(17.10 hodin)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Dále do podrobné rozpravy je přihlášena paní poslankyně Tereza Hyťhová. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Tereza Hyťhová: Děkuji za slovo. Já bych se chtěla přihlásit ke dvěma pozměňovacím návrhům. První má číslo 5103, to je těch sedm dnů, tedy týden, a druhý má číslo 5130, což je 14 dnů.

A ještě bych chtěla doplnit k panu poslanci Hniličkovi prostřednictvím pana předsedajícího. Já také pevně věřím, že vy to dokážete, že pomůžete těm sportovcům, protože asi nic jiného ani nezbývá v tuhle chvíli, jak tak vidím. Takže děkuji a prosím o podporu svých návrhů.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Dále je do podrobné rozpravy přihlášen pan předseda Zbyněk Stanjura. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Za prvé, my všechny ty pozměňovací návrhy podpoříme. Všechny, které tady byly odůvodněny.

A za druhé, já bych se chtěl ještě jednou obrátit na pana poslance Hniličku. Já jsem pochopil z jeho vystoupení, a s tím souhlasím, že chce pomáhat těm, kteří dělají jednorázové akce. Tomu rozumím, to je pochopitelné. A úplně jsem nepochopil, když jste říkal, že chcete hradit i provozní výdaje, jak do toho zapadnou například sportoviště, která jsou ve vlastnictví měst a obcí, a provozují to tam ty kluby. Ale samozřejmě všechny náklady - většinou tam je jenom symbolický nájem od měst nebo obcí, ale jsou tam náhrady, jak jste správně říkal, energie, chlazení apod. Jenomže i díky předpisům ať už hokejistů, nebo fotbalistů, tak prostě podle mě, aby mohli hrát první nebo druhou ligu, musí to být obchodní společnosti. Oni si nemohou vybrat. A vy jste říkal, že vlastně z toho budou obchodní společnosti vyloučeny. To znamená, rozumíme tomu tak, že vlastně tyhle z toho budou automaticky vyloučeny?

Já jsem pochopil, že chcete debatovat s MPO, jestli by oni neuměli ty obchodní společnosti nějakým způsobem sanovat, ale pokud jsem to dobře pochopil, a proto jsem přišel znovu - komu vlastně budete hradit ty provozní náklady? Ty jednorázové akce jsou jasné. To myslím, že zaslouží podporu. To si myslím, že jsme ve shodě. Ale pokud se budeme bavit o tom, že ta sportoviště jsou zavřená, ale současně provozní náklady běží, bude záležet na formě, nebo na majiteli? Protože za prvé je jiná právní forma těch, kteří to provozují, a za druhé jsou různí majitelé. Může to být privátní majetek, může to být majetek sportovních klubů, jak jste řekl, nebo svazů, ale velmi často je to městský či obecní majetek. A teď bychom měli podle mě vědět, (nesroz.) o tom zákoně, jestli někdo z toho bude automaticky vyloučen, nebo ne a zda ty dotace nebo ty programy budou nárokové, nebo nebudou. Nebo se sejde nějaká rada moudrých, která řekne "tomu ano, tomu ne"? Já myslím, že to je to, co ti sportovci chtějí slyšet, a ti funkcionáři, od nás v té debatě. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Milan Hnilička se přihlásil ještě do podrobné. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Milan Hnilička: Jenom v rychlosti. Budeme podporovat neziskový sektor, ty, kteří vlastní sportoviště nebo je mají v dlouhodobém pronájmu. Pokud samozřejmě je to město, kdo vlastní to sportoviště, a sportuje tam ten klub, tak i předpokládáme, že město - my nejsme ani oprávněni městu dávat peníze na ten provoz, tak ono má svůj budget, a ten sport je potřeba podpořit. To není jenom ze strany státu, ale i ta města se k tomu musí postavit tak, aby své občany podpořila v rámci udržování těch provozních nákladů s těmi sportovišti.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Hlásí se ještě někdo do podrobné rozpravy? Ne, nehlásí. Podrobnou rozpravu končím. Zájem o závěrečná slova není, takže končím druhé čtení tohoto návrhu a vrátíme se k němu ve třetím čtení poté, co se budeme zabývat dalšími body podle programu v druhém čtení.

