(18.30 hodin)
(pokračuje Vostrá)

Návrh usnesení by zněl: "Poslanecká sněmovna žádá vládu o předložení A) návrhu řešení výpadku příjmů ze sdílených daní v souvislosti s výskytem koronaviru SARS-CoV-2 u obcí do 3 000 obyvatel; B) návrhu finančního zajištění investičních akcí obcí a krajů v letech 2020 a 2021 v souvislosti s výpadkem daňových příjmů minimálně v rozsahu 15 miliard." A termín si dovoluji navrhnout do 16. 6. 2020, a to z toho důvodu, že by měl být variabilní týden, že se tady potkáme a že předpokládám, že nás vláda seznámí, jak bude tuto situaci řešit. Takže toto je návrh usnesení za poslanecký klub Komunistické strany Čech a Moravy a já věřím, že nám návrh usnesení podpoříte. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Přeji hezký večer. Nyní s přednostním právem sice měl být pan předseda Stanjura, nicméně dává prostor panu premiérovi. Sám mě o to požádal, pane premiére, tak se nemusíte obávat. Takže pan premiér vystoupí a připraví se předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura a následně ještě s přednostním právem zpravodaj pan poslanec Martínek. Tak, pane premiére.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Takže dobrý den, vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, poslanci. Tak já jsem byl vyzván, já tady téměř celý den sedím a nestačím se divit. Ta zručnost a vystupování. Chápu, že budou krajské volby a že je to příležitost tady vystoupit a prezentovat některé věci, které podle mého názoru nejsou takové, jak jsou prezentovány.

Já bych začal - tady opozice vlastně skončila vládu v roce 2013 a vrátil bych se ke krizi 2008 a 2011.

Vážený pane předsedo Stanjuro prostřednictvím pana předsedajícího, tak bych vám jenom připomněl, že RUD pro obce, DPH, v roce 2008, 2011 bylo 21,40 % a vy jste to v roce 2012 snížili na 19,93. (Ukazuje podklady, grafy.) Vy jste tehdy vzali RUD obcím i krajům. My žádné RUD nikomu nebereme. My jsme potom nastoupili a my jsme to vaše snížení z 19,93 nejdřív navýšili na 20,83, potom v roce 2017 na 21,4 a v roce 2018 a 2019 na 23,58. DPH a daň z příjmu právnických osob, kterou my jsme navýšili na 23,58. Dneska je všechno 23,58. Takže my za prvé jsme navyšovali to, co vy jste snížili do té krize, a stejné to je u krajů. Vy jste snížili z 8,92 na 8,29, potom na 7,86 u krajů a my jsme to dorovnali a vrátili na číslo, které vy jste snížili. A my žádné RUD nesnižujeme.

Jak všichni víte, vy jste skončili roku 2013 a díky tomu, a samozřejmě my spravujeme peníze daňových poplatníků tím, že jsme vybírali dobře daně, tak od roku 2013 dostaly kraje v porovnání s koncem roku 2019 o 100 mld. korun navíc. Sto miliard! A obce, a tady samozřejmě je plno střetu zájmů, akorát paní Vostrá to jenom hlásila, takže obce 2013 měly, když jste končili ve vládě, 256 mld. a 2019 360 mld. Takže dostaly o 104 mld. necelých navíc. Takže to je důležité, protože vy dobře víte, že skutečně ty daně jsme vybrali i díky kontrolnímu hlášení, EET a reformě Finanční správy, takže jste dostali balík peněz. Balík peněz. Ale ne všichni, já uznávám, že ty nejmenší měly vždycky problémy. A v rámci toho kompenzačního bonusu ano, a o tom se vědělo, jsme nesnižovali RUD, ale tím, že to šlo z daní, a podle paní ministryně Schillerové nešlo to jinak, tak je tady vlastně řádově, pokud se na to dívám, na obce, 10 mld. ztráta. Já bych jenom připomněl, že naše vláda zafinancovala odměny veškerých sociálních služeb, to je 5,2 mld. Zafinancovali jsme veškeré záchranky, které patří krajům, 1,25. Ochranné pomůcky. Tak jenom do krajů jsme dali 13 miliard.

Takže bych byl velice rád, kdybyste byli objektivní. A rozumím tomu, co říkáte, ano, slovo dotace si asi vymysleli v Bruselu, nebo nevím, kdo to vymyslel, předpokládám. A my jsme to vstupem, ale asi už předtím to bylo, nevím, není podstatné. Ale my samozřejmě máme zájem na tom, aby naše obce, hlavně ty nejmenší, které na to nemají prostředky, protože samozřejmě když se podíváte na, a já souhlasím, co tady zaznělo, že ti nejmenší nemají tolik peněz jako Praha, má na účtě 79 mld., nebo Brno 7,9 mld., Ostrava 4 mld., Plzeň 3,7 mld, tak ano, a to je velice dobře, že paní Vostrá navrhla, co navrhla. Právě těch obcí do 3 000 obyvatel je 80 %, a ty samozřejmě ty programy, které my připravujeme, jako paní Dostálová, pan Brabec, kanalizace, Dešťovka, pan Toman a toho je, chceme do revize rozpočtu 2020 prosadit dalších 25 mld., a samozřejmě i ty školy bude dělat, paní poslankyně Kovářová prostřednictvím pana předsedajícího, i ty školy chci, aby všechny, které jsou připravené, tak dostaly peníze a mohly investovat. A ty obce, které nebudou mít na kofinancování, tak nad tím se samozřejmě zamyslíme a budeme hledat řešení, jak jim pomoci. A jsem přesvědčen o tom, že to řešení a pomoc určitě převýší částku, o které vy mluvíte.

Takže myslím, že tady není žádný rozpor. Myslím, že návrh usnesení je velice dobrý, protože je to právě pro ty nejmenší. Paradoxně vždycky ty největší mají nejvíc peněz a ty investují co nejméně. Takže já s tím problém nemám, a pokud moje vystoupení uspokojí pana předsedu Stanjuru, tak tam není žádný rozpor a my určitě uděláme všechno pro to, aby nedošlo k tomu, že obce zastaví investice. Není pro to nejmenší důvod. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: To byl pan premiér a nyní s přednostním právem předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura, dále zpravodaj Tomáš Martínek a potom Miroslav Kalousek se hlásí. Takže s faktickou jste se hlásil. Vy jste zvedl ruku, tak jsem nevěděl. Takže prosím na faktickou. Nicméně na faktickou mi tady stále visí pan poslanec Stanislav Juránek, ale já jsem přišel později, to už bylo, takže na faktickou pan poslanec Miroslav Kalousek. Vaše dvě minuty, prosím. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP