(18.40 hodin)

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Pane premiére, já teď nevím, jestli jste špatně informován, nebo lžete úmyslně. Ono je to v podstatě jedno. Snížení podílu DPH v roce 2012 v rozpočtovém určení daní nebylo v souvislosti s krizí. Bylo v souvislosti s penzijní reformou a s druhým pilířem, protože snížená sazba DPH byla zvýšena jako zásadní finanční zdroj pro financování penzijní reformy. A protože penzijní reforma byla výlučně záležitostí centrální vlády, tak její výnos šel pro centrální vládu, a proto parametricky se upravil poměr pro obce a kraje. To byl ten důvod.

Vy jste v roce 2014 ten druhý pilíř zrušili, ale ty zvýšené sazby jste si nechali. Takže je pravdou, že co se týče RUD, jste ty peníze obcím a krajům vrátili. Ale občany o ně odíráte dál. Tam už máte šest let zpoždění. A teď místo abyste ty peníze vrátili občanům, protože ty jim od toho roku 2014, co jste zrušili ten druhý pilíř, prostě kradete každý rok, tak teď chcete ještě okrást ty obce. Taková je skutečnost. Je to doložitelné z ověřitelných zdrojů.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní s přednostním právem vystoupí předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura a připraví se zpravodaj Tomáš Martínek. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. V rámci objektivní diskuse nebudu polemizovat s čísly a daty změn zákonů, která uvedl pan premiér. To ovšem nijak neřeší dnešní problém. Já jsem položil řečnickou otázku, na kterou jsem si sám odpověděl, a už teď si zdaleka nejsem jistý, jestli ty peníze vláda tedy těm obcím chce, nebo nechce poslat. Pan premiér říká, že slovo dotace vymysleli v Bruselu. Já se obávám, že jsme to vymysleli my sami. V Bruselu jsou taky dotace a místo toho - a ten kritický pohled na dotace máme oba dva, aspoň jsem to tak pochopil - abychom se v tomto případě těm dotacím vyhnuli, protože můžeme, máme jednoduché, elegantní řešení, tak v jednom vystoupení řeknete, že dotace jsou úplně na nic, vymysleli to někde v Bruselu, a hned za tři věty řeknete, a výborně, máme recept pro obce a vymyslíme dotace.

Vy tam necítíte ten rozdíl, pane premiére? Vy jste popřel sám sebe. Proč to dělat složitě? Proč pro ty obce dělat dotace? Kdo to bude na těch malých obcích psát, ty dotační žádosti? Jděte se tam někdy podívat, kolik je tam úředníků, na obcích, které mají 300, 500, 700 občanů. Tam nejsou žádní úředníci, kteří by psali žádost. Tak když kritizujete dotace - a já s vámi souhlasím - tak proč chcete vymyslet nové dotační tituly? Proč se tomu pořád bráníte a říkáte, nakonec těch peněz bude ještě víc! (zvýšeným hlasem) Tak řekněte, kolik jich bude. Nemusí to být tisíc, může to být patnáct set na občana. Já s tím nemám problém.

My jsme to chtěli vykompenzovat, tu ztrátu, za ten kompenzační bonus obcím, taková složitá věta. Jinými slovy, aby tu pomoc, která je zasloužená, OSVČ a malým s. r. o. skutečně platil stát, neplatily ji obce a kraje, jak je tomu doposud, tak pak to můžeme udělat velmi jednoduše a vy to můžete udělat příští týden. Můžete to udělat na vládě. A ještě můžete říct, a my vás za to pochválíme, vyhnuli jsme se zbytečným dotačním titulům. Nebudeme to dělat tak blbě jak v tom Bruselu. Ale vy to chcete dělat úplně stejně blbě. A je jedno, jestli paní ministryně vymyslí lepší nebo horší dotační titul. Bude to nespravedlivé, bude to náročné, bude se na tom živit někdo jiný, kdo bude psát ty dotace. Někdo je bude posuzovat. Potom Finanční správa je bude muset z titulu své kompetence chodit kontrolovat. Tak to bude mít kolik? Osmdesát procent obcí je to 3 000 obyvatel, takže 0,8 krát 6 200. Takže to bude nějakých skoro 5 000 dotačních žádostí. Kdo je bude chodit kontrolovat? Kdo je bude vyhodnocovat? Jak rychle to půjde? To je řešení, které vy nabízíte.

A teď si představte, že by přišla opozice a řekla: Milá vládo, navrhujeme dotační titul, o který se přihlásí každá obec. Budete posuzovat 5 000 žádostí. Chceme, abyste to udělali rychle. Nejlépe za týden abyste to poslali. Tak byste nás poslal zcela oprávněně někam s takovým návrhem. A když to vymyslí vaše ministryně, tak vy to ještě, pane premiére, hájíte.

Tak abychom ta hlasování měli komplet, pane zpravodaji, já bych načetl pro pořádek na mikrofon návrh usnesení. Pak navrhuji procedurálně, aby se nejdřív hlasovalo o tom prvním návrhu, to znamená 1 100 a 600 korun. Já navrhuji, aby Poslanecká sněmovna vyzvala vládu, aby do 3. června představila řešení, kterým kompenzuje ušlé příjmy z toho kompenzačního bonusu obcím a krajům v minimální výši 1 000 korun na občana obce a 400 korun na občana kraje. Do 3. 6. aby to představila. Vláda to opravdu může, když bude vůle, stihnout v pondělí. Myslím, že dokonce i bez rozpravy. Klidně to dejte do bloku s rozpravou, do půl hodiny to máte hotovo a starostové budou spokojeni.