 

Před projednáním bodu číslo 371, což je

 

371.
Vládní návrh zákona o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie
koronaviru označovaného jako SARS-CoV-2 na oblast kulturních akcí
/sněmovní tisk 848/ - zkrácené jednání

bychom podle § 99 odst. 5 měli posoudit, zda jsou podmínky pro projednávání zmíněného návrhu zákona ve zkráceném jednání. Otevírám k tomu rozpravu. Do rozpravy se nikdo nehlásí, rozpravu končím a přikročíme k hlasování.

 

Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna konstatuje, že nadále existují podmínky pro projednání vládního návrhu zákona o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS-CoV-2 na oblast kulturních akcí, sněmovní tisk 848, ve zkráceném jednání."

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

hlasování číslo 153 je přihlášeno 108 poslanců, pro 85, proti nikdo. Návrh usnesení byl schválen.

 

Předložený návrh uvede ministr kultury Lubomír Zaorálek a já pana ministra poprosím, aby se ujal slova. Prosím, pane ministře.

 

Ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek Děkuji. Dámy a pánové, předložím vám návrh, který se týká festivalů, když to zjednoduším, které se měly se konat především v letních měsících, které jsou oblíbené, ale které, jak tušíte, zvlášť pokud se jednalo o tisícihlavé festivaly, často mezinárodní, se v této zemi tentokrát konat nebudou. Já jenom řeknu úvodem, připomenu, že ty festivaly jsou často spojeny s hudbou. Většinou jsou to veliké hudební festivaly, a i když to není tedy výlučně, jsou také filmové, ale speciálně ty hudební festivaly se staly v poslední době poměrně velmi populární a některé z nich mají poměrně docela i zásadní místo v hudebním životě země; země, která vlastně má hudbu jako snad svůj největší artikl, i vývozní, a která představuje asi tu kulturně nejslavnější značku ve světě. Takže já si myslím, že nelze podceňovat význam tohoto hudebního života, nejenom tedy v létě vůbec, ale že to je vlastně něco, co je určitým základem české kultury i její pověsti ve světě.

Takže proto se vlastně tomu věnuji a proto také jsem na vládě předložil tento návrh, který vláda schválila a který vám tady dnes předkládám a jehož podstata je taková, že vzhledem k tomu, že ty velké festivaly se konat nebudou moci - kdybyste se mě zeptali, jak velký je počet, tak řeknu, že zhruba tento návrh se týká tak odhadem 50 festivalů, abyste měli představu, jaké je množství těch akcí, o které se jedná. V této chvíli vám prostě neřeknu úplně přesně, co bude s těmi menšími, protože víte, že jsme na jakési trajektorii. Jak bude vypadat léto, to se bude teď teprve rozhodovat, to vám v této chvíli neřekne vlastně nikdo, i když já jsem poměrně optimistický, ale nebudu říkat žádné odhady. To, co víme, ale je, že tyto velké festivaly nebude možné konat. To si myslím, že už dnes víme jistě, a proto jsem se tady pokusil připravit návrh, který by byl snahou zabránit tomu, aby ty týmy lidí, kteří připravují ty největší festivaly, aby vlastně v důsledku toho, že je bude nutné stornovat, zrušit, prohlásit, že se konat nebudou, tak aby v důsledku toho neutrpěly kolapsy a krachy, které by jim třeba i zabránily v této činnosti do budoucna pokračovat. To je jedna věc.

A druhá věc je, že pokud by ty organizace zkrachovaly, tak pokud došlo k tomu, že si už na ně nakoupili třeba v lednu, únoru lidé tisíce, někdy desetitisíce vstupenek, tak by vlastně v případě takového krachu, bankrotu těch organizátorů o své peníze přišli, protože by se asi těžko našla nějaká náhrada. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP