
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Já vás požádám o klid, aby se pan ministr mohl vyjádřit. Prosím.
Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy ČR Karel Havlíček: A pro to, abych mohl nadnést a ukázat další kroky, které nás budou čekat mimo jiné už zítra, dovolte mi krátkou rekapitulaci a řekněme i určitá východiska k těm krokům, které jsme v těch posledních dnech nebo týdnech ukonali.
Za prvé je třeba říct, že celý ten stav nastal, řekněme, tím hlavním aktem v polovičce března, a to tím, že jsme vládním usnesením z důvodů, které nám jsou všem dostatečně známé, uzavřeli přibližně polovinu maloobchodu v České republice. Konkrétně se jednalo ze 115 000 prodejen přibližně na 55 000. Já to říkám proto, že někdy stále není úplně přesně jasné, kolik vlastně procent čeho bylo otevřeno. A popravdě řečeno, ano, v té době už se porušilo konkurenční prostředí, protože je zřejmé, že některé supermarkety a hypermarkety, které prodávaly určité produkty, zase nezdravě konkurovaly těm, které musely být zavřeny, a tak dále.
Nicméně tento akt, který jsme ukonali, se nám podle zatím dosavadních výsledků vyplatil. Česká republika se díky razantním opatřením, díky rychlým opatřením, díky tomu, že zavčasu odizolovala ekonomiku, jakkoliv to bylo drastické, a pochopitelně nikdo z nás to nedělal rád, a pochopitelně i díky tomu, co se zavedlo dále i ve smyslu cestování našich lidí a tak dále, uzavření letového prostoru, dostala do situace, že jsme po dobu následujících týdnů situaci zvládli z úhlu pohledu zdraví a z úhlu pohledu názoru epidemiologů velmi dobře a do značné míry jsme se stali inspirací pro ostatní země v Evropě. Pochopitelně to samo o sobě bylo dáno zejména tím, že jsme respektovali názor epidemiologů, chovali jsme se všichni zodpovědně. A neříkám to teď ani ideologicky, ani politicky, říkám to prostě věcně tak, že Česká republika odehrála velmi dobrou roli, lidé byli disciplinovaní, a samozřejmě zásluhu na tom mají všichni, ať ti, kteří zavřeli obchody, ti, kteří se vzdali pohybu, ti, kteří se vzdali svých koníčků, sportu a tak dále.
Následně nato, my to nazýváme takzvanou nultou etapou, byla situace, která byla přibližně týden před Velikonocemi, kdy jsme ještě nedali žádný jasný jízdní řád, popravdě řečeno ještě jsme ani neměli ty výsledky, které by nás mohly opravňovat k tomu, že se bude vytvářet jasný scénář uvolňování, ale bylo před Velikonocemi a byla všeobecná snaha o to, aby o Velikonocích lidé byli pokud možno doma, aby necestovali, a byla snaha uvolnit některé aktivity, které měly co do činění s rekreací, s hobby, s koníčky, aby lidé prostě v těch pěkných dnech necestovali. Z toho důvodu se uvolnily stavebniny, železářství, uvolnily se hobby markety, uvolnily se aktivity typu rekreačního sportu a podobně, s tím, že v zásadě v tom množství těch prodejen, těch provozoven, to nebylo nic úplně dramatického. Je pravda, že třeba ty hobby markety, které jsou hodně zmiňovány, je jich přibližně 140, ale v tom objemu těch prodejen, které jsou, tak to nebylo nijak výrazné číslo, nicméně bylo to hodně vidět, samozřejmě se o tom hodně diskutovalo. Mimo jiné ty hobby markety jsme uvolňovali prakticky ve stejný čas jako Rakousko, které v té době uvolnilo i malé obchody.
A už jsem u etapy číslo 1, která do určité míry byla jasně definována minulý týden, a byla definována minulý týden právě proto, že jsme měli dobré výsledky od epidemiologů. Těsně předtím totiž, to je středa těsně před Velikonocemi, pokud si na to vzpomínáte, vystoupil pan ministr Vojtěch s tím, že reprodukční faktor je poprvé roven jedné. Jinými slovy jsme se nadechli a byla šance, abychom jako jedna z prvních zemí v Evropě představili nějaký koncepčnější jízdní řád toho, jak se bude ekonomika uvolňovat.
Nastaly Velikonoce. První den po Velikonocích jsme představili pětietapový jízdní řád s tím, že se zahájilo 20. dubna, následně 27. a tak dále. Tento jízdní řád představily tři země v Evropě, bylo to Rakousko, byla to Česká republika a bylo to Dánsko.
Pochopitelně jsem s kolegy, nebo i ostatní, jednal, dívali jsme se, co začínají, čím končí, dívali jsme se na to z úhlu pohledu epidemiologů, z úhlu pohledu konkurence, z úhlu pohledu toho, co si můžeme dovolit, co si nemůžeme dovolit, a mimo jiné i z úhlu pohledu takzvaně dávkování lidí do společnosti, teď jsem to řekl trošku s nadsázkou, tak aby lidé třeba nekorzovali na jedno místo, do těch obchodních center, aby se více rozmělnili po městě a tak dále. Do značné míry to byl názor, a to říkám velmi otevřeně, epidemiologů. Stejně tak říkám otevřeně, že názor nás, nebo alespoň můj, který připravoval ten první scénář, byl o něco rychlejší, ale respektovali jsme ty, kteří zde po dobu několika týdnů vytvořili takovou situaci, jak už jsem řekl, která budí a vzbuzuje oprávněný respekt. ***