Proč to dělat složitě? Já jsem pořád nepochopil, proč dotační titul. Proč to nedělat jednoduše, když říkáte, že to mají dostat všichni?

A k debatě o rozpočtovém určení daní - a byl jsem v té době za naši politickou stranu hlavní vyjednavač. A nebylo to jednoduché. Můj stranický kolega pan docent Svoboda byl primátor Prahy a změnou RUD Praha přišla takhle naším hlasováním o 20 miliard. Roman Onderka byl primátor Brna v koalici s ODS. Jeho náměstci z ODS za mnou jezdili a říkali - tolik peněz chcete vzít Brnu? Přesto jsme měli odvahu a prosadili jsme to. A dneska nikdo z těch starostů nevolá po změně rozpočtového určení daní. Platí to osm let a trefili jsme to. Byl to těžký politický kompromis. Nebyla na to jednoduchá debata ani uvnitř vládní koalice, ani v Poslanecké sněmovně, ani uvnitř politických stran, protože samozřejmě každý starosta chce nejvíc pro sebe, to je legitimní snaha každého starosty, ale trefili jsme to. Zeptejte se starostů. Taková ta křivka, kterou si všichni pamatují, U nebo J, je pryč. Vyřešili jsme to. Vyřešili jsme ty skoky. Dneska už starosta nemusí ubytovat tři občany, aby překonal hranici 30 000, jak se to dřív dělo, protože pak se najednou platilo za každého víc, nejenom za to, co bylo přes tu hranici.

Tohle všechno jsme vyřešili, funguje to, tak do toho nesahejme. Máme tady 10,5 miliardy, které potřebují obce. Pan premiér říká, že chce víc. Dobře, já s vámi nebudu soutěžit, nám by stačilo 10,5 miliardy. Tak jim pošlete dvanáct, když chcete dát víc. A udělejte to rychle a jednoduše. Příští týden. Bez těch dotačních titulů, jinak budete horší než v tom Bruselu. Horší. Když se na to podívám politicky - ano, možná v těch největších městech (nesroz.), ale primátor Ostravy je z ANO, ne? Myslíte, že to zašantročí, ty peníze? Těch 300 milionů, které by dostala Ostrava? Fakt si myslíte, že to váš primátor zašantročí? Že jste v Praze v opozici, to my taky, když jste vyhráli volby. Ale nemůžete se na to dívat pohledem toho, kdo konkrétně je starosta ve které obci. Fakt se na tohle takhle nemůžu dívat, protože k tomu jsou totiž ty dotační tituly, abychom vybrali podle správné politické příslušnosti toho starostu. Ten bude mít hezčí žádost, barevnější, formálně správnější, lépe analyticky zdůvodněné, proč on to zrovna použije. A co ti chudáci ostatní? Ti přijdou zkrátka. A ne že na konci roku si řekneme. To už je pozdě.

Tak já tomu fakt nerozumím a bohužel jsem nabyl dojmu ze slov pana premiéra, že vláda chce těch 10,5 miliardy vyplatit. Pokud by chtěla, tak to udělejte fakt jednoduše. Bez těch dotací. Ukažte, že jste lepší a pružnější než ty, které kritizujete, dotační tituly. Ne že, jak jste říkal, pan Brabec vymyslí jeden titul a paní Dostálová. Já bych tam použil to - ministr - ale teď cituji pana premiéra, takže berte to jako citaci. A paní Dostálová něco vymyslí. Proč, když paní ministryně financí je to schopna poslat příští týden na těch 6 250 plus 14 krajských účtů. Proč mají ti ministři něco vymýšlet? Jaký je smysl? Kromě toho, že chcete politicky vybírat, kdo dostane a kdo ne. Žádné jiné zdůvodnění v tom nemůže být. Každé zastupitelstvo si s tím poradí. Ať je tam starosta za ODS, ANO, sociální demokracii - a teď bych mohl vyjmenovat všechny strany, které jsou ve Sněmovně nebo v Senátu. Tak se ptejte těch svých.

A to, že mají velká města, jak tady slyším, jak šeptají za mnou - ano. Tak když budu mluvit o svém městě, copak divadlo je jenom pro občany konkrétního města? Nemá nějakou regionální funkci? Copak my všichni nejezdíme v metru? Možná všichni ne, ale já jezdím v metru. Které dotuje kdo? Praha. Ne stát. A když někdo přijede k nám do Opavy a jede MHD, tak taky jede za (nesroz.) jízdenku, kterou neplatí ten návštěvník, ale platí to Opava a daňoví poplatníci z Opavy. A je to tak logické. A navíc říkám, starostové se s tím vyrovnali. Poradili si s tou změnou rozpočtu, daní. Takže to není žádná cesta pořád ukazovat - ti mají hodně, a ti mají na účtě. A co? Tak líp hospodařili. Možná si šetří na nějakou investici. A vy děláte dobro. My vás za to chválíme. Ale za cizí peníze. To se to rozdává z cizího. Pětistovka denně, dvacet pětka... jak to říkala... Pětadvacítka, říká paní ministryně. Ale není to Pětadvacítka. Marketingově to hnutí ANO velmi ráno používá - Pětadvacítka. Ale z těch pětadvaceti dává pětadvacet procent město a devět procent kraj. Takže není to žádná pravda. Tak uveďte do souladu realitu, pošlete jednoduše těch 10,5 miliardy, a problém vyřešen. (Potlesk v sále.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Pane předsedo, vy jste tady jenom naznačoval nějaký procedurální návrh, ale ještě nevíme, kolik bude usnesení. Něco jste říkal, že první usnesení jako první. Tak teď nevím co.***
Přihlásit/registrovat se do ISP